Пәні:
Алгебра
|
Мектеп: №86 жалпы орта
мектебі.
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Жолдасова
Балжан
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Рационал бөлшектер және оның
негізгі қасиеті. Рационал бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер
шығару.
|
Сынып: 7
«Б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
1.Бөлшек өрнек және рационал
бөлшек, тепе-теңдік, теңбе-тең түрлендіру ұғымдарымен
таныстыру.
2.Өрнектерді ажырата білуге
үйрету.
3.Рационал
бөлшектерді қысқартуға есептер шығару дағдысын
қалыптастыру.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Барлық
оқушылар:
|
1.Бөлшек өрнек және рационал
бөлшек, тепе-теңдік, теңбе-тең түрлендіру ұғымдарымен
танысады.
2. Өрнектерді ажырата
біледі.
3.Рационал
бөлшектерді қысқартуға есептер шығару дағдысы
қалыптасады.
|
Бөлшек өрнекке және рационал
бөлшекке мысал келтіре алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Қысқаша көбейту формулаларын
пайдаланып, рационал бөлшектерді қысқарта
алады.
|
Кейбір
оқушылар:
|
Көпмүшелерді көбейткіштерге
жіктеудің тәсілдерін пайдаланып, теңбе-теңдікті дәлелдей
алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
|
|
Ереже айтуда, есептер шығаруда
математикалық терминдерді пайдаланып, сөйлей
алады.
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер
|
|
Бөлшек өрнек, рационал бөлшек,
бөлшектерді қысқарту.
|
|
Сыныптағы диалог / жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер айтылымын жақсарту ауызша сөйлеу
дағдылары дамиды, сұрақтар қоя алады. Таңбалар ережесін пайдаланып,
математикалық символдарды дұрыс жаза
алады.
|
|
Талқылауға арналған тармақтар
топтарға бөлініп берілген тапсырмаларды
талқылайды.
|
|
Сіз
неліктен............екенін айта
аласызба?
Өмірде қажеттілік маңызы
болғандықтан, қолдана білуге үйренеді.
|
Алдыңғы
оқу
|
Бүтін
өрнектер.
|
Жоспар
ланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басталуы
(15мин)
|
1)«Әр ұлттың
сәлемдесуі» жаттығуын орындату
арқылы ынтымақтастық атмосферасын
орнату.
2) Қағаз қиындылары бойынша
топқа біріктіру
Ітоп «Қосу», ІІтоп
«Азайту»,
ІІІтоп «Көбейту», ІVтоп
«Бөлу»,
V топ «Айнымалы», VІ топ
«Дәреже»
«Аспанды бұлттан
тазарту» жаттығуын
орындату.
Бағалау
критерийлері
-
Өз бетімен білім
алуы
-
Дербес жұмыс
жасауы
-
Жұпта жұмыс
жасауы
-
Математикалық
білімі
-
Математикалық
тілі
3)Үй тапсырмасын тексеру:
№490, 496
(Слайд бетіндегі дұрыс жауап
бойынша бір-бірін тексеріп, бағалау критерийлер арқылы
бағалайды.)
|
Формативті
бағалау
Бірін-бірі
бағалау
|
Интерактивті тақта,
слайд
7-сынып
Алгебра
Слайд
дәптер
|
Ортасы
(20мин)
|
Үй тапсырмасын пысықтау
мақсатында «Жеті қарақшыны таныған, жеті қараңғы түнде
адаспас» жаттығуын
орындату.
Қысқаша көбейту
формулалары
-
a2-b2=(a-b)(a+b)
-
(a-b)2=
a2-2ab+b2
-
(a+b)2=
a2+2ab+b2
-
(a-b)3=
a3-3a2b+3ab2-b3
-
(a+b)3=
a3+3a2b+3ab2+b3
-
a3-b3=(a-b)(a2+ab+b2)
-
a3+b3=
(a+b)(a2-ab+b2)
Негізгі
бөлім.
«Математиканың өз тілі бар ол -
формула»
Оқулықпен
жұмыс.
№482
№494
№504
|
Ерекше карточкамен
бағалау
критерийлер бойынша өзгені
бағалау
|
Жұлдыз
пішіндері
Оқулық
|
|
Оқушылардың қабілеттеріне
қарай деңгейлік тапсырмалар беремін.
І
деңгей
Мына есептегі белгісізді тауып
орнына қой
а(в- 2) а
с2(х+4)
?
1) —————
= —— 3) ———— =
————
5(в- 2) ? с(х - 4) (х -
4)
5а (в -с) ? 10ав(а - в) 5(а
- в)
2)
———— = —— 4) ————— =
————
15а (в- с) 3 14ав(а +в)
?
ІІ
деңгей
Сәйкестендір
-
2 )
3)
ІІІ
деңгей
Бөлшекті
қысқарт:
2)
Топтық жұмыс «Қатесін
тап»
Әр топқа жеке –жеке арнайы
тапсырмалар беріледі, қатесін табады.
|
Әр оқушы өз деңгейлері бойынша
есептерді шығарады
Карточка арқылы
бағалау
|
Арнайы
тапсырмалар
Арнайы
тапсырмалар
|
Аяқталуы
(5мин)
|
1.Сабақты
бекіту: «Жұптық
жұмыс» жаттығуын
орындату. Шығармашылық деңгейі. Әркім өз
бетімен бір есеп құрастырып оны дәптеріне орындап және карточка
түрінде дайындап келу тапсырылған. Қатар отырған екі оқушы
карточкаларын алмастырып есеп шығарады және бір –бірінің дұрыс
жауабын тексереді.
|
Бір-бірін
бағалау
|
Слайд
|
Қорытын
ды
бөлім
(5мин)
|
1.Бағалау парақшасы арқылы
бағалау.
2.Үйге
тапсырма №501,
502
Үй тапсырмасына бағыт-бағдар
беру «Өмір бақи оқу» білім алу құндылығына
тоқталу.
3. Табыс ағашы арқылы кері
байланыс алу.
Жасыл
алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты
меңгердім.
Сары
алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ
есептеген кезде қиналдым.
Қызыл
алма: Сабақ маған
түсініксіз.
Оқушылар алмаларға «сабақты
менгердім», «қиналамын», «менгерген жоқпын» деп жазып
жабыстырады.
|
Жинаған балдары арқылы жиынтық
бағалау
|
Бағалау
парақшалары
Білім
ағашы
|
Қосымша
ақпарат:
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
(Оқушылардың ой-пікірлерін
тыңдау, қарым-қатынас мәдениеттілігін ұстануларына түрткі болу,
тапқырлық танытуын мадақтау, оқушының ерекше іс-қимылына лайықты
мадақтаулар айту, есептің шешімін табуда тығырыққа тірелген оқушыға
қолдау көрсету...)
|
Бағалау –
Оқушылар
дың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
-
Табыс
критерийлері
-
Бағалау
критерийлері
-
Бірін-бірі
бағалау
-
Топты
бағалау
-
Өзін-өзі
бағалау
-
Бағалау
парақшалары
-
Кері
байланыс
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
Қазақ әдебиеті,
астрономия
Интерактивті тақтаны тек
уақытты үнемдеу үшін пайдаланамын.
Оқушылардың ойлау
қабілетін, ой-өрісін дамыту.
Оқушыларды өз-бетінше
ізденуге, бағалауға, адамгершілікке
тәрбиелеу.
|
Рефлекция
Сабақ оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен
|
|
Қорытынды
бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|