Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Мектеп: Ораз Жандосов атындағы №30 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:18.10.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Нұрабай М.Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау Критерийлері |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық, жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық құндылықтарын дарыту. Академиялық әділдікті сақтау және қолдау, өзара жауапкершілікті қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бұл бөлімде алынған білім оқушыларға күнделікті өмірде есеп-қисап жасауда көмек болады, сонымен қатар рационал сандарға амалдар қолдану дағдылары қажет ететін пәндерді жетік меңгеруге ықпал етеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны қолдану дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 8 мин |
Ұйымдастыру кезені. Бірлескен оқу ортасын құру. MathDance бейнебаян көмегімен оқушыларды сергіту. Үй тапсырмасын тексеру. №301 есеп. Өткенді қайталау. Сауалнама: «Оң және теріс сандар» Өзара ауызша бағалау жүргізу. |
http://matematika88888.blogspot.com/2011/02/blog–post_09.html слайд 4 Қосымша 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 – 18 мин 18 – 23 мин 23 – 30 мин 30 – 35 мин 35 – 40 мин |
Жаңа тақырып. Жұптық жұмыс. Мұғалім оқушыларды жұптарға біріктіріп, әр жұпқа тапсырмаларды үлестірме түрінде береді. Бұл тапсырмалар координаталық түзуде рационал сандарды салыстыруды қамтитын тапсырмалар болып табылады. Есептің шешімін көршілес жұптармен талқылап, модуль бойынша салыстырудың ережесін тұжырымдауға ұсынылады. Координаталық түзудегі сандарды көрнекі түрде салыстыру. Координаталық түзу көлденең орналасады. Оң таңбалы сандар нөл санынан оңға қарай орналасады, теріс таңбалы сандар нөлден солға қарай орналасады.
Координаталық түзуде орналасқан екі нүктеден үлкені оңға қарай кескінделеді, ал кішісі – сол жақта кескінделеді. Рационал сандарды салыстыру бойынша қорытынды:
Мысал.
Модуль ұғымы арқылы рационал сандарды салыстыру тиімді. Координаталық түзуде екі оң таңбалы сандардың арасынан үлкені оңға қарай, нөлден алшақ орналасады. Себебі ол санның модулі артық. Есте
сақта! Екі оң таңбалы сандарды салыстырғанда, модулі үлкен сан үлкен болып табылады. Координаталық түзуде екі теріс таңбалы сандардың арасынан үлкені оңға қарай, нөлге жақын орналасады. Себебі ол санның модулі кіші болып табылады. Есте
сақта! Екі теріс таңбалы сандарды салыстырғанда, модулі кіші сан үлкен болып табылады. Мысал. «−6» және «−12» сандарын салыстырыңыз. Координатасы «−12» тең нүктемен салыстырғанда координатасы «−6» тең нүкте нөлге жақын орналасқан. «|−6| < |−12|», сондықтан, «−6 > −12». Жұптық тапсырма. Көп нүктенің орнына дұрыс салыстыру таңбасын қойыңыз:
1. 2. 0 … 0,58
3. 4. –2,1 … -0,6
5. 6. –9,9 … 0,1
7. 8. –0,48 … -4,8 9. –5,7 … -5,6 10. 0 …
Сыныппен талқылау және жалпы қорытынды шығарып, жазу ұсынылады. Есептер шығару. Сыныппен жұмыс. Тапсырма 1. Салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңыздар:
Тапсырма 2.
Суреттегі m және n сандары үшін мына тұжырымдарды сәйкестендіріңіз.
Бағалау мұғалімнің бақылаумен жүргізіледі. Өз бетімен жұмыс. №1. Салыстырыңыз:
№2. Берілген сандарды: 2,8; 0,5; 0; -1; -1,1; 0,1; -1,6 а) өсу ретімен;
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.1В Рационал сандар және оларға амалдар
қолдану
Мектеп: Ораз Жандосов атындағы №30
ЖОББМ
Күні:18.10.2021ж
Мұғалімнің аты-жөні:Нұрабай
М.Ж
Сынып: 6 «А»
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Рационал сандарды
салыстыру. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.1.2.12
рационал
сандарды салыстыру.
Сабақ мақсаттары Оқушылар:
бүтін сан, теріс
сан, рационал сан ұғымдарын
білу;
сандарды
классификациялау; координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу
және салыстыру.
Бағалау Критерийлері Оқушылар:
бүтін сан, теріс
сан, рационал сан ұғымдарын
біледі;
сандарға
классификация жасай алады; координаталық түзуде рационал сандарды кескіндей
алады және салыстырады. Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
берілген бөлімнің
математикалық терминологиясын
қолданады;
координатасы
рационал сан түрінде берілген нүктелерді координаталық түзуде
кескіндеуін сипаттайды.
Пәнге
қатысты лексика
мен терминология:
оң
сан;
теріс
сан;
бүтін
сан;
қарама-қарсы
сандар;
рационал
сан;
бүтін сандар
жиыны;
рационал сандар
жиыны;
координаталық
түзу.
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
а санының модулі деп ...
аталады;
координаталық түзуде
үлкен (кіші) сан ...
кескінделеді;
екі теріс санның
ішінен ... үлкен;
A(-3) жазуын «координатасы минус 3
болатын А нүктесі» деп
оқимыз;
C(2,6) жазуын
«С нүктесінің координатасы екі
бүтін оннан алтыға тең» деп
оқимыз.
Құндылықтарды дарыту Топтық, жұптық
тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық құндылықтарын
дарыту. Академиялық әділдікті сақтау және қолдау, өзара
жауапкершілікті қалыптастыру.
Пәнаралық байланыстар
Бұл бөлімде
алынған білім оқушыларға күнделікті өмірде есеп-қисап жасауда көмек
болады, сонымен қатар рационал сандарға амалдар қолдану дағдылары
қажет ететін пәндерді жетік меңгеруге ықпал
етеді.
АКТ қолдану дағдылары
Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны
қолдану дағдыларын қалыптастыру,
жетілдіру.
Бастапқы
білім
Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге
арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді
координаталық сәуледе кескіндей алу. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 0
– 8 мин
Ұйымдастыру кезені.
Бірлескен
оқу ортасын құру.
MathDance
бейнебаян көмегімен оқушыларды сергіту.
Үй
тапсырмасын тексеру. №301
есеп. Өткенді
қайталау. Сауалнама: «Оң және
теріс сандар»
Өзара
ауызша бағалау жүргізу.
http://matematika88888.blogspot.com/2011/02/blog–post_09.html
слайд
4
Қосымша
1
Сабақтың
ортасы 8 – 18
мин 18 – 23
мин 23 – 30
мин 30 – 35
мин
35 – 40
мин
Жаңа
тақырып. Жұптық
жұмыс.
Мұғалім
оқушыларды жұптарға біріктіріп, әр жұпқа тапсырмаларды үлестірме
түрінде береді. Бұл тапсырмалар координаталық түзуде рационал
сандарды салыстыруды қамтитын тапсырмалар болып
табылады.
Есептің
шешімін көршілес жұптармен талқылап, модуль бойынша салыстырудың
ережесін тұжырымдауға ұсынылады. Координаталық түзудегі сандарды көрнекі түрде
салыстыру. Координаталық түзу
көлденең орналасады. Оң таңбалы сандар нөл санынан оңға қарай
орналасады, теріс таңбалы сандар нөлден солға қарай
орналасады.
Координаталық түзуде орналасқан екі
нүктеден үлкені оңға қарай кескінделеді, ал кішісі – сол жақта
кескінделеді.
Рационал
сандарды салыстыру бойынша қорытынды:
Кез келген
оң сан нөлден және кез келген теріс саннан артық;
Кез келген
теріс сан нөлден және кез келген оң саннан кіші.
Мысал.
Модуль
ұғымы арқылы рационал сандарды салыстыру
тиімді.
Координаталық түзуде екі оң таңбалы сандардың арасынан
үлкені оңға қарай, нөлден алшақ орналасады. Себебі ол санның модулі
артық. Есте
сақта! Екі оң таңбалы сандарды
салыстырғанда, модулі үлкен сан үлкен болып
табылады. Координаталық түзуде
екі теріс таңбалы сандардың арасынан үлкені оңға қарай, нөлге жақын
орналасады. Себебі ол санның модулі кіші болып
табылады. Есте
сақта! Екі теріс таңбалы
сандарды салыстырғанда, модулі кіші сан үлкен болып
табылады. Мысал.
«−6» және
«−12» сандарын
салыстырыңыз. Координатасы
«−12» тең нүктемен
салыстырғанда координатасы «−6» тең нүкте нөлге жақын
орналасқан. «|−6| <
|−12|», сондықтан,
«−6 > −12». Жұптық
тапсырма. Көп нүктенің орнына
дұрыс салыстыру таңбасын қойыңыз:
1.
2. 0 …
0,58
3.
4. –2,1 …
-0,6
5.
6. –9,9 …
0,1
7.
8. –0,48 …
-4,8
9. –5,7 …
-5,6 10. 0 …
Сыныппен талқылау және
жалпы қорытынды шығарып, жазу ұсынылады.
Есептер
шығару. Сыныппен
жұмыс. Тапсырма
1. Салыстырып, жұлдызшаның
орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңыздар:
| -1,5| + |
8|
| 7| + |
-
|
- 1
|
2 Тапсырма
2. Суреттегі m және n
сандары үшін мына тұжырымдарды сәйкестендіріңіз.
m және n –
оң сандар, мұндағы | m |
m және n –
теріс сандар, мұндағы | m |
m – теріс
сан, n – оң сан, мұндағы | m |
m – оң сан,
n – теріс сан, мұндағы | m |
1
а)
2
ә)
3
б)
4
в)
Бағалау
мұғалімнің бақылаумен жүргізіледі.
Өз
бетімен жұмыс.
№1. Салыстырыңыз:
I
нұсқа
II
нұсқа 1.
2. 6,12 және
0;
3. – 3,8
және – 2,7; 1.
2. – 1,25 және
0;
3. – 4,3
және – 5,1;
№2. Берілген
сандарды: 2,8; 0,5; 0; -1; -1,1; 0,1; -1,6
а) өсу
ретімен;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







