Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
|||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Абдали Е.Д |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы
|
Рационал сандарды бөлу |
|
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар Рационал сандарды көбейтеді; Рационал сандарды бөледі; Рационал сандарға амаладар орындайды. |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы:
Пәнгеқатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін; |
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қолданбалы математика есептер, рационал сандарды практикалық есептерде қолдану. |
|
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру |
|
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды қосу және көбейту, олардың ережелері |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу Оқушыларды үш топқа бөлу 1 – топ Натурал сандар 2 – топ Бүтін сандар 3 – топ Рационал сандар Психологиялық ахуал орнату Сәлеметсіздер оқушылар, бүгінгі біздің сабағымызға көптеген қонақтар келіпті. Сабаққа деген көңіл-кұйіміз қалай? Оқу құралдарымыз дайынба? Ендеше сабағымызды бастаймыз. Олай болса балалар қазір жылдың қай мезгілі? -Қыс. Қыстың алғашқы айларында қандай өзгерістерді байқадыңдар? Ауа райы қандай?- Салқын суық. Күннің салқындығын қандай санмен жазамыз?-Теріс сан -Ал егер жылы болса ше?- Оң сан. Демек, бүгінгі сабағымызды ары қарай рационал сандармен есептер шығаруды жалғастырамыз. Сонымен, балалар бүгінгі сабақта бір-бірімізге: – Жақсы көңіл күй. – Бір-бірімізді тыңдаймыз. – Сабаққа белсенділік танытамыз. – Алған білімімізді көрсетеміз. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген есепті №635 тексереді Қалыптастырушы бағалай түрі: Смайликтер |
«Топқа бөлу» кеспе қағаз |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин |
Дұрыс тұжырымдаманы анықтаңыз: 1. Екі
теріс санның көбейтіндісі - оң сан; - Көбейту ережелерінпайдаланып,жұлдызшаның орнына тиісті таңбаны қойыңыз: (*)
(-)
|
Презентация |
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыпты өз бетінмен меңгерту. (8 мин) Ұжымдық жұмыс 2 мин |
«Түртіп алу» әдісі арқылы түсіндіру Рационал сандарды бөлу Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін оқушыларға таңбалары бірдей және таңбалары әр түрлі сандарды көбейтуге мысалдар келтіруді ұсыну. . Әр мысалға кері амал құрастырып, таңбаларына қатысты қорытынды жасатыңыз. Бөлудің көбейтуге кері амал екендігіне назар аудартыңыз. Содан кейін таңбалары бірдей және әр түрлі сандарды бөлуге қорытынды жасатып, мысал келтіртіңіз. 1.Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс болады. Мысалы, - 4,2 ( - ) : ( + ) = (- ) ; ( + ) : ( - ) = (- ) 2.Таңбалары бірдей сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан болады. Мысалы, - 3,6 ( - ) : ( - ) = (+ ) ; ( + ) : ( + ) = (+) 3.Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең:
Мысалы, 0 Санды нөлге бөлуге болмайды. Жаңа сабақты пысықтап, бекітуге ауызша тапсырмалар беру. «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқушылар есепті ауызша орындайды . Сұрақтарға жауап берген оқушыларды қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын |
https://bilimland.kz/kk А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 8 мин Топпен жұмыс 3 мин |
Оқулық бойынша есептер орындау. А деңгей №638.Бөлуді орында: 1)-138÷2=-69 2)
156 3)
0 4)
-834 5)
-396 6)
-121 №639.Бөлуді орында:
3) 5)-1484÷(-7 )=-212 6)-144÷(-12 )=-12 641. Бөлуді орында: 1)-72÷(-90) =0.8 2.-2÷50=-0.04 «Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия әдісін пайдаланып оқулықтан № 650 есепті топта шығарады,талдайды. B деңгей №650 :
І топ
:-1.28÷(0.64×(-
ІІ
топ: ІІІ топ: Қалыптастырушы бағалау:Басбармақ арқылы бағалау |
Қосымша 1 А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс 5мин |
№2 жаттығу. Бөлуді орында: 1) -48: 6; 2) 2.4: (-0,4); 3) -18,36 : 18; 4)
- №8 жаттығу. Теңдеуді шешіңдер: а) 9х=-54 б) -0,7х= -1,4; в) 7,5х= -15. Жұппен жұмыста қалыптастырушы бағалау бірін-бірі бағалайды. |
|
|
|||||||||||||||||||
|
ҚБ (5 мин) |
Жауаптары 1.1 2.1 3.2 4. -9 5.6 |
ҚБ Кеспе қағаз
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Үйге тапсырма: Рационал сандарды бөлу. №640- 641 Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. «Сөйлемді жалғастыр»
|
А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақта жалпы сыныппен жұмысты бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, жұптық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. |
Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі.
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|
Ия, сабақ/оқыту мақсаттары дұрыс қойылды. Көпшілігі ОМ қол жеткізді. 2-3 оқушыға қиындық туғызды, себебі аз уақытта көп ақпаратты саралау қиын болды, ережелерді бір-бірімен шатастырып алды. Саралау жақсы деңгейде дұрыс жүргізілді.Жұппен жұмыста. Жеке жұмыс жазғанда 1-2 мин жетпей қалды. Жоспардан ауытқуы, тек уақыттары кішкене жылжыды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқытуда ережелердің реттілігі, оқуда түсіндірме мысалдардың көптігі. 2:Қолданбалы есептер. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топта тапсырмаларды көбірек орындау. Топта белсенді болу. 2:Жеке жұмыс құрастырғанда деңгейлік есептер құрастыру. ҚБ жазғанда қателесіп қалудан қорықпау. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыныптың жалпы деңгейі жақсы, 1-2 оқушыларға мұғалімнің/оқушылардың көмегі қажет бағыт-бағдар беруде. Келесі сабақта көбірек практикаға мән беру керек. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарды бөлу
Рационал сандарды бөлу
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану |
|
|||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Абдали Е.Д |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы
|
Рационал сандарды бөлу |
|
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар Рационал сандарды көбейтеді; Рационал сандарды бөледі; Рационал сандарға амаладар орындайды. |
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы:
Пәнгеқатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін; |
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау.Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қолданбалы математика есептер, рационал сандарды практикалық есептерде қолдану. |
|
||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру |
|
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды қосу және көбейту, олардың ережелері |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу Оқушыларды үш топқа бөлу 1 – топ Натурал сандар 2 – топ Бүтін сандар 3 – топ Рационал сандар Психологиялық ахуал орнату Сәлеметсіздер оқушылар, бүгінгі біздің сабағымызға көптеген қонақтар келіпті. Сабаққа деген көңіл-кұйіміз қалай? Оқу құралдарымыз дайынба? Ендеше сабағымызды бастаймыз. Олай болса балалар қазір жылдың қай мезгілі? -Қыс. Қыстың алғашқы айларында қандай өзгерістерді байқадыңдар? Ауа райы қандай?- Салқын суық. Күннің салқындығын қандай санмен жазамыз?-Теріс сан -Ал егер жылы болса ше?- Оң сан. Демек, бүгінгі сабағымызды ары қарай рационал сандармен есептер шығаруды жалғастырамыз. Сонымен, балалар бүгінгі сабақта бір-бірімізге: – Жақсы көңіл күй. – Бір-бірімізді тыңдаймыз. – Сабаққа белсенділік танытамыз. – Алған білімімізді көрсетеміз. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген есепті №635 тексереді Қалыптастырушы бағалай түрі: Смайликтер |
«Топқа бөлу» кеспе қағаз |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин |
Дұрыс тұжырымдаманы анықтаңыз: 1. Екі
теріс санның көбейтіндісі - оң сан; - Көбейту ережелерінпайдаланып,жұлдызшаның орнына тиісті таңбаны қойыңыз: (*)
(-)
|
Презентация |
|
|||||||||||||||||||
|
Жаңа тақырыпты өз бетінмен меңгерту. (8 мин) Ұжымдық жұмыс 2 мин |
«Түртіп алу» әдісі арқылы түсіндіру Рационал сандарды бөлу Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін оқушыларға таңбалары бірдей және таңбалары әр түрлі сандарды көбейтуге мысалдар келтіруді ұсыну. . Әр мысалға кері амал құрастырып, таңбаларына қатысты қорытынды жасатыңыз. Бөлудің көбейтуге кері амал екендігіне назар аудартыңыз. Содан кейін таңбалары бірдей және әр түрлі сандарды бөлуге қорытынды жасатып, мысал келтіртіңіз. 1.Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс болады. Мысалы, - 4,2 ( - ) : ( + ) = (- ) ; ( + ) : ( - ) = (- ) 2.Таңбалары бірдей сандарды бөлу. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан болады. Мысалы, - 3,6 ( - ) : ( - ) = (+ ) ; ( + ) : ( + ) = (+) 3.Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең:
Мысалы, 0 Санды нөлге бөлуге болмайды. Жаңа сабақты пысықтап, бекітуге ауызша тапсырмалар беру. «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқушылар есепті ауызша орындайды . Сұрақтарға жауап берген оқушыларды қалыптастырушы бағалау тәсілі смайликтер(күлегештер) арқылы бағалаймын |
https://bilimland.kz/kk А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 8 мин Топпен жұмыс 3 мин |
Оқулық бойынша есептер орындау. А деңгей №638.Бөлуді орында: 1)-138÷2=-69 2)
156 3)
0 4)
-834 5)
-396 6)
-121 №639.Бөлуді орында:
3) 5)-1484÷(-7 )=-212 6)-144÷(-12 )=-12 641. Бөлуді орында: 1)-72÷(-90) =0.8 2.-2÷50=-0.04 «Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия әдісін пайдаланып оқулықтан № 650 есепті топта шығарады,талдайды. B деңгей №650 :
І топ
:-1.28÷(0.64×(-
ІІ
топ: ІІІ топ: Қалыптастырушы бағалау:Басбармақ арқылы бағалау |
Қосымша 1 А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет
|
|
|||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс 5мин |
№2 жаттығу. Бөлуді орында: 1) -48: 6; 2) 2.4: (-0,4); 3) -18,36 : 18; 4)
- №8 жаттығу. Теңдеуді шешіңдер: а) 9х=-54 б) -0,7х= -1,4; в) 7,5х= -15. Жұппен жұмыста қалыптастырушы бағалау бірін-бірі бағалайды. |
|
|
|||||||||||||||||||
|
ҚБ (5 мин) |
Жауаптары 1.1 2.1 3.2 4. -9 5.6 |
ҚБ Кеспе қағаз
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Үйге тапсырма: Рационал сандарды бөлу. №640- 641 Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. «Сөйлемді жалғастыр»
|
А.Е.ӘбілқасымоваМатематика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. Алматы: Мектеп,2018 135 - 136 бет |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|||||||||||||||||||
|
Оқушылар сабақта жалпы сыныппен жұмысты бірлесе отырып талдайды, түсінбеген есептерін бір-біріне түсіндіреді. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Жалпы сыныптық, жұптық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. |
Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі.
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|
Ия, сабақ/оқыту мақсаттары дұрыс қойылды. Көпшілігі ОМ қол жеткізді. 2-3 оқушыға қиындық туғызды, себебі аз уақытта көп ақпаратты саралау қиын болды, ережелерді бір-бірімен шатастырып алды. Саралау жақсы деңгейде дұрыс жүргізілді.Жұппен жұмыста. Жеке жұмыс жазғанда 1-2 мин жетпей қалды. Жоспардан ауытқуы, тек уақыттары кішкене жылжыды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқытуда ережелердің реттілігі, оқуда түсіндірме мысалдардың көптігі. 2:Қолданбалы есептер. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топта тапсырмаларды көбірек орындау. Топта белсенді болу. 2:Жеке жұмыс құрастырғанда деңгейлік есептер құрастыру. ҚБ жазғанда қателесіп қалудан қорықпау. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыныптың жалпы деңгейі жақсы, 1-2 оқушыларға мұғалімнің/оқушылардың көмегі қажет бағыт-бағдар беруде. Келесі сабақта көбірек практикаға мән беру керек. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



























