Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітілді:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Салтанат |
|||||
|
Күні: |
12.11.25 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар рационал сандарды бөлуді орындай алады; — бөлудің қасиеттерін қолданып есептер шығарады; — есептеу барысында таңбалар ережесін дұрыс қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, « Жеті тілек»әдісі арқылы жағымды ахуал туындату; Топқа «Киіз үй»әдісі арқылы бөлу.
Үй тапсырмасын «Қатені тап»әдісі арқылы тексереді Өткен сабаққа шолу жасау «Дәл мерген »әдісі арқылы |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, мұғалімнің жақсы тілегін тыңдау; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну Мұғалім тақтаға есептің жауабын шығарып қояды. Оқушылар әр есепті қарап, қате бар-жоғын анықтап, дұрыс шешімін жазады. Топпен жауап
береді |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың»
Үй жұмысын дұрыс орындаған оқушы 4 балдық,асықпен бағаланады
жеңілдік купонымен ынталандырылады
|
Интерактивті тақта Оқулық;
Құндылықты ескере отырып- Асықтар |
||
|
Сабақтың басы
10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарды бөлу Сабақтың мақсатымен таныстыру ---бөлудің қасиеттерін қолданып есептер шығарады; — есептеу барысында таңбалар ережесін дұрыс қолданады; Рационал сандарды бөлу амалы – рационал сандарды көбейтуге кері амал. 1- мысал. Өзен суының деңгейі 3 күнде -45 см-ге өзгерді. Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде неше сантиметрге өзгерді?
Шешуі: Өзен суы деңгейінің 3 күндегі өзгерісі
Бұл жерде қандай ереже қорытып шығаруға болады? Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әртүрлі болса, бөлінді теріс сан болады.
2-мысал. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.
Нөл санын кез келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.
|
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет!
Немесе жеңілдік куронымен бағаланады
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бөлуді орында
Дескриптор: -Рационал сандарды бөлу ережесін қолданып шығарады. №640 Есептеңдер -45:15 -63:(-9)
- №643 Өрнектің мәнін тап.Жұптық жұмыс -15,6:0,65 21,06:(-1,3) -0,69:46 106,4:(-140) -351,9:(-17) 25,5:(-250) Дескриптор: -Оң сандарды теріс санға бөледі, -теріс сандарды оң санға бөледі Әрбір дұрыс есепке 1 балл қойылады |
Әрбір дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
Әрбір дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Слайд
Кітап Дәптер |
||||||
|
|
Е 1) -6,3 : (- 0,9) ═ 7 2,4 : (-0,8) ═ -3 -5,4 : (-3) ═ 1,8 2)15,5 : 5 ═ -3,1 - 270 : (-5) ═ 54 - 8,7 : (-3) ═2,9 3) 56: (-7)+3 ═ -9 +3 ═ -6 8 * (-5) +75 : (-15) ═ 40-5 ═ 35 (12 – 28) : (-4) *5 ═ -16 : (-4) *5 ═ 20 |
Әрбір жұп Асықпен бағаланады |
Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; Кестені толтыру |
Өзіңді анықта кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Сабақтың өн бойында жинағанасықтардың саны бойынша, 1-10 баллмен бағаланады |
Өзіңді анықта кестесі; оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарды бөлу
Рационал сандарды бөлу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бекітілді:
|
Бөлім: |
Рационал сандарға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кененбаева Салтанат |
|||||
|
Күні: |
12.11.25 |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды бөлу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар рационал сандарды бөлуді орындай алады; — бөлудің қасиеттерін қолданып есептер шығарады; — есептеу барысында таңбалар ережесін дұрыс қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
|||||
|
Сабақ барысы: |
||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, « Жеті тілек»әдісі арқылы жағымды ахуал туындату; Топқа «Киіз үй»әдісі арқылы бөлу.
Үй тапсырмасын «Қатені тап»әдісі арқылы тексереді Өткен сабаққа шолу жасау «Дәл мерген »әдісі арқылы |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, мұғалімнің жақсы тілегін тыңдау; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну Мұғалім тақтаға есептің жауабын шығарып қояды. Оқушылар әр есепті қарап, қате бар-жоғын анықтап, дұрыс шешімін жазады. Топпен жауап
береді |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың»
Үй жұмысын дұрыс орындаған оқушы 4 балдық,асықпен бағаланады
жеңілдік купонымен ынталандырылады
|
Интерактивті тақта Оқулық;
Құндылықты ескере отырып- Асықтар |
||
|
Сабақтың басы
10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Рационал сандарды бөлу Сабақтың мақсатымен таныстыру ---бөлудің қасиеттерін қолданып есептер шығарады; — есептеу барысында таңбалар ережесін дұрыс қолданады; Рационал сандарды бөлу амалы – рационал сандарды көбейтуге кері амал. 1- мысал. Өзен суының деңгейі 3 күнде -45 см-ге өзгерді. Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде неше сантиметрге өзгерді?
Шешуі: Өзен суы деңгейінің 3 күндегі өзгерісі
Бұл жерде қандай ереже қорытып шығаруға болады? Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әртүрлі болса, бөлінді теріс сан болады.
2-мысал. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.
Нөл санын кез келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.
|
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Керемет!
Немесе жеңілдік куронымен бағаланады
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Сабақтың ортасы
25минут |
Бөлуді орында
Дескриптор: -Рационал сандарды бөлу ережесін қолданып шығарады. №640 Есептеңдер -45:15 -63:(-9)
- №643 Өрнектің мәнін тап.Жұптық жұмыс -15,6:0,65 21,06:(-1,3) -0,69:46 106,4:(-140) -351,9:(-17) 25,5:(-250) Дескриптор: -Оң сандарды теріс санға бөледі, -теріс сандарды оң санға бөледі Әрбір дұрыс есепке 1 балл қойылады |
Әрбір дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
Әрбір дұрыс жауақа 1 балдық асық беріледі
|
Интерактивті тақта 6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||
|
Слайд
Кітап Дәптер |
||||||
|
|
Е 1) -6,3 : (- 0,9) ═ 7 2,4 : (-0,8) ═ -3 -5,4 : (-3) ═ 1,8 2)15,5 : 5 ═ -3,1 - 270 : (-5) ═ 54 - 8,7 : (-3) ═2,9 3) 56: (-7)+3 ═ -9 +3 ═ -6 8 * (-5) +75 : (-15) ═ 40-5 ═ 35 (12 – 28) : (-4) *5 ═ -16 : (-4) *5 ═ 20 |
Әрбір жұп Асықпен бағаланады |
Слайд
Кітап Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Тақырыпқа байланысты 3-4 сұрақ қою; Кестені толтыру |
Өзіңді анықта кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау |
Сабақтың өн бойында жинағанасықтардың саны бойынша, 1-10 баллмен бағаланады |
Өзіңді анықта кестесі; оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз



немесе




себеб


септер
шығару.













