Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Рационал сандарға амалдар
қолдану
|
Мектеп: Ә.Науаи атындағы №13
мектеп-гимназия
2- аусым 4- сабақ кабинет 3-09
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Атаева Т
|
Күні: 10.11.2023.ж
|
Математика декадасында өткен ашық
сабақ
|
Сыныбы: 6-д
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Рационал сандарды көбейту
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
6.1.2.15
Рационал сандарды көбейтуді
орындау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Рационал сандарды көбейту тақырыбын
меңгереді;
Алған білімдерін есеп шығаруда
қолданады.
|
Бағалау критерийлері
|
Рационал сандарды көбейту тақырыбын
меңгереді;
Алған білімдерін есеп шығаруда қолдана
алады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Пәнге қатысты лексика және
терминология:
Рационал , көбейту, сандар,оң санадар, теріс
сандар
Диалогтар және жазу үшін керекті
тіркестер:
-Теріс рационал сандарды
косу
-Рационал сандарды
азайту
-Рационал сандарды
көбейту
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
Ұжымдық жұмыс.
|
Ұйымдастыру:
-Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын
түгелдеу.
Үй тапсырмасын тексеру:
Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп
тұрады.
|
Шаттық шеңберін құрып, жақсы көңіл күй
сыйлайды.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру,
тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды
қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік
танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Түрлі түсті қима
қағаздар
|
Миға
шабуыл.
«Ой қозғау»
әдісі.
«Джиксо» әдісі
|
Оқушылармен бірге сабақ мақсатын
ашу;
Саралау: Бұл
жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету»
тәсілі қолданылады. Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал
кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар
қойылады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың
Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек
көрсету.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар
оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың
тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
|
Дескриптор:
-
сұраққа жауап береді.
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
|
Оқулық 6-сынып.
А.Е.Әбілқасымова
Т.П.Кучер
З.Ә. Жұмағұлова
Алматы “Мектеп”
2018ж
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс.
|
Топтастыру оң
және теріс сандарға синонимдар табу
Оң сандар мусбат сонлар
Иссиқ совуқ қарз, фойда чуқурлик баландлик
.....
Теріс сандар- манфий сонлар
Тиімділігі:
айтылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс табады.
|
Берілген есепті орындайды
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту.
|
Дескриптор:
-Оң
сандар мен теріс сандарды көбейтеді,
-теріс сандарды оң санға
көбейтеді
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойылады
|
Оқулық 6-сынып.
А.Е.Әбілқасымова
Т.П.Кучер
З.Ә. Жұмағұлова
Алматы “Мектеп”
2018ж
|
Жеке жұмыс.
|
Тиімділігі:
Оқылым мен айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл
тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс табады.
|
Карточкаларда берілген тапсырма бойынша есепті
орындайды.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлауды дамыту.
|
Дескриптор:
- теріс сандарды
көбейтеді,
Әрбір дұрыс жауапка 1
балл қойылады
|
|
Жеке жұмыс
жұмыс.
5
мин.
Жазылым.
|
№ 447-449 мәтінді
есептер
Тиімділігі:
Жазылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау:
Бұл тапсырмада
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша
өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау
жасайды.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлауды дамыту.
|
Дескриптор:
-Оң
сандар мен теріс сандарды көбейтеді,
-теріс сандарды оң санға
көбейтеді
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл
қойыла
|
.
.
ДК экраны
6-сынып оқулығы.
|
Сабақтың соңы.
Ой
толғаныс.
Рефлексия
|
Сабақты бекіту.
Сұрақ –жауап арқылы әр топ кезекпен бір-біріне
сұрақтар қояды.
Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы
кері байланыс аламын,
Үйге тапсырма беру. №601, №602 (түсіндірме
жұмыс)
|
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып,
зерделегенін тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз
ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.
Тиімділігі:
Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге
дағдыланады.
1.Маған бүгін не ұнады.
2.
Маған бүгін не ұнамады.
3.Менің күдіктерім.
4. Менің тілектерім.
|
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу
белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі
арқылы бірін-бірі бағалайды.
Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!,
Талпын!,.
|
6-сынып оқулығы.
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай
тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
10 баллдык жүйе бойынша
бағалау
|
Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы
орындық парталардың түзу тұруына назар аудару.
|