|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп: №81 Ұлықбек атындағы жалпы білім беретін мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маматалиева Дилнура Камалиддиновна |
||||||
|
Сынып: 6-«Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.15 Рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар рационал сандарды көбейтуді орындайды; |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1)Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Тақырыпты анықтау. Ребус шешу. Ребусты шешіп, бүгінгі тақырыпты анықта.
|
3) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. 5) Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою. Ребусті шешіп жаңа тақырыпты табады . Жауабы: Рационал сандарды көбейту |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы. 1-бөлім.
Интерактивті тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды баяндау. презентацияны көрсету арқылы арқылы жаңа материалды түсіндіру Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, екі көбейткіштің көбейтіндісі теріс болады.
( Таңбалары әртүрлі екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан болады.
Мысалы:
Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейтіндісі теріс болады.
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан болады.
Мысалы: Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады.
Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.
Мысалы:
Кез келген санды – 1 – ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама – қарсы санға тең.
Мысалы:
Оқушылармен төмендегі есепті талқылаңыз:
Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын
Шешуі: |
Жаңа материалды бекіту Тақтада және өз орында әрбір оқушы рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығарады. №587. Көбейтіндіің мәнін
табыңдар . Дескриптор : Білім алушы 1.Бөлшектерді қысқартады 2. Көбейтіндіің мәнін табады.
№589-590
Дескрипор: Білім алушы 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады 2. Көбейтіндінің мәнін табады Жұптық жұмыс Оқушыларды жұптастырып, төмендегі тапсырмаларды орындай отырып, жасырылған қазақ мақалын табады №2. Амалдарды орындаңдар: 1)-63 3)
–
2,2 5)
(32 -
40) Дескриптор: Білім алушы - таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосады, азайтады; - таңбалары бірдей рационал сандарды көбейтеді; - таңбалары әртүрлі рационал сандардкөбейтеді. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардан көзге арналған жаттығуларды жасауларын сұрайды. «Көзге арналған жаттығу».
|
|
Дк экраны, интерактивті тақта 6 сынып оқулығы. 1-бөлім. Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы Қосымша есеп |
|||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау.Оқушыларға сұрақтар қою.
Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны аузыша/жазбаша жүргізуге болады. Рефлексия
Үй жұмысы менің ойымша … Рефлексия
«SMS» Оқушыларға қағаздан жасалған ұялы телефон арқылы досына сабақта қалай жұмыс істегені туралы және сабақ қаншалықты қызықты өткені туралы SMS –хабарлама жіберуін ұсынамын
|
Сабақты қорытындылау. Оқушыларға сұрақтар қою. 1. Қай жағдайда қосындыны көбейтінді түрінде өрнектеуге болады? 2. Көбейтуді әрдайым қосу амалын қолданып есептпеуге бола ма? Мысал келтіріңдер. 3. Екі санның көбейтіндісі оң сан. Көбейткіштердің таңбалары қандай болуы мүмкін? 4.
5. Теріс көбейткіштер саны тақ болса, көбейтіндінің таңбасы қандай болады? 6. Натурал сандардың жұптығын, тақтығын өрнектейтін формулаларды еске түсіріп жазып көрсетіңдер. 7. Көбейтудің қасиеттерін жазып беріңдер. Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны жазбаша жүргізу керек.
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарды көбейту
Рационал сандарды көбейту
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп: №81 Ұлықбек атындағы жалпы білім беретін мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Маматалиева Дилнура Камалиддиновна |
||||||
|
Сынып: 6-«Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.15 Рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар рационал сандарды көбейтуді орындайды; |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 1)Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын тексеру. 2) Тақырыпты анықтау. Ребус шешу. Ребусты шешіп, бүгінгі тақырыпты анықта.
|
3) Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. 4) Үй тапсырмасын тексеру. 5) Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою. Ребусті шешіп жаңа тақырыпты табады . Жауабы: Рационал сандарды көбейту |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы. 1-бөлім.
Интерактивті тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды баяндау. презентацияны көрсету арқылы арқылы жаңа материалды түсіндіру Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, екі көбейткіштің көбейтіндісі теріс болады.
( Таңбалары әртүрлі екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан болады.
Мысалы:
Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейтіндісі теріс болады.
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан болады.
Мысалы: Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады.
Кез келген санды 1-ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.
Мысалы:
Кез келген санды – 1 – ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама – қарсы санға тең.
Мысалы:
Оқушылармен төмендегі есепті талқылаңыз:
Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын
Шешуі: |
Жаңа материалды бекіту Тақтада және өз орында әрбір оқушы рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығарады. №587. Көбейтіндіің мәнін
табыңдар . Дескриптор : Білім алушы 1.Бөлшектерді қысқартады 2. Көбейтіндіің мәнін табады.
№589-590
Дескрипор: Білім алушы 1.Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады 2. Көбейтіндінің мәнін табады Жұптық жұмыс Оқушыларды жұптастырып, төмендегі тапсырмаларды орындай отырып, жасырылған қазақ мақалын табады №2. Амалдарды орындаңдар: 1)-63 3)
–
2,2 5)
(32 -
40) Дескриптор: Білім алушы - таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосады, азайтады; - таңбалары бірдей рационал сандарды көбейтеді; - таңбалары әртүрлі рационал сандардкөбейтеді. Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардан көзге арналған жаттығуларды жасауларын сұрайды. «Көзге арналған жаттығу».
|
|
Дк экраны, интерактивті тақта 6 сынып оқулығы. 1-бөлім. Әбілқасымов А.Е., Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә., 2018ж «Мектеп» баспасы Қосымша есеп |
|||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау.Оқушыларға сұрақтар қою.
Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны аузыша/жазбаша жүргізуге болады. Рефлексия
Үй жұмысы менің ойымша … Рефлексия
«SMS» Оқушыларға қағаздан жасалған ұялы телефон арқылы досына сабақта қалай жұмыс істегені туралы және сабақ қаншалықты қызықты өткені туралы SMS –хабарлама жіберуін ұсынамын
|
Сабақты қорытындылау. Оқушыларға сұрақтар қою. 1. Қай жағдайда қосындыны көбейтінді түрінде өрнектеуге болады? 2. Көбейтуді әрдайым қосу амалын қолданып есептпеуге бола ма? Мысал келтіріңдер. 3. Екі санның көбейтіндісі оң сан. Көбейткіштердің таңбалары қандай болуы мүмкін? 4.
5. Теріс көбейткіштер саны тақ болса, көбейтіндінің таңбасы қандай болады? 6. Натурал сандардың жұптығын, тақтығын өрнектейтін формулаларды еске түсіріп жазып көрсетіңдер. 7. Көбейтудің қасиеттерін жазып беріңдер. Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру. Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды. Рефлексияны жазбаша жүргізу керек.
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз

































