Математика 6 сынып
Тақырыбы:
Рационал сандарды көбейту
Мақсаты:
Оқушыларға рационал сандарды көбейтуамалын қолдануды түпкілікті түсіндіріп,бекіту,есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.Өз бетімен қорытынды шығарып,ойларын ашық айту және ойлау қабілеттерін дамыту,пәнге деген қызығушылығын арттыру,есте сақтау,байқағыштық,тапқырлық қабілеттерін дамыту
Жалпы мақсат
Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
Күтілетін нәтиже
Оқушылар рационал сандарды көбейтуге байланысты амалдарды орындай алады.Ережелерін біледі,түсінеді.Жұппен ,топпен жұмыс жасай отырып,бірлесіп білім алады.
7 модульдің қолданылуы
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Топқа бөлу,қолпаштау,бірін-бірі бағалау
Қолданылатын ресурстар
Оқулық,түрлі түсті стикерлер,бағалау парағы,топтарға арналған тапсырма парақтары,үлестірме тапсырмалар
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Кіріспе
Сәлемдесу, түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, оқушылар 5топқа бөлінеді.
Арифметикалық амалдар арқылы топқа бөлу:Оң сандар,Теріс сандар,Бүтін сандар,Рационал сандар,Қарама-қарсы сандар(2 минут)
Оқушының мұндағы мақсаты мұғаліммен амандасады,топтарға бөлінеді
Тұсаукесер
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Сабақ үстінде қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады(1 минут)
Оқушылар өздерінің ұсыныстырын айтады
Негізгі бөлім
Үй тапсырмасын тексеру:Сағат тілінің бағытымен дәптерлерімізді ауыстырып тексеру.(5 минут)
№471
Жауабы:1)90; 2)-70 ;3)84; 4)0; 5)-216; 6)-4,8; 7)-5,5 ;8)11,2; 9)-81; 10)12;11)-9,9;12)100
№472
Жауабы:1)-1,14; 2)-200,2; 3)98,82; 4)-20,65; 7)-0,4
Білу.Миға шабуыл ережелер
1.Оң сандар дегеніміз не?
2.Теріс сан дегеніміз не?
3.Қарама-қарсы сандар дегеніміз не?
4.Бүтін сандарға қандай сандар жатады?
5.Рационал сандар дегеніміз не?
6.Екі теріс сандарды қосу дегеніміз не?
7.Таңбалары әртүрлі,модульдері тең емес екі санды қосу үшін не істейміз?
8.Қарама-қарсы екі санның қосындысы?
9.Рационал сандарды азайту дегеніміз не?
10.Рационал сандарды көбейту?
Ауызша есептер:
-12•(-3)=36 -7•9=-63 8•(-4)=-32
2/3 • (- 3/5) = - 2/5
VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды мүлік, теріс сандарды қарыз түсінігімен байланыстырған.
Қолдану. Тақырып бойынша есептер шығарады.(7 минут)
Топтарға тапсырма
1 топқа: 1)-3,2•(-4)=12,8 2)2,1•(-8)=-16,8 3) 2/7 • (- 1/5) =-2/35
2 топқа: 1)2,7•(-3)= -8,1 2)-6,2•7 =-43,4 3) (-2/9) • (- 2/5) =4/45
3 топқа: 1)-5,7•(-7)=39,9 2)3,6•(-4)=14,4 3) 2/11 • (- 4/7) =-8/77
4 топқа: 1)-8,1•4=-32,4 2)-2,9•(-9) =26,1 3) (-2/13) • 1/3=-2/39
5 топқа: 1)7,7•(-4) =-30,8 2)-1,2•(-5)=6 3) 5/7 • (- 1/5) =-1/7
Әр топ тапсырмаларын қорғағаннан кейін қол соғуарқылы бағалайды.(қолпаштау)
Білімің ұшар қанатың оқулықпен жұмыс 142 бет
№478
Қыздырылған қалайының температурасы t минутта неше градусқа төмендейтінін анықтайтын өрнек құрамыз -30с• t
t=2 болғанда қалайының температурасы -3•2=-60с төмендейді;
t=3 болғанда қалайының температурасы -3•3=-90с төмендейді;
№482
1)7•(*)=-21
Жауабы:7•(-3)=-21
2)-15•(-4)=60
3) -5•(+6)=-30
4) (-9)•(-4)=36
5) +7•(-9)=-63
6) (-25)•(+4)=-100
№483
1)-63•(7-11)=-63•(-4)=252
2) 9,9•(3-5)=9,9•(-2)=-19,8
3) -2,2•(8-3)=-2,2•5=-11
4)( 26-11)•(-0,4)=15•(-0,4)=-6
5)(32-40)•3,5=-8•3,5=-28
6)(0,99-1) •26=-0,01•26=-0,26
Таратпамен жұмыс(Тест жұмысы)
Әр топқа:
1.Қосуды орында: 1,6 (-9,8)
А) 15,68 В)-15,68 С)-156,8 Д)156,8
2.Көбейтуді орында: -14,7 (-3,1)
А) 45,57 В)-45,57 С)-455,7 Д)4,557
3.Көбейтуді орында: (-
А) В) С) - Д) -
4.Өрнектің мәнән табыңдар:
(-0,8)2
А)-0,64 В)0,64 С)-0,064 Д)0,064
5.-(-(-(-(-83)))) неге тең?
А) 83 В)6889 С)-83 Д)-6889
Сабақты бекіту. емес пікірәдісі
Ия,жоқойыны
1.Бүтін сандар,бөлшек сандар рационал сандар деп аталады. Ия
2.Қарама-қарсы сандардың қосындысы бірге тең Жоқ
3.Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі теріс сан Жоқ
4.-5•(+6)=-30 теңдігі дұрыс па? Ия
5.Кез келген санды 0 ге көбейткенде сол санның өзі шығады. Жоқ
Қойылған ережелерге жауап береді
Әр оқушы өзіне берілген тақырыпты игеруге арналған тапсырмаға ұқсас тапсырмаларын орындайды.Жұпта талдайды,дұрыс не бұрыс екендігін айтады
Нақты деректермен жұмыс жасайды.
Мәтінмен жұмыс жасайды.
1 топ оқушылары кезектесіп сұрақтарға жауап берді.
2 топ оқушылары кезектесіп сұрақтарға жауап берді.
3 топ оқушылары кезектесіп сұрақтарға жауап берді.
4 топ оқушылары кезектесіп сұрақтарға жауап берді.
5 топ оқушылары кезектесіп сұрақтарға жауап берді.
Оқушылар кестені толтырады.
Өзара достық қарым –қатынас құра отырып бірігіп есептер шығарады.
Топқа берілген тапсырманы орындау барысында бірлесіп шығармышылықпен жұмыс атқарады,өз пікірін еркін білдіреді.Тұжырым жасай білуге дағдыланады.
Оқушылар өз пікірін еркін білдіреді.
Қорытынды
Бағалау
Топтағы оқушылар бірін-бірі бағалайды.Жинаған ұпай санын жазу.
Бағалау парақшалары мен бағалау шкаласын беру
Ұпай санын бағалау парағына жазады
Топпен және жеке өзін өзі бағалайды
Үйге тапсырма
Оқулықтағы №476,№474 есептер шығарып келуге
Үй тапсырмасын күнделікке жазады
Рефлексия
Стикерлерді толтыру
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)
ББҮ кестесін толтыру
Ұсынылған стикерді толтыру