Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмырзаева И.Қ |
||||||||||
|
Күні: |
14.10.2024 |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды салыстыру |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру; 6.1.2.12рационал сандарды салыстыру; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде суреттеуді біледі. |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
2.5. Рационал сандарды салыстыру І. Оң сан мен теріс санды және нөл санын салыстыру. Координаталық түзу бойында салыстырылатын рационал сандардың үлкені оң жақта, ал одан кіші сан оның сол жағында кескінделеді. Кез келген теріс сан кез келген оң саннан кіші. Кез келген оң сан 0-ден үлкен; а > 0, мұндағы а – оң сан. Кез келген теріс сан 0-ден кіші; а < 0, мұндағы а – теріс сан. |
II. Екі теріс санды салыстыру. Екі теріс санның қайсысының модулі кіші болса, сол сан үлкен.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Беіту тапсырмалары №344 -5;-7,8;-10 №345 -23;-1,9;-25 №349 Сандарды салыстыр
|
№348 Сандарды салыстыр
№350
теңдік тура болатындай
жұлдызшаның орнына 17 * -1 -20 * 35 -12 *0 1,9 * -0,8 51 * -50 -12 * 0 |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Сандарды атаңдар: 1) бір таңбалы ең кіші бүтін санды; 2) екі таңбалы ең кіші бүтін санды; 3) бір таңбалы ең үлкен бүтін санды; 4) екі таңбалы ең үлкен бүтін санды |
№2 Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жазыңдар:
3) 8,1; –3,7; –9,8. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Жеке жұмыс |
№1. Мына сандарды салыстырып, нәтижесін > немесе < белгісі арқылы жазыңдар 1) 8,7 мен 7,8-ді; 4) –6 мен –11-ді; 7) 2,9 бен –9,2-ні; 2) –4,1 мен 2-ні; 5) –18 бен –1,8-ді; 8) –8,5 пен 0-ді; |
№2 Салыстырыңдар |-5| және |3| |-2| және |4| |-9| және |6| |15| және |-16| |-100| және |99| |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Сөйлемдерді теңсіздікпен жазыңдар: 1) 5,7 – оң сан; 2) –99 – теріс сан; 3) x саны 5-тен үлкен, бірақ 7-ден кіші; 4) у саны 6-дан үлкен емес |
№2 Сандарды салыстырып, жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қойыңдар: (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. 1) Теріс сан үлкен бе, әлде оң сан үлкен бе?
|
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарды салыстыру
Рационал сандарды салыстыру
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмырзаева И.Қ |
||||||||||
|
Күні: |
14.10.2024 |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарды салыстыру |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру; 6.1.2.12рационал сандарды салыстыру; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде суреттеуді біледі. |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
2.5. Рационал сандарды салыстыру І. Оң сан мен теріс санды және нөл санын салыстыру. Координаталық түзу бойында салыстырылатын рационал сандардың үлкені оң жақта, ал одан кіші сан оның сол жағында кескінделеді. Кез келген теріс сан кез келген оң саннан кіші. Кез келген оң сан 0-ден үлкен; а > 0, мұндағы а – оң сан. Кез келген теріс сан 0-ден кіші; а < 0, мұндағы а – теріс сан. |
II. Екі теріс санды салыстыру. Екі теріс санның қайсысының модулі кіші болса, сол сан үлкен.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Беіту тапсырмалары №344 -5;-7,8;-10 №345 -23;-1,9;-25 №349 Сандарды салыстыр
|
№348 Сандарды салыстыр
№350
теңдік тура болатындай
жұлдызшаның орнына 17 * -1 -20 * 35 -12 *0 1,9 * -0,8 51 * -50 -12 * 0 |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Сандарды атаңдар: 1) бір таңбалы ең кіші бүтін санды; 2) екі таңбалы ең кіші бүтін санды; 3) бір таңбалы ең үлкен бүтін санды; 4) екі таңбалы ең үлкен бүтін санды |
№2 Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жазыңдар:
3) 8,1; –3,7; –9,8. |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Жеке жұмыс |
№1. Мына сандарды салыстырып, нәтижесін > немесе < белгісі арқылы жазыңдар 1) 8,7 мен 7,8-ді; 4) –6 мен –11-ді; 7) 2,9 бен –9,2-ні; 2) –4,1 мен 2-ні; 5) –18 бен –1,8-ді; 8) –8,5 пен 0-ді; |
№2 Салыстырыңдар |-5| және |3| |-2| және |4| |-9| және |6| |15| және |-16| |-100| және |99| |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1 Сөйлемдерді теңсіздікпен жазыңдар: 1) 5,7 – оң сан; 2) –99 – теріс сан; 3) x саны 5-тен үлкен, бірақ 7-ден кіші; 4) у саны 6-дан үлкен емес |
№2 Сандарды салыстырып, жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қойыңдар: (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) (-3) * (-1) |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. 1) Теріс сан үлкен бе, әлде оң сан үлкен бе?
|
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан № Анықтамаларды жаттау
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














