Саменова С.Ж Алматы қаласы,
№ 24 лицей математика пәні
мұғалімі
Сабақтың
тақырыбы: Рационал сандарға амалдар
қолдануға есептер шығару.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: есептер шығаруда рационал
сандарға амалдарды дұрыс қолдана білуге үйрету;алған білімдерін
тиянақтап, есептер шығаруда бекіту;
дамытушылық: есептер шығаруда білім –білік
дағдыларын тиімді қолдана алуға дағдыландыру, математикалық
,логикалық ойлауын,пәнге қызығушылығын
дамыту;
Тәрбиелік: оқушыларды
дәлдікке,ұқыптылыққа,шыдамдылыққа,еңбек сүйгіштікке,өз бетімен
ізденуге тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: аралас сабақ, білімді
қорытындылап жүйелеу.
Сабақтың
әдісі: сұрақ жауап, ауызша есептер
шығару
Көрнекілігі: интерактивті
тақта,слайдтар,тест
тапсырмасы,карта,суреттер,формулалар.
Сабақ
жоспары:
Ой толғау (
сұрақ-жауап).
Формуланы білесің
бе?
Ой сергіту (өздік
жұмысы).
Кім тапқыр!(блок схема бойынша
ауызша есептер шығару)
Тапсырмалар көрмесі(оқулықпен
жұмыс деңгейлік тапсырмалар)
Кім жылдам!(таблицалық ойын
ойнату)
Бекіту(тест
тапсырмасы)
Қорытынды
Сабақтың барысы
: 1.Ұйымдастыру.Сабаққа даярлық
жасау.Оқушылармен
амандасу,сабаққа келуін түгелдеу , зейіндерін
сабаққа
аудару. Сабақты ұлы жазушы М.
О. Әуезовтың сөзімен бастау.
" Ел мен елді, халықпен
халықты теңестіретін - білім"
2.Үй жұмысын
тексеру.593,594
3.
Ой толғау (
сұрақ-жауап).
1.Қандай сандарды теріс сандар
дейміз?
2.Қарама-қарсы сандар
дегеніміз не?
3.Таңбалары бірдей және
таңбалары әртүрлі сандарды қалай қосады?
4. Рационал сандарды қалай
азайтады?
5. Рационал сандарды қалай
көбейтеді?
6.
(-а)n
түріндегі көбейтіндінің
таңбасын анықтаңыз?
7. Рационал сандарды көбейту
,бөлу ережесін тұжырымдаңыз?
8. Ең үлкен және ең кіші үш
таңбалы сандарды атаңыз.
9. -23 тен 23- ке дейінгі
барлық бүтін сандардың қосындысы мен көбейтіндісі неге
тең?
4. Формуланы білесің
бе?
|- а |= ? (+) - (-) =? (- ) *
(- )=? (- ) : (- )=?
(- ) +(- ) =? (- ) - (- ) =?
(+ ) * (- )=? (+ ) : (- )=?
(+)+(-)=? а+(-а)=? (-а ) *
1=?
5. Ой сергіту (өздік
жұмысы).
1 нұсқа 2
нұсқа
1.Амалдарды
орындаңдар:
а)
-9,36+6∗(4 :3,4-5) а)
-1,7-21,06:(-5,2)-8*1.3
б)
∗ :(- )
б) ∗(− ):
2.Теңдеуді шешіңдер
а)−0,2х+3,5=−2,3
а)−1,4х-1,8 0,16
б) = б) =
жауабы: 1 нұсқа1а)-31,86; б)-1
2нұсқа а)-8,05;б)-
2.а)29; б)-3,9;-0,3 а) -1,4
б)-1,15;3,85
6.
Кім
тапқыр!( блок- схема бойынша ауызша
есептер шығару)
1 тапсырма.Қандай балықта
қабыршық жоқ?
шортан 4,3;
жайын 0,5; лақа3,5; табан 3; алабұға
6,1
?
?
7
+8,8 -9,9 +8 -6,2
+5,8
яғни жайын балығында суретін
көрсетіп мағлұмат беріп өтемін.
2.тапсырма Қай көл планетаның
інжу маржаны деп аталады?
Балқаш көлі -1,3; Ильмен көлі
3,6; Байкал көлі -2
?
?
егер
-18
:3 ∗4 +7 >1 -12
+15
3 тапсырма.Қандай құс су
түбінде жүре алады?
жорғаторғай−5,1 ;
суышылқара(оляпка) 4 ; қарлығаш 8
-10
3
−5,4 +7,6
+2
−
4 тапсырма. Мына сөз қай
ертегіден алынған?
"Қап бәлем, сені ешкіге
айтпасам ба?"
"Қасқыр мен ешкі" -8,3;
"Торғай мен адам"- 7,1; " Қотыр
торғай"-4,8
-3,3
+5
-2,8
-1,9
-
-1,5
+2
-5,5
5 тапсырма Қыстыгүні түнде
солтүстік жарты шардағы ең жарық жұлдыз
қайсысы?
Вега 5 ; Сириус (сүмбіле)
-7,2; Альтаир ()
6
10бөліненедіді ббббөлінеді
-0,8 -1,6 +(-15,8) +1
-1,8
:10
6 тапсырма Қандай жануар
бәрінен жылдам жүгіреді?
Марал 10; Гепард
-3; Бұлан
-8
-14
:2 *5 :(-7)
+(-8,3) :|-0,3| *1
7.Тапсырмалар
көрмесі(оқулықпен жұмыс деңгейлік
тапсырмалар)
В деңгейінен 590(1:2) 0,25;
-0,75;591(1)3,5; С деңгейінен 595 ;
599(1;3)
8.Кім жылдам!(таблицалық ойын
ойнату)
+
|
3
|
-4
|
-6
|
-2
|
6
|
|
*
|
|
|
-5
|
*
|
|
*
|
|
0
|
|
|
|
*
|
:
|
-12
|
-6
|
3
|
-2
|
-4
|
*
|
|
*
|
|
0
|
|
*
|
|
|
|
|
|
|
*
|
9.Бекіту(мини-тест
тапсырмасы)
1нұсқа
Қосуды
орында:-11,6+(-4,8)
А)15,9 В)
-7,1 С)-16,4 Д)
7,1
Азайтуды орында:
-4,7-(-3,1)
А)
-1,6 В) 7,8 С) 1,6 Д)
-7,8
3 Амалды орында:
-5*0,3
А/
-1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/
1,5
4 Амалды орында:
-1,2/(-4)
А/ -3
В/
0,3 С/ 3 Д/
-0,3
5 Теңдеуді шеш:
-5/а=-10
А/ 2 В/ -2 С/
0,5 Д/
-0,5
2 нұсқа
1Қарама –қарсы сандардың
қосындысы ... тең
А/
0 В) 1 С/ -1 Д/
-2
2. Теңдеудің түбірін көрсет:
|х|+1=4
А/ -5;
5; В/ -3;
3; С/ -3 Д/ 6; -6
3. –(-(-(-74))) неге тең
А/
-74; В/
74; С/ 0 Д/
-47
4. -30; 0,2; -9; -0,8
сандарының қайсысы ең үлкен?
А/
0,2; В/ -9; С/-30 Д/-0,8
5. -20; 0,4: -7,4 ; -2 сандарының қайсысы ең
кіші?
А/
-20; В/ 0,4; С/ -7,4 Д/
-2
10.Білімдерін бағалап
,қорытындылау, үйге тапсырма беру .