Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.2А Рационал сандарға амалдар
қолдану
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
№16
|
Рационал сандарға
арифметикалық амалдар
қолдану
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.1.2.22
рационал сандармен
арифметикалық амалдарды
орындау
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар
– рационал сандарды қосу және
азайту ережелерін пайдаланады;
– рационал сандарды көбейту және
бөлу ережелерін пайдаланады;
– рационал сандарды қосу және
азайту ережелерін пайдаланады;
–амалдарды орындау ретімен
орындайды;
–өрнектің сандық мәнін
табады.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар
– рационал сандарды қосу және
азайту ережелерін пайдалана алады;
– рационал сандарды көбейту және
бөлу ережелерін пайдалана алады;
– рационал сандарды қосу және
азайту ережелерін пайдалана алады;
–амалдарды орындау ретімен
орындай алады;
–өрнектің сандық мәнін таба
алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
-
рационал сандарды
көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;
-
жай бөлшекті ондық бөлшекке
және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды
түсіндіреді;
-
шексіз периодты ондық
бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;
-
мәтіндік есептерді шешу
қадамдарын айқындайды;
-
сандық өрнектің мәнін табуда
амалдарды орындау ретін түсіндіреді;
-
рационал сандарға амалдар
орындау қасиеттеріне сүйенеді.
Бөлім бойынша лексика және
терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
-
рационал сан жай бөлшек/ондық
бөлшек түрінде жазыла алады;
-
жай бөлшекті ондық бөлшекке
айналдыру үшін ... қажет;
-
егер сан периодты/шектеулі
ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып
табылады;
-
2,55 санын «екі бүтін жүзден
елу бес» деп оқимыз;
-
0,(6) санын «нөл бүтін
периодта алты» деп оқимыз;
-
3,1(4) санын «үш бүтін оннан
бір периодта төрт» деп оқимыз;
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенді қарым- қатынас,
өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің
пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім
алу дағдыларын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қолданбалы математика
есептері
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтамен жұмыс
жасау дағдыларын жетілдіру
|
Бастапқы
білім
|
Рационал сандарды көбейту және
бөлу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
1 - 2
мин
|
Амандасу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабақтарына сәттілік
тілейді.
Үй тапсырмасын
тексеру
Бір – бірінің дәптерлерін
тексеру
|
|
Сабақтың басы
3 – 5
мин
|
Өтілген тақырыптың меңгеруін
тексеру үшін мынадай тапсырмалар беріледі.
«Көршіңді сына»
әдісі
Оқушылар өз беттерімен
тапсырмаларды орындайды, болғасын өз қасындағы парталас көршісімен
дәптерлерін ауыстырып тексереді.
1). -96 + (-101)
= 6).
2). = 7).
-15 (-6)
=
3). -9 +
4,3=
8). -0,8 3=
4). 65 + (-35)
= 9).
-6,3 : (-0,9) =
5).
= 10).
105 : ( -21) =
|
Қосымша
1
|
Сабақтың
ортасы
6 – 15
мин
|
Топтық
жұмыс
№1. Амалдарды
орындаңдар:
-
(
-
№2. Амалдарды
орындаңдар:
-
-
|
|
№3.
Жұлдызшаның орнына тиісті
әріпті қойыңдар:
Әр қасиет қалай
айтылады?
|
Қосымша
2
Алдамұратова Т.А. Математика
Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған
оқулық.
|
16 – 28
мин
|
Жұптық
жұмыс
-
Жұп
№1. Амалдарды
орындаңдар:
.
№2. Өрнектің мәнін
табыңдар:
.
№3. Теңдеуді
шешіңдер: .
№4. Өрнектің мәнін
табыңдар:
.
2
жұп
№1. Амалдарды
орындаңдар:
.
№2. Өрнектің мәнін
табыңдар:
.
№3. Теңдеуді
шешіңдер: .
№4. Өрнектің мәнін
табыңдар:
|
Қосымша
3
|
29 – 30
мин
|
Сергіту
сәті. https://v4k.online/video/X4IVaa1dEGY
|
|
31 - 37
мин
|
Жеке
жұмыс
Амалдарды
орындаңдар:
№1.
№2.
№3.
|
Қосымша
4
|
Сабақтың
соңы
38 - 40
мин
|
Үй
тапсырмасы: №637
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді
-Нені білдім, нені
үйрендім
- Нені толық
түсінбедім
- Немен жұмысты жалғастыру
қажет
|
Алдамуратова
Математика
6 класс. Алматы.
«Атамұра».
2011
жыл
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Дифференциалдық тапсырмаларды
топтық, жұптық және жеке жұмыстарда
қолданады.
|
Сабақтың әр бөлімінде
оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі
смайликтер беріледі. Сабақтың әр бөлімінде бағалау жұмыстары
жүргізіледі.
|
Тапсырмалар арасында «көзге
жаттығу» жасату.
|