Рационал сандарға амалдар қолдану

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Рационал сандарға амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып есептей алады. Координаталық сан түзуінде рационал сандарды салады және салыстырады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

“№34 жалпы білім беретін мектеп” КММ

Мектеп миссиясы: Оқушының әлеуетін арттыруға, мұғалімді кәсіби дамуға ынталадыратын, заманауи, тең, қолайлы білім беруортасын қалыптастыру

Бөлім:

Рационал сандарға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 6

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау

Сабақтың мақсаты:

Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып есептей алады.

Координаталық сан түзуінде рационал сандарды салады және салыстырады.

Құндылыққа баулу

Құндылықтар:

Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді.

Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады.

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі



5мин

Жұмыс түрі: топтық
Психологиялық ахуал «Өзімді мақтаймын»

Мақсаты: оқушылардың өз-өзіне деген сенімділігін арттыру.

-сабақтың мақсатымен таныстыру







Оқушыларды топқа бөлу

Stem Hup платформасы

Үй жұмысын “Көкпар” ойыны арқылы сұрау

Өткізу тәсілі:

  1. Мұғалім айтады:
    «Бүгін әрқайсымыз өзімізге бір жақсы қасиет айтып бастаймыз».

  2. Оқушылар кезекпен не хормен айтады:

    • «Мен зейіндімін!»

    • «Мен тырысқақпын!»

    • «Мен бәрін үйрене аламын!»

Сабаққа белсенді қатысуға дайындалады.

Оқушыларға тақтаға шығып әр отауны басып шыққан топ санына сәйкес отырады.

Оқушылар ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді

Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы


Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне

Сабақтың

басы



10 минут

Рационал сандарға амалдар қолдану үшін әр оқушы мынаны есте ұстауы керек:

1) Арифметикалық амалдардың орындалу ретін білу;

2) Рационал сандарға амалдар қолдануға берілген есептерді шешу әдістерін білу;

3) Тиімді әдісті таңдай білу және есептің шешуін математикалық тұрғыдан сауатты жаза білу;

     Рационал сандарға амалдар қолдануды орындап көрейік:

  1. -264*( 25+(-36) *74)- 145

Осы өрнектегі амалдардың орындалу ретін кім айтады?

Амалдарды орындау ретінен басқа тағы нені білу керек?

Кітаппен жұмыс


Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушыларды мактау, мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Керемет!

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018

Сабақтың

ортасы



25минут

WordWall” платформасында тапсырмаларды орындау

https://wordwall.net/resource/38231895











Топпен жұмыс

Ситуациялық есептер”

Дескриптор:

-Жай және аралас бөлшектермен амал орындайды.

-Теріс және оң сандарды дұрыс қолданады.

-Жауабын ықшам түрде жазады.

Берілген тапсырмаларды орындайды

Дескриптор-Амалдардың ретін сақтап орындайды.

-Нәтижені дұрыс көрсетеді.

1-топқа есеп:

Ауа температурасы таңертең –2°С болды. Күндіз 5°С-қа көтерілді.
Кешке 4°С-қа төмендеді.
Соңғы температура қандай?

2-топқа есеп:

Есепшотта –3500 тг қарыз бар еді.
Жалақы түскен соң 10 000 тг қосылды.
Кейін 4200 тг жұмсады.
Есепшоттағы қалдық?

3-топқа есеп:

Бір сүңгуір су астында –18 м тереңдікте болды.
Ол 7 м жоғары көтерілді, кейін 5 м төмен түсті.
Қай тереңдікте болды?

Светофор адісімен бағалайды

Немесе фигуралар адісімен.

Жасыл-өте жаксы

Сары-жаксы

Кызыл-орташа

Интерактивті тақта

6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;.


Сергіту сәті

Wordwall платформасында суреттегіні қайтала

https://wordwall.net/resource/101372248

Дескриптор:

-Жай және аралас бөлшектермен амал орындайды.

-Теріс және оң сандарды дұрыс қолданады.

-Жауабын ықшам түрде жазады.

«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі


Слайд

Тақта

Бор



Кітап

Дәптер

Жұппен жұмыс

Біреу шығарады, біреу тексереді” жұптық жұмыс

Жұмыс тәсілі:Біреу есепті шығарады, екінші оқушы тексереді.Қателерді талдап, дұрыс жауапты бірге анықтайды.Сыныпта әр жұп 2–3 минутта есеп шығарып, кейін жауаптарын тақтаға шығарады.

1-жұп:1.–7 + 12 = ? 2.–15 – (–9) = ?

3.–8 × 3 = ?

2-жұп:1.24 ÷ (–6) = ? 2.–5 + (–4) × 2 = ? 3.–9 – 7 = ?

3-жұп:1.–3 + 8 = ? 2.–12 ÷ 4 = ? 3.6 × (–2) = ?

4-жұп:1.–20 + 15 = ? 2.–9 × (–3) = ?

3.18 ÷ (–3) = ?

5-жұп:1.–5 – (–7) = ? 2.14 + (–20) = ?

3.–6 × 4 = ?

6-жұп:1.–10 ÷ 2 = ? 2.7 + (–12) = ? 3.–8 – 5 = ?

7-жұп:1.–3 × (–6) = ? 2.–15 + 9 = ?

3.20 ÷ (–5) = ?

8-жұп:.–4 – (–10) = ? 2.12 + (–18) = ? 3.–7 × 3 = ?

9-жұп: 1.8 ÷ (–2) = ? 2.–6 + (–9) = ? 3.–14 – 5 = ?

10-жұп:1.–5 × (–5) = ? 2.9 – 15 = ?

3.–12 ÷ (–3) = ?

Дескриптор:-Теріс және оң сандарды дұрыс қолданады.

-Өрнектің мәнін есептеп, нақты жазады.

Сабақты пысықтау.:Көкпар ойыны


Жұптық жұмыста екі жұлдыз бір тілек әдісімен бағалайды


Сабақтың

соңы

5

минут

Кері байланыс алады.



Үй тапсырмасын береді

Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады

Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді.

-Түсіндім

-Сұрақтарым бар

-Түсінбедім

Үй тапсырмаларын азып алады

Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды

ЖИ арқылы жасалған презентация

-жұп:1.–7 + 12 = ? 2.–15 – (–9) = ?

3.–8 × 3 = ?

2-жұп:1.24 ÷ (–6) = ? 2.–5 + (–4) × 2 = ? 3.–9 – 7 = ?

3-жұп:1.–3 + 8 = ? 2.–12 ÷ 4 = ? 3.6 × (–2) = ?

4-жұп:1.–20 + 15 = ? 2.–9 × (–3) = ?

3.18 ÷ (–3) = ?

5-жұп:1.–5 – (–7) = ? 2.14 + (–20) = ?

3.–6 × 4 = ?

6-жұп:1.–10 ÷ 2 = ? 2.7 + (–12) = ? 3.–8 – 5 = ?

7-жұп:1.–3 × (–6) = ? 2.–15 + 9 = ?

3.20 ÷ (–5) = ?

8-жұп:.–4 – (–10) = ? 2.12 + (–18) = ? 3.–7 × 3 = ?

9-жұп: 1.8 ÷ (–2) = ? 2.–6 + (–9) = ? 3.–14 – 5 = ?

10-жұп:1.–5 × (–5) = ? 2.9 – 15 = ?

3.–12 ÷ (–3) = ?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі