|
Бөлім: |
6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Әлібек Анар Әлібекқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: 6 Е |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
29.11.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.22 рационал сандармен арифметикалық амалдарды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолданып есептей алады. ЕББҚ: Оң және теріс сандарды ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
2 минут
|
Ұйым дастыру |
Оқушылармен сәлемдесу, ынталарын сабаққа аударады. Топқа бөлуді ұйымдастыру.
Сабақтың тақырыбын атап өтіп, сабақ мақсаттарына тоқталу. |
Амандасады.
Қағаздарды таңдап, артындағы сандар арқылы топқа бөлінеді.
|
Оқушының белсенділігіне қарай мұғалім ауызша бағалауы. |
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||
|
8 минут |
Үй тапсырмасы, миға шабуыл |
Learning apps платформасында үй тапсырмасын сәйкестендіру тапсырмасы көрсетіледі.
*Оқушы мұғалім көмегімен орындайды. Миға шабуыл. Ой қозғау. Таңбалар ережесі бойынша топтарға бөлініп берілген тапсырманы орындайды. |
Үй тапсырмасын әр топтан 1 оқушыдан шығып сәйкестендіру тапсырмасын орындайды, қалған оқушылар өзін тақтамен тексереді.
Топпен бірге орындап, ауызша талқылап береді. |
Өзін өзі бағалау парағы
Топтар өзара бағалау жүргізеді. |
Экран
Таңбалар ережесі |
|||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Топтық жұмыс
|
Мұғалім оқушыларға рационал сандарға амалдар қолдану алгоритмін атап өтеді, әр оқушы мынаны есте ұстауы керек: 1) Арифметикалық амалдардың орындалу ретін білу; 2) Рационал сандарға амалдар қолдануға берілген есептерді шешу әдістерін білу; 3) Тиімді әдісті таңдай білу және есептің шешуін математикалық тұрғыдан сауатты жаза білу; Стоп кадр әдісі. 3 топқа оқулықтағы №622 есеп топтарға бөлініп беріледі.
Экранда дұрыс жауаптары көрсетіледі. *Оқушы тақтаға есептің берілгенін жазады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
Топпен шығарып, стоп сөзден кейін кезектесіп 1 оқушыдан тақтаға жазады.
|
Тақтаға шыққан әр оқушы өзін өзі бағалау парағына бағаланады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
Жұптық жұмыс |
Бургер әдісі. Бургер ортасында тақырыпқа сай тапсырмалар беріледі.
*Оқушыға бургер суретінде берілген жеке тапсырма беріледі. Теріс сандарды теріп жаз. -1;5;6;-8;9;12;-6;65;-14;-16,5;87,4. |
Тапсырмаларды жұбымен бірге орындайды.
*Тапсырманы мұғалім көмегімен орындайды. |
Өзін өзі бағалау парағы |
Бургер суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
|
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс |
*Оқушы Wordwall бағдарламасымен жеке тапсырма беріледі. |
Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды. Жауаптарын экранда көрсетілген жауаптармен салыстырады.
*Оқушы Wordwall бағдарламасымен жеке тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -рационал сандарды қосады, азайтады; -рационал сандарды көбейтеді, бөледі.
Өзін өзі бағалау парағы
|
Интернет ресурстары.
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл
|
|||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - Рационал бөлшектерді амалдар қолдану алгоритмін қолдана білді. -Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану ережелерін білді. Кері байланыс. Білім депозиті әдісі.
Үйге тапсырмасы сиқырлы лотерея арқылы беріледі. №623 |
Карточкаларға сұрақтарға жауап жазып, банкоматтарға салады. |
Кері байланыс |
Тақта, слайд, оқу құралдары; Банкоматтар, карточкалар Сиқырлы лотерея қорабы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім Тақырып |
6.2А Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|
Оқу мақсаты |
рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
қолдану |
|
Бағалау критерийлері |
рационал сандардан тұратын санды өрнектердің мәндерін табады |
|
Тапсырма |
|
|
-1,3+(-1,7)=
-1· (-0,01)=
-10+(-6)·(-1,5)=
|
|
|
Дескриптор: |
|
|
|
|
Бөлім Тақырып |
6.2А Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
қолдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар
қолдану Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар
болса) Әлібек Анар Әлібекқызы Пән/Сынып: 6 Е Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны: Күні: 29.11.2023 Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар
қолдану. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 6.1.2.22 рационал
сандармен арифметикалық амалдарды
орындау Сабақтың мақсаттары: Рационал сандарға
арифметикалық амалдар қолданып есептей
алады. ЕББҚ: Оң және теріс сандарды ажырата
алады.
Сабақ
барысы:
Уақыты
Кезең
дері
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар 2
минут
Ұйым дастыру
Оқушылармен сәлемдесу,
ынталарын сабаққа аударады.
Топқа бөлуді
ұйымдастыру. Натурал сан N Бүтін сан Z Рационал сан Q
Сабақтың тақырыбын атап
өтіп, сабақ мақсаттарына тоқталу. Амандасады.
Қағаздарды таңдап,
артындағы сандар арқылы топқа
бөлінеді.
Оқушының белсенділігіне қарай
мұғалім ауызша бағалауы.
Оқулық
8
минут Үй тапсырмасы, миға
шабуыл
Learning
apps платформасында үй
тапсырмасын сәйкестендіру тапсырмасы
көрсетіледі.
*Оқушы мұғалім
көмегімен орындайды.
Миға шабуыл. Ой
қозғау. Таңбалар ережесі
бойынша топтарға бөлініп берілген тапсырманы
орындайды. Үй тапсырмасын әр топтан
1 оқушыдан шығып сәйкестендіру тапсырмасын орындайды, қалған
оқушылар өзін тақтамен тексереді.
Топпен бірге орындап,
ауызша талқылап береді. Өзін өзі бағалау
парағы
Топтар өзара бағалау
жүргізеді. Экран
Таңбалар
ережесі 10
мин Топтық
жұмыс
Мұғалім оқушыларға
рационал сандарға амалдар қолдану алгоритмін атап өтеді, әр оқушы
мынаны есте ұстауы керек: 1) Арифметикалық
амалдардың орындалу ретін білу; 2) Рационал сандарға
амалдар қолдануға берілген есептерді шешу әдістерін
білу; 3) Тиімді әдісті таңдай
білу және есептің шешуін математикалық тұрғыдан сауатты жаза
білу; Стоп кадр
әдісі. 3 топқа оқулықтағы №622
есеп топтарға бөлініп беріледі. Экранда дұрыс жауаптары
көрсетіледі. *Оқушы тақтаға есептің
берілгенін жазады. Тақырып бойынша
ресурстарды қарап, танысады.
Топпен шығарып, стоп
сөзден кейін кезектесіп 1 оқушыдан тақтаға
жазады.
Тақтаға шыққан әр оқушы өзін
өзі бағалау парағына бағаланады.
Тақта, слайд, оқу
құралдары; Жалпы білім беретін
мектептің 6–сыныбына арналған
оқулық. Оқулық авторлары:
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра»
баспасы 2018 жыл 10
минут Жұптық
жұмыс Бургер
әдісі. Бургер ортасында
тақырыпқа сай тапсырмалар беріледі. *Оқушыға бургер
суретінде берілген жеке тапсырма
беріледі. Теріс сандарды теріп
жаз. -1;5;6;-8;9;12;-6;65;-14;-16,5;87,4.
Тапсырмаларды жұбымен
бірге орындайды.
*Тапсырманы мұғалім
көмегімен орындайды. Өзін өзі бағалау
парағы Бургер
суреттері
10 минут
Бекіту
тапсырмасы Жеке
жұмыс
Бөлім
Тақырып
6.2А Рационал сандарға арифметикалық амалдар
қолдану
Оқу
мақсаты
рационал сандарға
арифметикалық амалдар
қолдану
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
қолдану
Бағалау
критерийлері
рационал сандардан тұратын
санды өрнектердің мәндерін
табады
Тапсырма
-1,3+(-1,7)=
-1·
(-0,01)=
-10+(-6)·(-1,5)=
Дескриптор: рационал сандарды қосады,
азайтады; рационал сандарды көбейтеді,
бөледі. *Оқушы
Wordwall бағдарламасымен жеке
тапсырма беріледі.
Жекелеген оқушылар тапсырма
орындайды.
Жауаптарын экранда көрсетілген
жауаптармен салыстырады.
*Оқушы
Wordwall бағдарламасымен жеке тапсырманы
орындайды.
Дескриптор: -рационал сандарды қосады,
азайтады; -рационал сандарды көбейтеді,
бөледі.
Өзін өзі бағалау
парағы
Интернет
ресурстары.
Жалпы білім беретін
мектептің 6–сыныбына арналған
оқулық.
Оқулық авторлары:
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра»
баспасы 2018 жыл
5
минут Бүгінгі
сабақта: -
Рационал
бөлшектерді амалдар қолдану алгоритмін қолдана
білді. -Рационал
сандарға арифметикалық
амалдар қолдану ережелерін
білді. Кері байланыс. Білім
депозиті әдісі.
Мен білдім...
Менің білгім келеді…
Сабақтан алған әсерім....
Үйге тапсырмасы сиқырлы лотерея арқылы беріледі.
№623 Карточкаларға сұрақтарға жауап
жазып, банкоматтарға салады. Кері
байланыс Тақта, слайд, оқу
құралдары; Банкоматтар,
карточкалар Сиқырлы лотерея
қорабы
Бөлім
Тақырып
6.2А Рационал сандарға арифметикалық амалдар
қолдану
Оқу
мақсаты
рационал
сандарға арифметикалық
амалдар қолдану
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
қолдану
Бағалау
критерийлері
рационал сандардан тұратын
санды өрнектердің мәндерін
табады
Тапсырма
-1,3+(-1,7)=
-1·
(-0,01)=
-10+(-6)·(-1,5)=
Дескриптор: рационал сандарды қосады,
азайтады; рационал сандарды көбейтеді,
бөледі.
Бөлім
Тақырып
6.2А Рационал сандарға арифметикалық амалдар
қолдану
Оқу
мақсаты
рационал
сандарға арифметикалық
амалдар қолдану
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















