Материалдар / Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ Математика 6 сынып мұғалімдерге уақытты үнемдеу үшін жасалған сабақ жоспары 5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау; 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау. Оқушылар қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі, шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жаза алады және шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2021
1246
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін ДОІЖО: __________________

Тарау немесе бөлім атауы

6. Рационал сандарға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:


26 ЖББМ

Күні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы:

Рационал санды шексіз периодты ондық бөлшек түрінде беру

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;

5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау.

Сабақ мақсаты:

Оқушылар қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі, шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жаза алады және шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.

Бағалау критерийі

- қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу;

- қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу;

- шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

І. Ұйымдастыру:

1.1. Сынып оқушыларымен амандасу

1.2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

1.3. Оқушыларды түгендеу

1.4. Үй тапсырмасын тексеру. №653 (1,2,3), 654 (1,3,5)

Амандасады.

Зейіндерін сабаққа аударады.

Үй жұмысын тексереді.



«Мақтау, мадақтау» сөздері



Оқулық




Негізгі бөлім Тақырыпты ашу

(8 мин)



(-) : (+) = (-) (-) : (-) = (+)

(+) : (-) = (-) (+) : (+) = (+)

Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:

  1. бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;

  2. шыққан бөліндінің алдына « - » таңбасын қою керек.

Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін:

  1. бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;

  2. шыққан бөліндінің алдына « + » таңбасын қою керек.

Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең.

Шексіз периодты ондық бөлшек: 0,(25); 21,2(7); 1,124(9) т.с.с.

  • Таза периодты ондық бөлшек: 0,(25); 2,(89) т.с.с.

Шексіз периодты ондық бөлшектің периоды бірден үтірден кейін басталса, бөлшек таза периодты ондық бөлшек деп аталады.

  • Аралас периодты ондық бөлшек:1,124(9); 21,2(9) т.с.с.

Шексіз периодты ондық бөлшекте үтір мен период арасында тағы ондық таңбалар болса, бөлшек аралас периодты ондық бөлшек деп аталады.




Оқушылармен кері байланыс орната отырып, дәптермен жұмыс жүргізу.



«Мақтау, мадақтау» сөздері

Математика

6-сынып. Әбілқасымова А.Е.,

Кучер Т.П., Жұмағұлова

З.Ә.


Оқулықпен жұмыс

(5 мин)


«Кім жылдам»

Берілген сандарды периодты ондық бөлшекке айналдырып, таза периодты немесе аралас периодты екенін анықтаңыз, жауабыңыз түсіндіріңіз:

1 ; 0

  1.  

- ; 1

Әр қатардан кезекпен бір оқушыдан шығып, берілген есепті тақтада орындайды.


«Шапалақ»

әдісі

Рисунок 2





Сабақтың ортасы

(20 мин)







(2 мин)

  1. 1 Мына таза периодты ондық бөлшектерді жай бөлшекке айналдырыңдар:

а) 0,(44); б) 3,(7); в) 14,(5); г) 0,(235)

2 Мына аралас периодты ондық бөлшектерді жай бөлшекке айналдырыңдар:

а) 0,1(8); б) 2,2(6); в) 0,21(4); г) 5,13(8)

3 Жай бөлшекті шектеулі ондық бөлшек немесе шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыз:

а) ; b) ; в) ; г)

Сергіту сәті. Мұғалім оқушылардан денеге арналған жаттығуларды жасауларын сұрайды.

«Арқаға арналған жаттығу»


4 Өрнектің мәнін табыңыз:

а) б)

5 Берілген шектеусіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырыңыз:

a) ; b) ; c)

d) ; e) 1,84(9)

Дескриптор: Білім алушы

-периодында бір саны бар периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады;

-периодында екі саны бар периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады;

-аралас периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру алгоритмін қолданады;

-бөлшектерді жай бөлшек түрінде жазады.

Оқушылар өз беттерінше отырып берілген тапсырмаларды орындайды.






Оқушылар сергіту сәтін орындайды.




Оқушылар өз беттерінше отырып берілген тапсырмаларды орындайды. Нәтижесін тақтаға жазады.



Бірнеше оқушыдан сұралады және басқалары өз қателерін көріп, тексереді.


«Бағдарашам»

әдісі


қызыл түс-мұғалім көме-гімен

сары түс- 1 қате жіберілсе

жасыл түс-дұрыс болса



«Бас бармақ» әдісі

Рисунок 1





Математика

6-сынып. Әбілқасымова А.Е.,

Кучер Т.П., Жұмағұлова

З.Ә.


Сабақтың соңы

(5 мин)

«Табыс» ағашы.

Қызыл алма – сабақ маған түсініксіз.

Сары алма – тақырыпты түсіндім, бірақ тез ұмытамын.

Жасыл алма – сабақ маған ұнады, тақырыпты меңгердім. (Оқушылар өздері таңдаған алманы алып, ағашқа жапсырады)

Үйге тапсырма: №655 (Рационал сандарды бөлу тақырыбын оқу)

Формативті бағаланады.


Оқулық








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!