«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
|
Бөлімі: |
9.4В Атом ядросы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қауымбай Н.Н. |
|
Күні: |
17.05.2023 ж. |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.6.2.7-радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8-радиациядан қорғану әдістерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіреді және радиациядан қорғану мысалдарын сипаттайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы Үй тапсырмасын сұрау 1.Ауыр ядролардың бөлінуі дегеніміз не? 2.Ауыр ядролардың бөлінуіне қандай химиялық элементтер кіреді? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Ауыр ядролардың бөлінуінің анықтамасын айтады -Ауыр ядролардың бөлінуіне қандай элементтер кіретінін айтады Жалпы балл-2 балл |
Оқулық Физика 9 сынып |
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
Білім дағдысы: Білу Топтық жұмыс(G) Белсенді оқыту.Топпен жұмыс
Бөлу және синтез энергиясын алудың қиындықтарын талдай
отырып постер жасайды және қорғайды |
Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып сәулелердің қасиеттеріне байланысты мәлімет іздейді.ортада мұғаліммен талқылайды. Оқушылар альфа ыдырау, электрондық және позитрондық бета ыдырау кестесін жұппен бірге толтырады. |
Дескриптор: -Бөлінетін изотоптарды бөлу қиындығын айтады -Тізбекті реакцияға жеткізу қиындығы -Өте мұқият тәсілдің қажеттілігін айтады -Жоғары температураның қажеттілігін айтады -Радиоактивті изотопты айтады -Радиациядан қорғану әдістерін айтады Жалпы балл-4 балл |
Оқулық 9-сынып. |
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үй тапсырмасы |
Оқулықтан ядролық ыдырау мен синтездеуге арналған реакцияларды тауып, жұмыс дәптерлеріңе жазыңдар. Сол формулаларды пайдалана отырып төмендегі берілген тапсырманы орындаңдар. Қорытынды жасаңдар. Бөліну реакциялары: 92U235+ 0n1 → 92U236 92U236 → 56Вa44+ 36Kr90+20n1 Синтездеу реакциялары: 1H1+1H1 → 1H2 + 1е0 +γ 1H2+1H1 → 1He3 +γ 2H3+2Hе3 → 2He4 + 1H1 + 1H1 Тапсырмалар: 1.Уран ядросын бөлу нәтижесінде көрсетілмеген химиялық элементті тап: 92U235+ 0n1→?+ 52Te139+20n1 2. 2Hе3+2H3→?+21Н1 3 Li7+1H1 → 1He3 +? термоядролық реакциялардағы жеткіліксіз элементтерді тап. Кері байланыс: «3Қ» әдісі
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §40
§40 |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Ядролық ыдырау мен синтездеуге арналған реакцияларды тауып жазады. 2.Формуладағы жеткіліксіз элементтерді жазып көрсетеді Жалпы балл-4 |
Оқулық Физика 9 сынып |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Радиациядан қорғану 9 сынып ҚМЖ
Радиациядан қорғану 9 сынып ҚМЖ
«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиоизотоптар, радиациядан қорғану
|
Бөлімі: |
9.4В Атом ядросы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қауымбай Н.Н. |
|
Күні: |
17.05.2023 ж. |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.6.2.7-радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру; 9.6.2.8-радиациядан қорғану әдістерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіреді және радиациядан қорғану мысалдарын сипаттайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы Үй тапсырмасын сұрау 1.Ауыр ядролардың бөлінуі дегеніміз не? 2.Ауыр ядролардың бөлінуіне қандай химиялық элементтер кіреді? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Ауыр ядролардың бөлінуінің анықтамасын айтады -Ауыр ядролардың бөлінуіне қандай элементтер кіретінін айтады Жалпы балл-2 балл |
Оқулық Физика 9 сынып |
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
Білім дағдысы: Білу Топтық жұмыс(G) Белсенді оқыту.Топпен жұмыс
Бөлу және синтез энергиясын алудың қиындықтарын талдай
отырып постер жасайды және қорғайды |
Оқушылар қалта телефондарын пайдаланып сәулелердің қасиеттеріне байланысты мәлімет іздейді.ортада мұғаліммен талқылайды. Оқушылар альфа ыдырау, электрондық және позитрондық бета ыдырау кестесін жұппен бірге толтырады. |
Дескриптор: -Бөлінетін изотоптарды бөлу қиындығын айтады -Тізбекті реакцияға жеткізу қиындығы -Өте мұқият тәсілдің қажеттілігін айтады -Жоғары температураның қажеттілігін айтады -Радиоактивті изотопты айтады -Радиациядан қорғану әдістерін айтады Жалпы балл-4 балл |
Оқулық 9-сынып. |
|
Сабақтың соңы 5 мин
Үй тапсырмасы |
Оқулықтан ядролық ыдырау мен синтездеуге арналған реакцияларды тауып, жұмыс дәптерлеріңе жазыңдар. Сол формулаларды пайдалана отырып төмендегі берілген тапсырманы орындаңдар. Қорытынды жасаңдар. Бөліну реакциялары: 92U235+ 0n1 → 92U236 92U236 → 56Вa44+ 36Kr90+20n1 Синтездеу реакциялары: 1H1+1H1 → 1H2 + 1е0 +γ 1H2+1H1 → 1He3 +γ 2H3+2Hе3 → 2He4 + 1H1 + 1H1 Тапсырмалар: 1.Уран ядросын бөлу нәтижесінде көрсетілмеген химиялық элементті тап: 92U235+ 0n1→?+ 52Te139+20n1 2. 2Hе3+2H3→?+21Н1 3 Li7+1H1 → 1He3 +? термоядролық реакциялардағы жеткіліксіз элементтерді тап. Кері байланыс: «3Қ» әдісі
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау §40
§40 |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Ядролық ыдырау мен синтездеуге арналған реакцияларды тауып жазады. 2.Формуладағы жеткіліксіз элементтерді жазып көрсетеді Жалпы балл-4 |
Оқулық Физика 9 сынып |
шағым қалдыра аласыз














