І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану. Ядролық реактор. Ядролық энергетика..
Модуль /пән атауы Физика
Дайындаған педагог Калибаева А
2024 жылғы "11" 12
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024ж, 104-Шбқ
Сабақ типі
Лекция
2. Мақсаты, міндеттер
Жартылай ыдырау периоды ұғымын енгізу
- Радиоактивті ыдырау процессінің кездейсоқтық және спонтандылық
қасиетін анықтау
- Радиоактивті ыдырау заңының математикалық өрнегін қорыту
- Ыдырау заңына арналған сандық және графикалық есептер шығару
3.Күтілетін нәтижелер
Білу және түсіну:-Ыдырау заңының графигінің формасын біледі;
-Жартылай ыдырау периоды ұғымын түсінеді;
-Радиоактивті ыдырау процессінің кездейсоқтық және
спонтандылық қасиетін анықтайды;
Жоғарғы деңгей дағдылары:
-Ыдырау заңын қорыта алады;
-Ыдырау заңының графигіне талдау жасайды;
4.Қажетті ресурстар
Слайдтар
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі Балдық жүйемен бағалау |
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы Білу 50-54 |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық көңіл – күйін смайликтер көмегімен анықтау 1)Ұйымдастыру кезеңі: 2)Оқушылармен сабақтың мақсатын қойып алу және күтілетін нәтижені нақтылау. 3)Терминологиямен жұмыс Нуклидтердің, аттары мен Z, A, N жазылған және толықтыруды қажет ететін бос торкөздері бар кестелерді таратып, оқушылардың бұл терминдермен таныс екендігіне көз жеткізу керек. |
- өз пікірлерін білдіреді. |
Презентация |
||
|
Сабақ ортасы Ереже Түсіну 55-59 60-64 65-69 |
Ядролық раекцияларда жұмыс парағымен жұмыс жүргізу кезінде барлық ядролық реакцияларды типтеріне байланысты классификациялауға болады – бөліну реакциясы, бірігу реакциясы немесе ядролық синтез, жасанды түрленулер, электронды қармап алу, альфа-ыдырау, бета-ыдырау, және т.б.
1)Өткен сабақтың материалын қайталау мақсатында, оқытуды бағалау үшін қалыптастырушы бағалау
2) Радиоактивті ыдыраудың негізгі заңының шынайылығын тексеру тексеру мақсатында кеңсе кнопкаларымен эксперименттік тапсырма орындалады
|
-сұрақтарға жауап береді |
Презентация, қосымша |
||
|
Қолдану 70-74 75-79 |
5)Ыдырау заңын қорыту: Мұғалім жартылай ыдырау периоды ұғымының физикалық мағынасы негізінде ыдырау заңын оқушылардың өзіне қорытуды ұсынады. t = 0 → N=N0 t = T → N=N0 /2 t = 2T → N=N0 /4 t = 3T → N=N0 /8 t = 4T → N=N0/16 t = 5T → N=N0/32 ………………… t=nT → N=N0/2n
Осыдан: 6) Ыдырау заңының дұрыстығы мен эксперимент барысында алынған графиктің осы формулаға сәйкестігін анықтау үшін MS Excel-де график орындалады және сол арқылы дәлел келтіріледі. |
|
|
||
|
Талдау 80-84 |
1. Литий
изотопындағы А) Z = 3, N = 3. B) Z = 7, N = 3. C) Z = 3, N = 4. 2. Әлемде ең алғаш жаңа
элемент пайда болатын ядролық реакцияны Резерфорд
алды: А)
B) C) 3. Фтор
изотопындағы А) Z = 9, N = 19. B) Z = 19, N = 9. C) Z = 9, N = 10. 4. Ең алғаш рет элементтердің
толық түрленулері А) Сутектің. B) Гелийдің. C) Бериллийдің.
|
. |
|
||
|
Сабақтың соңы Бағалау 90-94 95-100 |
С
Стикерге сабақ бойынша нені жақсы және қандай сұрақ туандағанын жазады Білімланд бойынша оқу (магнит өрісі бөлімі бойынша) |
|
|
||
|
Кері байла-ныс
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар.
І.Жансүгіров атындағы Жетісу университетінің
«Zhansugurov College»
Оқу сабақтарының жоспары
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы. Ядролық реакциялар. Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану. Ядролық реактор. Ядролық энергетика..
Модуль /пән атауы Физика
Дайындаған педагог Калибаева А
2024 жылғы "11" 12
1.Жалпы мәліметтер
Курс, оқу жылы, топ – 1 курс, 2024ж, 104-Шбқ
Сабақ типі
Лекция
2. Мақсаты, міндеттер
Жартылай ыдырау периоды ұғымын енгізу
- Радиоактивті ыдырау процессінің кездейсоқтық және спонтандылық
қасиетін анықтау
- Радиоактивті ыдырау заңының математикалық өрнегін қорыту
- Ыдырау заңына арналған сандық және графикалық есептер шығару
3.Күтілетін нәтижелер
Білу және түсіну:-Ыдырау заңының графигінің формасын біледі;
-Жартылай ыдырау периоды ұғымын түсінеді;
-Радиоактивті ыдырау процессінің кездейсоқтық және
спонтандылық қасиетін анықтайды;
Жоғарғы деңгей дағдылары:
-Ыдырау заңын қорыта алады;
-Ыдырау заңының графигіне талдау жасайды;
4.Қажетті ресурстар
Слайдтар
5.Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі Балдық жүйемен бағалау |
Оқытушының әрекеті |
Студент әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы Білу 50-54 |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық көңіл – күйін смайликтер көмегімен анықтау 1)Ұйымдастыру кезеңі: 2)Оқушылармен сабақтың мақсатын қойып алу және күтілетін нәтижені нақтылау. 3)Терминологиямен жұмыс Нуклидтердің, аттары мен Z, A, N жазылған және толықтыруды қажет ететін бос торкөздері бар кестелерді таратып, оқушылардың бұл терминдермен таныс екендігіне көз жеткізу керек. |
- өз пікірлерін білдіреді. |
Презентация |
||
|
Сабақ ортасы Ереже Түсіну 55-59 60-64 65-69 |
Ядролық раекцияларда жұмыс парағымен жұмыс жүргізу кезінде барлық ядролық реакцияларды типтеріне байланысты классификациялауға болады – бөліну реакциясы, бірігу реакциясы немесе ядролық синтез, жасанды түрленулер, электронды қармап алу, альфа-ыдырау, бета-ыдырау, және т.б.
1)Өткен сабақтың материалын қайталау мақсатында, оқытуды бағалау үшін қалыптастырушы бағалау
2) Радиоактивті ыдыраудың негізгі заңының шынайылығын тексеру тексеру мақсатында кеңсе кнопкаларымен эксперименттік тапсырма орындалады
|
-сұрақтарға жауап береді |
Презентация, қосымша |
||
|
Қолдану 70-74 75-79 |
5)Ыдырау заңын қорыту: Мұғалім жартылай ыдырау периоды ұғымының физикалық мағынасы негізінде ыдырау заңын оқушылардың өзіне қорытуды ұсынады. t = 0 → N=N0 t = T → N=N0 /2 t = 2T → N=N0 /4 t = 3T → N=N0 /8 t = 4T → N=N0/16 t = 5T → N=N0/32 ………………… t=nT → N=N0/2n
Осыдан: 6) Ыдырау заңының дұрыстығы мен эксперимент барысында алынған графиктің осы формулаға сәйкестігін анықтау үшін MS Excel-де график орындалады және сол арқылы дәлел келтіріледі. |
|
|
||
|
Талдау 80-84 |
1. Литий
изотопындағы А) Z = 3, N = 3. B) Z = 7, N = 3. C) Z = 3, N = 4. 2. Әлемде ең алғаш жаңа
элемент пайда болатын ядролық реакцияны Резерфорд
алды: А)
B) C) 3. Фтор
изотопындағы А) Z = 9, N = 19. B) Z = 19, N = 9. C) Z = 9, N = 10. 4. Ең алғаш рет элементтердің
толық түрленулері А) Сутектің. B) Гелийдің. C) Бериллийдің.
|
. |
|
||
|
Сабақтың соңы Бағалау 90-94 95-100 |
С
Стикерге сабақ бойынша нені жақсы және қандай сұрақ туандағанын жазады Білімланд бойынша оқу (магнит өрісі бөлімі бойынша) |
|
|
||
|
Кері байла-ныс
|
«Бір минуттық рефлексия» әдісі 1.Осы сабақтағы мен үшін ең маңызды ақпарат_________ 2.Әлі де маған мына жайттар түсініксіз_________________ 3.Бүгінгі сабақтан түйгенім___________________________ |
|
|
шағым қалдыра аласыз


абақ соңындар оқушылар
кері байланыс береді.












