|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.4- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
салған суреттердің айырмашылықтарын жазады |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақкезені уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||
|
3 мин 8 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды түгелдеу, топқа біріктіру 2. «Ыстық ықылас» оқушылар бір-бірден сыныпқа кіріп, өзі таңдаған смайл бойынша мұғаліммен сәлемдеседі.
3. Топқа біріктіру: https://randomus.ru/split сайты арқылы топқа бөлу» 1-топ: «Растрлық графика» тобы 2-топ: «Векторлық графика» тобы ІІ.Үй тапсырмасы: Сәйкестендіру кестесі (жеке) wordwall.net - білім платформасында «сәйкестендіру» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрайды: - желіден платформаны ашып, оқушыларды тапсырмалардың орындалу шарттарымен таныстырады. |
- мұғаліммен сәлемдеседі; - оқу құралдарын дайындайды; - сабаққа назар аударады; -сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. - ұсынылған шарттарымен танысады; - үйге берілген тақырыпқа қатысты сәйкестендіру тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: -компьютерлік графика, -векторлық графика - растрлық графика ұғымдарын біледі Жүрекше (лайк) арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||||||
|
4 мин
5 мин
13 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ - оқушы назарына бейнематериал ұсынады; - бейнематериалды түсіндіруге арналған сұрақтар қояды Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық. ІV. Топтық жұмыс. «Талдау» әдісі Растрлық және векторлық графиканы салыстыру кестесіне қараңдар. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырып, қорытынды тұжырым ұсыныңдар. Растрлық графиканы келесі бағыттарда:
Векторлық графиканы келесі бағыттарда:
V. Деңгейлік тапсырма. Раint.net графикалық редакторында қыс бейнесіне сурет салу. А – деңгейі: қыс бейнесіне сурет салу В – деңгейі: қыс бейнесіне салынған суретті бояу С – деңгейі: қыс бейнесіне салынған суретке қосымша элементер қосу |
-бейнематериалды тамашалайды; - мұғалімнің жаңа сабақ бойынша түсіндірмесіне назар салады; - өз қызығушылығы бойынша қосымша сұрақтар қояды
Растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Компьютермен жұмыс жасайды |
Дескриптор: -растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады; -қорытынды тұжырым ұсынады. Жүрекше (лайк) арқылы бағалау Дескриптор:
|
https://yandex.kz/video/preview/5643709940488414727
Оқулық § 2.7, 56-бет, 1-кестемен жұмыс.
Paint.net графикалық редакторында сурет салу |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||
|
7 мин |
VІ. Сабақты бекіту: wordwall.net - білім платформасында «Quiz show» әдісімен оқушылардың алған білімдерін бекітеді 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: БББ кестесі
|
- берілген тапсырманы тиянақты орындайды - сабақ барысында алған білімдерін толықтырады
|
Дескриптор: - растрлық және векторлық графиканың ерекшеліктерін ажырата алады |
БББ кестесі арқылы кері байланыс орнату |
||||||||||||
|
Үй тап сырма сы |
Векторлық және растрлық графикаларды салыстыр (интернетті пайдалан). Салыстыру нәтижесін бір бет көлеміндегі есеп түрінде ұсын. |
Оқулықтан § 2.7 тақырыпты оқу. |
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.4- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
салған суреттердің айырмашылықтарын жазады |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақкезені уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||
|
3 мин 8 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушыларды түгелдеу, топқа біріктіру 2. «Ыстық ықылас» оқушылар бір-бірден сыныпқа кіріп, өзі таңдаған смайл бойынша мұғаліммен сәлемдеседі.
3. Топқа біріктіру: https://randomus.ru/split сайты арқылы топқа бөлу» 1-топ: «Растрлық графика» тобы 2-топ: «Векторлық графика» тобы ІІ.Үй тапсырмасы: Сәйкестендіру кестесі (жеке) wordwall.net - білім платформасында «сәйкестендіру» әдісін пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрайды: - желіден платформаны ашып, оқушыларды тапсырмалардың орындалу шарттарымен таныстырады. |
- мұғаліммен сәлемдеседі; - оқу құралдарын дайындайды; - сабаққа назар аударады; -сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. - ұсынылған шарттарымен танысады; - үйге берілген тақырыпқа қатысты сәйкестендіру тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: -компьютерлік графика, -векторлық графика - растрлық графика ұғымдарын біледі Жүрекше (лайк) арқылы бағалау |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||||||||||||
|
4 мин
5 мин
13 мин |
ІІІ. Жаңа сабақ - оқушы назарына бейнематериал ұсынады; - бейнематериалды түсіндіруге арналған сұрақтар қояды Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық. ІV. Топтық жұмыс. «Талдау» әдісі Растрлық және векторлық графиканы салыстыру кестесіне қараңдар. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырып, қорытынды тұжырым ұсыныңдар. Растрлық графиканы келесі бағыттарда:
Векторлық графиканы келесі бағыттарда:
V. Деңгейлік тапсырма. Раint.net графикалық редакторында қыс бейнесіне сурет салу. А – деңгейі: қыс бейнесіне сурет салу В – деңгейі: қыс бейнесіне салынған суретті бояу С – деңгейі: қыс бейнесіне салынған суретке қосымша элементер қосу |
-бейнематериалды тамашалайды; - мұғалімнің жаңа сабақ бойынша түсіндірмесіне назар салады; - өз қызығушылығы бойынша қосымша сұрақтар қояды
Растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Компьютермен жұмыс жасайды |
Дескриптор: -растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады; -қорытынды тұжырым ұсынады. Жүрекше (лайк) арқылы бағалау Дескриптор:
|
https://yandex.kz/video/preview/5643709940488414727
Оқулық § 2.7, 56-бет, 1-кестемен жұмыс.
Paint.net графикалық редакторында сурет салу |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
||||||||||||||||
|
7 мин |
VІ. Сабақты бекіту: wordwall.net - білім платформасында «Quiz show» әдісімен оқушылардың алған білімдерін бекітеді 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: БББ кестесі
|
- берілген тапсырманы тиянақты орындайды - сабақ барысында алған білімдерін толықтырады
|
Дескриптор: - растрлық және векторлық графиканың ерекшеліктерін ажырата алады |
БББ кестесі арқылы кері байланыс орнату |
||||||||||||
|
Үй тап сырма сы |
Векторлық және растрлық графикаларды салыстыр (интернетті пайдалан). Салыстыру нәтижесін бір бет көлеміндегі есеп түрінде ұсын. |
Оқулықтан § 2.7 тақырыпты оқу. |
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



