Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. 5 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні

Бурабаева Г.К

Күні

10.12.2024 ж

Сынып:

5 «а»

Сабақтың тақырыбы:

Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.4- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі.

Көптеген оқушылар:

растрлық және векторлық графиканың ұқсастығы мен айырмашылығын топтастырады.

Кейбір оқушылар:

графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін ескере отырып, суреттерді бейнелей алады.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин












7 мин






















Сабақтың ортасы

25 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


Үй тапсырмасын тексеру

Wordwall платформасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақ ашылады.

Дескриптор:

-қисық сызық ұғымын біледі;

-қисық сызық салуда қолданылатын қосымша батырмалар қызметін біледі;


Жаңа сабақ

Біз өткен тақырыптарды компьютерлік графика векторлық және растрлық болып екі түрге бөлінетінін білдік. Екі графика әртүрлі мақсатта қолданылса да, олар әрқашан бір-бірін толықтырып тұрады. Алайда олардың арасында айырмашылықтар да бар. Бұл тақырыпта растрлық және векторлық графиканы салыстырып, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талдайық.



Оқушыларға бейнеролик көрсетіледі.


Topiq платформасы арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.



1.Мұғаліммен амандасады.














Берілген суреттерді салыстыру арқылы жаңа сабақты ашады.



Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Бейнероликпен танысады.





Class dojo

платформасы




https://wordwall.net/myactivities

Powerpoint

презентация







https://www.youtube.com/watch?v=tQVMwLqhwm4

https://lms.topiq.kz/library?categories=language-kazakh,grade-5,subject-informatics

AutoShape 2










Paint,

Inkscape

программасы

оқулық







Таратпа материалдар











Таратпа материалдар






Powerpoint

презентация



1.Жеке жұмыс

Қиындылардан сурет құрастырып, оны растрлық және векторлық графикада бейнеле.Суреттің масштабын үлкейтіп,қандай өзгеріс болғанын тұжырымда.


Дескриптор:

- құралдар қызметін біледі;

- растрлық және векторлық графикада суретті бейнелей алады;

- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі;



2.Топтық жұмыс


«Google» әдісі арқылы растрлық және векторлық графикаға сипаттама бер.

Дескриптор:

-сызба элементін біледі;

- графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін дұрыс сипаттай алады.

-графика форматы мен қолданылу салаларын біледі.


3. Жұптық жұмыс

Ойлан,тап!

Оқушылар жұптасып, таңдалған құралдың атауы мен қызметін айтады.

Дескриптор:

- құралдардың атауын біледі;

-құралдардың қызметін біледі;


4.Бекіту тапсырмасы.

Айдана Paint графикалық редакторында сурет салды. Суретті белгілеп Inkscape программасына көшірді. Осы суреттің көлемін екі редакторда да үлкейтіп, кішірейтіп көрді. Өз зерттеуіңді жаса. Суреттер қандай өзгеріске ұшырады?

Дескриптор:

- растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін ескере отырып, тұжырым жасай алады; (1ұпай)










Суретті тиісті редакторда бейнелеп, графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін атайды.




Берілген кестені толтыру арқылы, растрлық және векторлық графикаға сипаттама береді.






Құралдарың атауы мен қызметін айтады.














Class dojo

платформасы









Class dojo

платформасы









Class dojo

платформасы





Class dojo

платформасы








Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс


Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Mentimeter

платформасы

Үй тапсырмасы

68 бет.Дәптерге орындайық










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
18.11.2025
80
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі