Тақырып бойынша 11 материал табылды

Растрлық кескіндер

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сыныпка ашык сабак бойынша пайдаланатын әріптестерге
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерген: Т.Мейірманов

Күні:

Сыныбы:

19.12.2019

5 «ә »


Мұғалімнің аты-жөні: Ш.Исаханова

Қатысқандар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

«Растрлық кескіндерді құру және өңдеу» жобалық жұмысы.

Оқу мақсаттары:

РРастрлық кескіндерді құру және өңдеуді практика жүзінде меңгеру.

Жетістік критерийлері

Барлы қоқушылар

1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алу.

2. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі

Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып, өңдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: оқып үренгендерін практикада қолданады.

Өткен тақырып.

«Даналық ағашы» әдісімен үй тапсырмасын сұрау.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

СТО, «Инсерт», «Ой қозғау», «Пазл», «Миға шабуыл» стратегиялары

Тілдік мақсат

Графикалық редактор -Графический редактор -Graphics editor

Растрлық кескін -Растровые изображения - Raster images

Векторлық кескін - Векторные изображения -Vector images


Қолданылатын ресурстар

Пазлдар, слайд, оқулық, видео сабақтар, суреттер

Пәнаралық байланыс

Сурет, жаратылыстану

Жұмыс түрлері

Тапсырмалар, қосымшалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І кезең

Ұйымдастыру кезеңі

«Шаттық шеңбері»

Оқушылардың бір бірлеріне тілек айтуы.

кескіндер арқылы екі топқа бөлу;

І топ: «Растрлық графика »

ІІ топ: «Векторлық графика»

Практикалық жұмыстың тақырыбы мен мақсаты айтылады.

Сынып оқушыларының зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Сыныптың оқушылары шаттық шеңберіне тұрады, бір –біріне жақсы тілектерін айтады.


Үй тапсырмасын тексеру

Өткен тақырып «Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау

Интербелсенді тақтадан жауаптарын көрсетеді немесе өзі айтып тұрады.

Мұғалім берген тапсырмаларды орындау.

Оқушылар берілген әдіс-тәсілдер бойынша өз ойларын айтады.

Қызығушылығын ояту, мәселе қою.

  • Көпір тапсырмасы «Пазл» әдісі арқылы сұрау.

  • Программа дегеніміз не?

  • Программалық жабдықтама дегеніміз не?

Драйвер дегеніміз не? Мысал келтіре білу

  • Интерфейс дегеніміз не?

  • Операциялық жүйе дегеніміз не?

Арнайы программаларға мысал келтіріңдер

  • Әмбебап программаларға мысал келтіріңдер.

Оқушы жауаптарын тыңдайды.

Қосымша сұрақтар қою арқылы толықтырады.

Көпір тапсырмаларында берілген сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді.

ІІ кезең

Сабақтың ортасы

Ребусты шешіңдер Графика

, , ,,, ,,,,,,,,






Поле 4

Компьютерлік графика



Стрелка вправо 1 Стрелка вправо 2


Поле 5

Екі өлшемді графика


Поле 6

Үш өлшемді графика



Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 8

Поле 10

Вектрлық графика



Поле 7

3D графика




Поле 11

Фракталды графика





Дескриптор: Ребустың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбы

анықталады.

Компьютерлік графикадан түсінік алады;

Растрлық кескіндермен жұмыс жасау. Оқулықтағы жобалық жұмыс (топтықжұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау)

Оқулықтағы жобалық тапсырмаларды орындау


Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет беру. Графикалық редактормен қысқаша таныстыру. Жобалық жұмысты орындауға нұсқау көрсету.

Оқушылар берілген жобаны компьютерде орындайды. Оқулықпен жұмыс жасау. Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолдану. Берілген тапсырмаларды компьютерде орындайды. Теориялық білімін бекіту арқылы біліктілігі қалыптасады.

Сергіту сәті

Видео көру арқылы көз жаттығуын жасау

Жаттығу жасау.

Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығу жасайды.

ІІІ кезең

Бұл кезеңде оқушылар жобалық тапсырмалар мен жұмыс жасайды.

Жобаның тапсырмасы: Paint графикалық редакторын пайдаланып ақпараттың түрлерін бейнелейтін суреттер салады.

Мұғалім басқарады, тексереді, түзетулер енгізіп, бақылайды. Түсінбеген мәліметтер болса түсіндіреді, бағыт бағдар береді.

Барлық оқушы топтасып орындайды

Бағалау, керібайланыс (бағалау парағы бойынша)

Оқушылар өздерін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Мұғалімнің тексеруінен кейін, дұрыс нәтижелері салыстырылады.

Оқушылардың бағалау парғына бағаларын дұрыс қойғанын қадағалайды. Қорытынды бағаларын қояды.

Топ оқушылары өздерінің бағаларын бағалау парағына қояды.

Үй тапсырмасы

13 жоба тапсырмасын жасау, презентациялар дайындап келу.

Оқушыларға бағдар беру, түсіндіру.

Оқушылар үй тасырмасын күнделікке жазады










«Растрлық графика »

тобы











«Векторлық графика»

тобы

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2021
376
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12