|
ҚР Оқу-ағарту министрлігі № 40 орта мектеп Қысқа мерзімді сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы: Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс
|
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.2 -растрлық кескіндерді жасау және өңдеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Растрлық кескіндерді жасау және өңдеу. |
|||
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Ұйымдастыру кезеңі
«Кездейсоқ таңдау» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу.
І топ «Расторлық»
ІІ топ «Векторлық»
Балл көрсеткішті «Киіз үй» макетімен таныстыру.
2. Алдыңғы сабаққа шолу «Сиқырлы қобдиша» әдісі:
Жеке жұмыс
1.Графикалық редактор дегеніміз не?
2. Компьютерлік графика нешеге бөлінеді?
3. Paint.Net дегеніміз не?
4.Файлды қалай сақтауға болады?
5.Растрлық графикалық редакторлардың қандай түрлерін білесің?
6. Векторлық графикалық редакторлардың қандай түрлерін білесің?
3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштар болу. Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету;
1.Мұғаліммен амандасады.
2. Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді.
3.Сабақтың тақырыбы
мен мақсатта-рымен танысады.
Бағалау критерийлері:
- Растрлық кескіндерді жасайды және өңдеуді.
- Paint графикалық редакторының терезесі элементтерін біледі.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Қолдану.
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы»,
«өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу
Презентация

Сабақтың ортасы
7 мин
«Топтас-бөліс» әдісі.
Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жаз.

Дескриптор:
- Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады
Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады.
Бағалау балы:
- Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады.2б
/Жалпы 2 балл/
Үлестірме-лі қағаз
10 мин
Жеке жұмыс. 2-тапсырма.
«Ою-өрнек» әдісі.
Үшбұрыш пен дөңгелектен жасалған ою-өрнек құрастыру.

Дескриптор:
- Үшбұрыш батырмасын пайдалану арқылы көлемді фигура жасайды
- Дөңгелектен батырмасын пайдалану арқылы көлемді фигура жасайды.
-Палитра құралын пайдалану арқылы керек түсті таңдап, бояйды.
Paint.Net программасында ою-өрнек
құрастырады
Бағалау балы:
- Үшбұрыш
батырмасын пайдалану арқылы фигура жасайды 1 б.
дөңгелектен батырмасын пайдалану арқылы фигура жасайды-1 б.
-Палитра құралын пайдалану арқылы керек түсті таңдап, бояйды-1 б.
/жалпы 3 балл/
Paint.Net
ноутбук
8 мин
Жұптық жұмыс 3-тапсырма.
«Сабын көпіршігін модельдеу» моделін құрастырыңыз. Бұл модельді құрастыру үшін төменде керекті нұсқаулық берілген:



Дескриптор:
-Тіктөртбұрыш салады және аспан түсті бояумен бояды.
-Пайда болған фигураның үстіне тағы дөңгелек салады.
- Дөңгелек ішін бояды және радиусін келтіріп өңдейді
Paint.Net программасында Сабын көпіршігіннің
моделін құрастырады
Бағалау балы:
-Тіктөртбұр-ыш салады және аспан түсті бояумен бояды -1б.
-Пайда болған фигураның үстіне тағы дөңгелек салады -1б.
-Дөңгелек ішін бояды және радиусін келтіріп өңдейді-1б.
/Жалпы 3 балл/
Paint.Net
Ноутбук
Үлестірмелі қағаз
5 минут
Сабақты бекіту.
"Кім жылдам" сайысы

Дескриптор:
- дұрыс жауабын таңдайды.
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар тест тапсырмасын орындайды.
Бағалау балл:
- дұрыс жауабын таңдайды
жалпы: 2 балл
https://www.google.com/url?q=https://www.flippity.net/cq.php?k%3D1a5NwXXEU_RIbXJnDqGtscZ3D54vXTXGp6aOZcrSd7i8&sa=D&source=editors&ust=1700389460607955&usg=AOvVaw3sFR2r9l8DrYv9c57ZOux6
Сабақтың соңы
5 мин
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2. 46-бет 2-ші тапсырмасы
3.Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі
-Растрлық кескіндерді құруды және өңдеуді үйрендіңбе?
-Paint графикалық редакторының терезесі элементтерін білдіңбе?
Өзін-өзі бағалайды. Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді
1) Дескриптор бойынша бағалайды;
2) Үй тапсырма
3)Білім алушының пікір білдіру;
1-10 балл Күнделік кз.
қойылады.
Күнделік кз
https://ru.padlet.com/akhmedkyzygauxar/padlet naj3j3twwgihlri5
Тексерілді____________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс
Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс
|
ҚР Оқу-ағарту министрлігі № 40 орта мектеп Қысқа мерзімді сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы: Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс
|
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Растрлық суреттерді өңдеу. Практикалық жұмыс |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.2 -растрлық кескіндерді жасау және өңдеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Растрлық кескіндерді жасау және өңдеу. |
|||
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Ұйымдастыру кезеңі
«Кездейсоқ таңдау» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу.
І топ «Расторлық»
ІІ топ «Векторлық»
Балл көрсеткішті «Киіз үй» макетімен таныстыру.
2. Алдыңғы сабаққа шолу «Сиқырлы қобдиша» әдісі:
Жеке жұмыс
1.Графикалық редактор дегеніміз не?
2. Компьютерлік графика нешеге бөлінеді?
3. Paint.Net дегеніміз не?
4.Файлды қалай сақтауға болады?
5.Растрлық графикалық редакторлардың қандай түрлерін білесің?
6. Векторлық графикалық редакторлардың қандай түрлерін білесің?
3. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштар болу. Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету;
1.Мұғаліммен амандасады.
2. Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді.
Сұрақтарға жауап береді.
3.Сабақтың тақырыбы
мен мақсатта-рымен танысады.
Бағалау критерийлері:
- Растрлық кескіндерді жасайды және өңдеуді.
- Paint графикалық редакторының терезесі элементтерін біледі.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Қолдану.
Oқушылaрды уәждік бaғaлaу «жaқcы»,
«өтe жaқcы» cөздeрімeн бaғaлaу
Презентация

Сабақтың ортасы
7 мин
«Топтас-бөліс» әдісі.
Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жаз.

Дескриптор:
- Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады
Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады.
Бағалау балы:
- Paint.Net редакторы терезесінің элементтерін жазады.2б
/Жалпы 2 балл/
Үлестірме-лі қағаз
10 мин
Жеке жұмыс. 2-тапсырма.
«Ою-өрнек» әдісі.
Үшбұрыш пен дөңгелектен жасалған ою-өрнек құрастыру.

Дескриптор:
- Үшбұрыш батырмасын пайдалану арқылы көлемді фигура жасайды
- Дөңгелектен батырмасын пайдалану арқылы көлемді фигура жасайды.
-Палитра құралын пайдалану арқылы керек түсті таңдап, бояйды.
Paint.Net программасында ою-өрнек
құрастырады
Бағалау балы:
- Үшбұрыш
батырмасын пайдалану арқылы фигура жасайды 1 б.
дөңгелектен батырмасын пайдалану арқылы фигура жасайды-1 б.
-Палитра құралын пайдалану арқылы керек түсті таңдап, бояйды-1 б.
/жалпы 3 балл/
Paint.Net
ноутбук
8 мин
Жұптық жұмыс 3-тапсырма.
«Сабын көпіршігін модельдеу» моделін құрастырыңыз. Бұл модельді құрастыру үшін төменде керекті нұсқаулық берілген:



Дескриптор:
-Тіктөртбұрыш салады және аспан түсті бояумен бояды.
-Пайда болған фигураның үстіне тағы дөңгелек салады.
- Дөңгелек ішін бояды және радиусін келтіріп өңдейді
Paint.Net программасында Сабын көпіршігіннің
моделін құрастырады
Бағалау балы:
-Тіктөртбұр-ыш салады және аспан түсті бояумен бояды -1б.
-Пайда болған фигураның үстіне тағы дөңгелек салады -1б.
-Дөңгелек ішін бояды және радиусін келтіріп өңдейді-1б.
/Жалпы 3 балл/
Paint.Net
Ноутбук
Үлестірмелі қағаз
5 минут
Сабақты бекіту.
"Кім жылдам" сайысы

Дескриптор:
- дұрыс жауабын таңдайды.
Мақсат бойынша орындалған тапсырманы түйіндеу үшін оқушылар тест тапсырмасын орындайды.
Бағалау балл:
- дұрыс жауабын таңдайды
жалпы: 2 балл
https://www.google.com/url?q=https://www.flippity.net/cq.php?k%3D1a5NwXXEU_RIbXJnDqGtscZ3D54vXTXGp6aOZcrSd7i8&sa=D&source=editors&ust=1700389460607955&usg=AOvVaw3sFR2r9l8DrYv9c57ZOux6
Сабақтың соңы
5 мин
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2. 46-бет 2-ші тапсырмасы
3.Рефлексия: «ҚҚҚ» әдісі
-Растрлық кескіндерді құруды және өңдеуді үйрендіңбе?
-Paint графикалық редакторының терезесі элементтерін білдіңбе?
Өзін-өзі бағалайды. Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді
1) Дескриптор бойынша бағалайды;
2) Үй тапсырма
3)Білім алушының пікір білдіру;
1-10 балл Күнделік кз.
қойылады.
Күнделік кз
https://ru.padlet.com/akhmedkyzygauxar/padlet naj3j3twwgihlri5
Тексерілді____________
шағым қалдыра аласыз













