Тақырып бойынша 31 материал табылды

Растрлық суреттерді құру және редакциялау

Материал туралы қысқаша түсінік
Жи форматы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

5-сынып

Сабақтың тақырыбы: Растрлық кескіндерді құру және редакциялау


Бөлім:

Педагогтың аты-жөні

Күні:

Сынып: 5


Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Растрлық кескіндерді құру және редакциялау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары


5.2.2.2 растрлық кескінді жасау және өңдеу

Сабақ мақсаты


Растрлық кескіндердің ерекшелігін ажыратады;
Растрлық суреттерді жасайды және өзгертеді.

Құндылықтарға баулу


Оқушыларға шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал ету, растрлық кескіндерді құру және редакциялау арқылы жасампаздық және жаңашылдық құндылықтарын арттыру.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы құндылықтар:
- жасампаздық және жаңашылдық

ЖИ құралдары


Pixlr, Canva - Растрлық кескіндерді құру және редакциялау үшін қолданылатын құралдар - https://pixlr.com/ https://www.canva.com/

Бағалау критерийлері


✓ Растрлық кескіндерді жасау және редакциялау бойынша негізгі түсініктерді меңгереді.
✓ Растрлық суреттерді құруда шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
✓ Растрлық кескіндерді өңдеуде әртүрлі құралдарды қолдана алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар «растрлық кескін», «редакциялау», «пиксель» сияқты терминдермен танысып, оларды өз жұмыстарында қолдана алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі


– қолдану.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі / уақыты


Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы (7 минут), Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту – (3 минут)
Ширату тапсырмалары – (4 минут)


Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- сыныпты түгелдеу;
- оқушылардың назарын аударту;
- сабақтың тақырыбын таныстыру.
Ширату тапсырмалары:
- Растрлық кескіндер туралы қысқаша бейнеролик көрсету.
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады.


ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады.


Компьютер, проектор, презентация.

Pixlr, Canva - Растрлық кескіндерді құру және редакциялау үшін қолданылатын құралдар - https://pixlr.com/ https://www.canva.com/


Shape1

Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа сабақ


Мәтінмен жұмыс
Растрлық кескіндердің ерекшеліктері (5 минут)
Тапсырма 1: Растрлық кескін жасау (5 минут)
Тапсырма 2: Растрлық кескінді өңдеу (7 минут)
Тапсырма 3: Растрлық кескінге түсініктеме беру (8 минут)


Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады.


Топ динамикасы, қорытындының сапасы.


Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.

Pixlr, Canva - Растрлық кескіндерді құру және редакциялау үшін қолданылатын құралдар - https://pixlr.com/ https://www.canva.com/

Мәтінмен жұмыс:
Растрлық кескіндерді құрудың негізгі кезеңдері туралы мәтінді оқып, талдау (5 минут).
- Мәтінді түсініп оқу.
- Мәтіннен негізгі кезеңдерді анықтау.
- Талқылауда өз ойларын жеткізу.


Оқушылар мәтінді түсініп оқиды, талдайды, өз ойларын ортаға салады.


ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау.


Дербес компьютер, оқушының жұмыс дәптері.



Shape2

Тапсырма 1: Растрлық кескін жасау (5 минут)
- Pixlr немесе Canva бағдарламаларын қолдана отырып, қарапайым растрлық кескін жасау.
- Кескінді сақтау және көрсету.
Дескриптор:
- Бағдарламаны ашу;
- Құралдарды дұрыс қолдану;
- Кескінді сақтау.


Оқушылар бағдарламаны ашып, растрлық кескін жасайды, сақтайды.


ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен бағалау.


Дербес компьютер, Pixlr, Canva.



Shape3

Тапсырма 2: Растрлық кескінді өңдеу (7 минут)
- Жасалған кескінді Pixlr немесе Canva бағдарламаларында өңдеу.
- Түрлі құралдарды қолданып, кескіннің сапасын жақсарту.
Дескриптор:
- Бағдарламаны ашу;
- Өңдеу құралдарын қолдану;
- Өңделген кескінді сақтау.


Оқушылар кескінді өңдейді, құралдарды қолданады, сақтайды.


ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен бағалау.


Дербес компьютер, Pixlr, Canva.



Shape4

Тапсырма 3: Растрлық кескінге түсініктеме беру (8 минут)
- Жасалған және өңделген кескінге түсініктеме жазу.
- Кескіннің ерекшеліктерін сипаттау.
Дескриптор:
- Кескінді талдау;
- Ерекшеліктерін анықтау;
- Түсініктеме жазу.


Оқушылар кескінді талдайды, ерекшеліктерін анықтайды, түсініктеме жазады.


ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау.


Дербес компьютер, оқушының жұмыс дәптері.



Shape5

Сабақтың соңы (10 минут),
Қорытынды,
Ой толғаныс,
Кері байланыс


Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды


Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.


Кері байланыстың бар екендігі.




Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді.


Оқушылар үй жұмысын орындайды.


Кері байланыстың бар екендігі.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11