Бөлім:
|
«Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы
ұғым»
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 6 жеке
Қазақ әдебиеті
|
Қатысушылар саны: 1 Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Расул Ғамзатов өмірі,шығармалары
«Ана тілі» өлеңі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
6.3.3.1 шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын
отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушы үшін:
-шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық
құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады;
|
Бағалау критерийі
|
«Ана тілі» өлеңіндегі кейіпкерлер
қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазады;
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушымен амандасу
Сабаққа дайындау
|
Сәлемдеседі, сабаққа
дайындалады
|
ЕББҚ
|
|
Кітап, дәптер
|
Сәлемдеседі, сабаққа
дайындалады
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын
талқылау.
Сұрақтар:
|
Оқушы сұрақтарға жауап береді, мұғалім
оқушыға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады.
|
Оқушы сұрақтарға жауап береді, мұғалім
оқушыға сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни
ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.
Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және
сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
|
Расул Ғамзатов
өмірі,шығармалары
«Ана тілі» өлеңі
"Ана тілі" өлеңін оқиды
Оқиғаның басталуы – Ақынның түс көруі Оқиғаның
байланысуы – Дағыстанның табиғатының суреттелуі, ақынның жалғыздығы
Оқиғаның шиеленісуі – екі адамның әңгімесі Оқиғаның шарықтау шегі-
ақынға туған үнінің күш беруі Оқиғаның шешімі – Ақынның туған
тіліне махаббаты «Ой шақыру» сұрақтары:
1.Өлең мазмұны не жайлы?
2.
Расул Ғамзатовтың ана тілі қай тіл?
3.
Ана тілі деп қандай тілді айтамыз?
4.
Біздің ана тіліміз қандай тіл?
5.
Ақын ана тілінің құдіретін өлеңнің қай жерінде көрсеткен? 7. «Ана
тілі» өлеңінде ақынға не қымбат?
|
Дескриптор:
- Р.Ғамзатовтың өмірі мен шығармашылығын оқиды;
-"Ана тілі" өлеңін оқиды;
- жанрын, фабуласын, сюжетін
анықтайды;
Жалпы -5 балл
|
Дескриптор:
- Р.Ғамзатовтың өмірі мен шығармашылығын оқиды;
-"Ана тілі" өлеңін оқиды;
Жалпы -10 балл
|
|
Оқулық
|
Дәтермен жұмыс
|
«Екі
жақты күнделік» әдісі
Өлеңдегі мәселе
|
Өлеңнің идеясы
|
|
|
|
Дескриптор:
-«Ана
тілі» өлеңіндегі кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады
Жалпы -5 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушының сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушының пікірін анықтайды.
Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Оқушы бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша
өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
|
Мұғалім оқушыны «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа
көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық
жүйе бойынша оқушының сабаққа қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|