|
Мектеп: «Романов негізгі мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетов Р.М Күні: Сынып: 7 А Қатысқандар: Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекс және рефлекс доғасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.7.5.Рефлекстік доғаны зерттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекс терминіне түсініктеме бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-қарапайым рефлекстік реакцияны түсіндіре алады -рефлекстік доғаның бөлімдерін ажыратады, жүйелейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Тізе рефлексі арқылы рефлекстік доғаның бөлімдерінің жұмысын зерттеп, баға бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Рефлекс терминін талдайды Рефлекске мысал келтіре алады Рефлекс доғасының бөлімдерін біледі, жүйелейді Рефлекс доғасының бөлімдерінің жұмыстарын талдайды, зерттейді, баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: рефлекс доғасы, рецептор, сезгіш нейрон, ендірме нейрон, қозғалтқыш нейрон, синапс, жұмыс мүшесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар-РД әр бөлігінің қызметін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ағза әр түрлі тітіргендіргіштерге жауап қайтара алады, себебі ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз ағза сыртқы орта тітіргендіргіштеріне қалай жауап қайтаратынын айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекс – орталық жүйке жүйесі қатысында ағзаның тітіргендіргіштеріне жауап реакциясы, себебі ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, бейнелеу өнері, медицина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
құндылықтар |
«Мәңгілік Ел» идеясы, салауатты өмір салтын қалыптастыру, жеке тұлға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тірі ағзалардың тітіргенгіштікке жауап беру реакциясы.Ми бөлімдері, құрылысы туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин 7мин 3мин |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру.Оқушыларды сабаққа жұмылдыру. Психологиялық ахуал. Үй тапсырмасын тексеру: Қима қағаздар арқылы 2 топқа топтастыру: «Шеткі», «Орталық жүйке жүйелері». Тапсырма 1топ- Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттаңыз /кесте / 2топ- Нейрондардың түрлері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз /кесте/
ҚБ- «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».
|
Қима қағаздар
Таратпа қағаз/кесте/
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
«Импульс» тренинг жаттығу арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашу.- Әр топ мүшелері,бір-бірінің қолдарын ұстап шеңбер құрады. Бірінші оқушы екінші оқушының қолын қысады осылай шеңбер бойы жалғаса береді. Бір оқушы секундомердің көмегімен іс-әрекеттің аяқталуын белгілейді. Жүйке импульстерінің таралу жылдамдығын анықтайды |
Секундомер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин
|
Тапсырма 1. Топтық зерттеу жұмысы:- 1 топ. Көздерін жұмып, затты шығарылған дыбыстар бойынша анықтау. Жасырылатын заттар: қағаз, су, целлофан 2 топ. Заттың пішінін, мөлшерін көзін жұмып анықтау. Жасырылатын заттар: степлер, қарындаш, секундомер 3 топ. Қолды тартып алу. Тікенекті немесе өте суық заттарды ұстату. Қатысушылар сезімдерін сипаттайды.
Бағалау- «+, - , керемет» арқылы Тапсырма 2 . Оқулықпен жұмыс (Ж) Оқулықтағы 158-159 беттердегі «Рефлекс және рефлек доғасы» мәтінін жеке «Түртіп» алу әдісі арқылы оқу, жаңа термин сөздерді кестеге теріп жазу. Терминдер кестесі. Тақырып бойынша топтарға 5 негізгі терминдерді жазып оны кестеге түрлендіруді ұсыну.
Бағалау критериі-Терминдерді ажырату Дескриптор-Терминдерді жазады -Анықтамасын біледі -Рефлекс доғасының бөлімдерін ажыратады Бағалау-жұптық бағалау. Тапсырма 3. № 2 зертханалық жұмыс. Тізе рефлексін зерттеу және тәжірибе жүзінде тізе рефлексін бақылау, суретін салу. Мақсаты: тізе рефлексінің әрекетін іс жүзінде қарап көру. Құрал-жабдықтар: резеңке балғаша (егер болмаған жағдайда алақанның қырын пайдалану) Бір оқушы орындыққа аяғын бірінің үстіне бірін қойып, яғни аяғын айқастырып отырады. Екінші оқушы резеңке балғамен немесе алаканның қырымен тізенің төменгі бөлігін жайлап ұрады. Осы кезде сіңір жалғамасында пайда болған қозу санның алдынғы қабырғасының бұлшық етіне беріледі де, аяқ тізе буынынан бүгіліп, алға жоғары қарай тебіледі. Бүгілу сезімтал және қимыл-қозғалыс нейрондар есебінен болады, сондықтан тізе рефлексі деп аталады.
.
Бағалау -Түрлі түсті геометриялық пішіндер арқылы. |
1.Қағаз, су, целлофан 2.Степлер, қарындаш, секундомер 3.Тікенекті гүл, суық зат
Оқулық
Орындық, резеңке балға |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
2мин |
Жуан сұрақтар. 1. Тізені ұрғанда төртбасты бұлшық ет жиырылады. Бұл тізе рефлексі. Егер сезгіш нейрон зақымдалатын болса, рефлекс жүзеге аса ма? Жауабыңды негізде.2.Егерде әлсіз электр тогымен жүйке жүйесін тітіркендіргенде бұлшық еттің жиырылуы байқалады. Иненің қадалуы, тұз тамшысы сияқты тітіргенгіштер әсерінен де бұлшық ет жиырылады, себебін айтыңдар. Жіңішке сұрақтар. 1.Рефлекс дегеніміз не? 2.Қарапайым рефлекске не жатады? 3.Нейрон дегеніміз не? Кері байланыс: Маған қызықты болғаны ... Мен қиналдым ... Үй тапсырмасы: Шартты және шартсыз рефлекстер туралы ақпараттар әкеліңіздер. |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? . Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Әрекетті ұйымдастыру бойынша. 2.Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді 3.Қабілетті оқушылар материалды пайдаланудың анағұрлым ауқымды көлемін көрсетеді.(тапсырма, қарқын, дереккөздер, қорытынды) |
Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеру әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» «+, -, керемет» арқылы бағалау. Түрлі түсті геометриялық пішіндер арқылы бағалау. топтық бағалау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Топ ережесіне бағыну. Орындық, резеңке балғамен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Рефлексиялық шеңбер-бүгін не білдің? Сен үшін не жаңалық болды?Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың? Қандай қиындықтар туындады?
|
Кері байланыс- Басбармақ көрсету әдісі Ұғу деңгейлері. 1. Жоғары-түсіндім. 2.көлденең-түсінгендеймін 3.төмен-түсінбедім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рефлекс және рефлекс доғасы
Рефлекс және рефлекс доғасы
|
Мектеп: «Романов негізгі мектебі»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бекмухамбетов Р.М Күні: Сынып: 7 А Қатысқандар: Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекс және рефлекс доғасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.7.5.Рефлекстік доғаны зерттеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекс терминіне түсініктеме бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-қарапайым рефлекстік реакцияны түсіндіре алады -рефлекстік доғаның бөлімдерін ажыратады, жүйелейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Тізе рефлексі арқылы рефлекстік доғаның бөлімдерінің жұмысын зерттеп, баға бере алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Рефлекс терминін талдайды Рефлекске мысал келтіре алады Рефлекс доғасының бөлімдерін біледі, жүйелейді Рефлекс доғасының бөлімдерінің жұмыстарын талдайды, зерттейді, баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: рефлекс доғасы, рецептор, сезгіш нейрон, ендірме нейрон, қозғалтқыш нейрон, синапс, жұмыс мүшесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар-РД әр бөлігінің қызметін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ағза әр түрлі тітіргендіргіштерге жауап қайтара алады, себебі ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз ағза сыртқы орта тітіргендіргіштеріне қалай жауап қайтаратынын айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекс – орталық жүйке жүйесі қатысында ағзаның тітіргендіргіштеріне жауап реакциясы, себебі ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, бейнелеу өнері, медицина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
құндылықтар |
«Мәңгілік Ел» идеясы, салауатты өмір салтын қалыптастыру, жеке тұлға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тірі ағзалардың тітіргенгіштікке жауап беру реакциясы.Ми бөлімдері, құрылысы туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин 7мин 3мин |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру.Оқушыларды сабаққа жұмылдыру. Психологиялық ахуал. Үй тапсырмасын тексеру: Қима қағаздар арқылы 2 топқа топтастыру: «Шеткі», «Орталық жүйке жүйелері». Тапсырма 1топ- Жүйке жүйесі бөлімдерінің қызметін сипаттаңыз /кесте / 2топ- Нейрондардың түрлері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз /кесте/
ҚБ- «Екі жұлдыз, бір ұсыныс».
|
Қима қағаздар
Таратпа қағаз/кесте/
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
«Импульс» тренинг жаттығу арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашу.- Әр топ мүшелері,бір-бірінің қолдарын ұстап шеңбер құрады. Бірінші оқушы екінші оқушының қолын қысады осылай шеңбер бойы жалғаса береді. Бір оқушы секундомердің көмегімен іс-әрекеттің аяқталуын белгілейді. Жүйке импульстерінің таралу жылдамдығын анықтайды |
Секундомер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20мин
|
Тапсырма 1. Топтық зерттеу жұмысы:- 1 топ. Көздерін жұмып, затты шығарылған дыбыстар бойынша анықтау. Жасырылатын заттар: қағаз, су, целлофан 2 топ. Заттың пішінін, мөлшерін көзін жұмып анықтау. Жасырылатын заттар: степлер, қарындаш, секундомер 3 топ. Қолды тартып алу. Тікенекті немесе өте суық заттарды ұстату. Қатысушылар сезімдерін сипаттайды.
Бағалау- «+, - , керемет» арқылы Тапсырма 2 . Оқулықпен жұмыс (Ж) Оқулықтағы 158-159 беттердегі «Рефлекс және рефлек доғасы» мәтінін жеке «Түртіп» алу әдісі арқылы оқу, жаңа термин сөздерді кестеге теріп жазу. Терминдер кестесі. Тақырып бойынша топтарға 5 негізгі терминдерді жазып оны кестеге түрлендіруді ұсыну.
Бағалау критериі-Терминдерді ажырату Дескриптор-Терминдерді жазады -Анықтамасын біледі -Рефлекс доғасының бөлімдерін ажыратады Бағалау-жұптық бағалау. Тапсырма 3. № 2 зертханалық жұмыс. Тізе рефлексін зерттеу және тәжірибе жүзінде тізе рефлексін бақылау, суретін салу. Мақсаты: тізе рефлексінің әрекетін іс жүзінде қарап көру. Құрал-жабдықтар: резеңке балғаша (егер болмаған жағдайда алақанның қырын пайдалану) Бір оқушы орындыққа аяғын бірінің үстіне бірін қойып, яғни аяғын айқастырып отырады. Екінші оқушы резеңке балғамен немесе алаканның қырымен тізенің төменгі бөлігін жайлап ұрады. Осы кезде сіңір жалғамасында пайда болған қозу санның алдынғы қабырғасының бұлшық етіне беріледі де, аяқ тізе буынынан бүгіліп, алға жоғары қарай тебіледі. Бүгілу сезімтал және қимыл-қозғалыс нейрондар есебінен болады, сондықтан тізе рефлексі деп аталады.
.
Бағалау -Түрлі түсті геометриялық пішіндер арқылы. |
1.Қағаз, су, целлофан 2.Степлер, қарындаш, секундомер 3.Тікенекті гүл, суық зат
Оқулық
Орындық, резеңке балға |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
2мин |
Жуан сұрақтар. 1. Тізені ұрғанда төртбасты бұлшық ет жиырылады. Бұл тізе рефлексі. Егер сезгіш нейрон зақымдалатын болса, рефлекс жүзеге аса ма? Жауабыңды негізде.2.Егерде әлсіз электр тогымен жүйке жүйесін тітіркендіргенде бұлшық еттің жиырылуы байқалады. Иненің қадалуы, тұз тамшысы сияқты тітіргенгіштер әсерінен де бұлшық ет жиырылады, себебін айтыңдар. Жіңішке сұрақтар. 1.Рефлекс дегеніміз не? 2.Қарапайым рефлекске не жатады? 3.Нейрон дегеніміз не? Кері байланыс: Маған қызықты болғаны ... Мен қиналдым ... Үй тапсырмасы: Шартты және шартсыз рефлекстер туралы ақпараттар әкеліңіздер. |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? . Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Әрекетті ұйымдастыру бойынша. 2.Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді 3.Қабілетті оқушылар материалды пайдаланудың анағұрлым ауқымды көлемін көрсетеді.(тапсырма, қарқын, дереккөздер, қорытынды) |
Бағалау – оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеру әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» «+, -, керемет» арқылы бағалау. Түрлі түсті геометриялық пішіндер арқылы бағалау. топтық бағалау.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Топ ережесіне бағыну. Орындық, резеңке балғамен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Рефлексиялық шеңбер-бүгін не білдің? Сен үшін не жаңалық болды?Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың? Қандай қиындықтар туындады?
|
Кері байланыс- Басбармақ көрсету әдісі Ұғу деңгейлері. 1. Жоғары-түсіндім. 2.көлденең-түсінгендеймін 3.төмен-түсінбедім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














