|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арғынова Нармина Алхиссақызы |
||||
|
Күні: |
23.02.2025 |
||||
|
Сынып: |
7 «Ә» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Рефлекс және рефлекс доғасы" 9-зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі " |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.7.5 – рефлекстік доғаны зерттеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рефлекстердің организмнің тіршілік әрекетінде атқаратын рөлін түсіндіру. Рефлекстердің шартты және шартсыз түрлерін ажырату. Рефлекс доғасының элементтерін (рецептор, эффектор, орталық жүйке жүйесі және нейрондар) анықтау. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы: 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал:«Қоқыс жәшігі» әдісі арқылы беріледі. Бұл әдіс оқушылардың өздерінің қиындықтары мен жағымсыз эмоцияларын шығарып, психологиялық жағынан жеңілдеуіне көмектеседі.
Топқа бөлу:
Үй жұмысы: «Word Wall» платформасы арқылы беріледі
https://wordwall.net/ru/resource/86001750 Дескриптор: 1. Үлкен ми сыңарларының құрылымын және олардың әрбір бөлігінің орналасуын біледі. 2. Ми сыңарларының әрбір бөлігіне тән негізгі функцияларды анықтайды. 3. Үлкен ми сыңарларының негізгі аймақтарының (маңдай, төбе, самай, артқы) қызметін сипаттау. |
Оқушылар берілген тапсырманы белсенді түрде орындайды Берілген сұрақтарға жауап беріп,өткен тақырыпты еске түсіреді |
|
Интерактивті тақта Қалам Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Интерактивті тақта арқылы презентация көрсетіліп,жаңа тақырып түсіндіріледі.Тақырыпқа байланысты видео-ролик көрсетіледі https://rutube.ru/video/fd95d16334b3a3f27dfa0765304a674b/?r=plemwd 1-Тапсырма:
Сұрақтар:
Дескриптор:
2-Тапсырма:
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=48039 Дескриптор:
3-Тапсырма: Топтық жұмыс: Өзара топтасып жұмыс істеп, әр топқа бір рефлексті таңдап, оның қалай жүзеге асатынын түсіндіріңіздер. Әр топ өз түсіндірмесін сыныпқа ұсынуы қажет. Дескриптор:
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.Сабаққа белсенді қатысады Берілген тапсырмаларға белсенді қатысып,сұрақтарға нақты жауап береді |
|
Оқулық Презентация |
|
|
Зертханалық жұмыс 10 минут |
Зертханалық жұмысқа байланысты видео-ролик көрсетіледі. Мақсаты:Тізе рефлексін зерттеу және тәжірибе жүзінде тізе рефлексін бақылау,суретін салу. Құрал-жабдықтар:Резеңке балғаша (егер болмаған жағдайда алақанның қырын алу) Жұмыс барысы:Бір оқушы орындыққа аяғын бірінің үстіне бірін қойып,яғни айқастырып отырады.Екінші оқушы резеңке балғамен немесе алақанның қырымен тізенің төменгі бөлігін жайлап ұрады.Осы кезде сіңір жалғамасында пайда болған қозу санның алдыңғы қабырғасының бұлшық етіне беріледі де,аяқ тізе буынынан бүгіліп,алға жоғары қарай тебіледі.Бүгілу сезімтал және қимыл-қозғалыс нейрондар есебінен болады,сондықтан тізе рефлексі деп аталады. 1-Тапсырма:
Дескриптор: -сандармен көрсетілген рефлекс доғасы бөлімдерінің атауларын жазады -жүйке импульсінің рефлекс доғасы бөлімдері арқылы таралу жолын сипаттайды 2-Тапсырма:Рефлекс доғасының бөлімдерін қызметтерімен сәйкестігін көрсетіңіздер
Дескриптор: -Рефлекстік доғаның бөлімдерін бір бірімен салыстырады -Әр бөлімнің атқаратын қызметін сәйкестендіреді |
|
|
Интерактивті тақта Видео-ролик Қалам |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2 минут 1 минут |
Кері байланыс: Көңіл-күйіміз қалай оқушылар? Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сабақ түсінікті болды ма? Рефлексия:
Үй жұмысы: Шартты және шартсыз рефлекске байланысты қызықты мәліметтер әкелу |
Жаңа сабақтан түсінгендеріне байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Интербелсенді тақта Стикер Қалам |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рефлекс және рефлекс доғасы
Рефлекс және рефлекс доғасы
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Арғынова Нармина Алхиссақызы |
||||
|
Күні: |
23.02.2025 |
||||
|
Сынып: |
7 «Ә» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Рефлекс және рефлекс доғасы" 9-зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі " |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.7.5 – рефлекстік доғаны зерттеу |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Рефлекстердің организмнің тіршілік әрекетінде атқаратын рөлін түсіндіру. Рефлекстердің шартты және шартсыз түрлерін ажырату. Рефлекс доғасының элементтерін (рецептор, эффектор, орталық жүйке жүйесі және нейрондар) анықтау. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы: 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал:«Қоқыс жәшігі» әдісі арқылы беріледі. Бұл әдіс оқушылардың өздерінің қиындықтары мен жағымсыз эмоцияларын шығарып, психологиялық жағынан жеңілдеуіне көмектеседі.
Топқа бөлу:
Үй жұмысы: «Word Wall» платформасы арқылы беріледі
https://wordwall.net/ru/resource/86001750 Дескриптор: 1. Үлкен ми сыңарларының құрылымын және олардың әрбір бөлігінің орналасуын біледі. 2. Ми сыңарларының әрбір бөлігіне тән негізгі функцияларды анықтайды. 3. Үлкен ми сыңарларының негізгі аймақтарының (маңдай, төбе, самай, артқы) қызметін сипаттау. |
Оқушылар берілген тапсырманы белсенді түрде орындайды Берілген сұрақтарға жауап беріп,өткен тақырыпты еске түсіреді |
|
Интерактивті тақта Қалам Интерактивті тақта |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Интерактивті тақта арқылы презентация көрсетіліп,жаңа тақырып түсіндіріледі.Тақырыпқа байланысты видео-ролик көрсетіледі https://rutube.ru/video/fd95d16334b3a3f27dfa0765304a674b/?r=plemwd 1-Тапсырма:
Сұрақтар:
Дескриптор:
2-Тапсырма:
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=48039 Дескриптор:
3-Тапсырма: Топтық жұмыс: Өзара топтасып жұмыс істеп, әр топқа бір рефлексті таңдап, оның қалай жүзеге асатынын түсіндіріңіздер. Әр топ өз түсіндірмесін сыныпқа ұсынуы қажет. Дескриптор:
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.Сабаққа белсенді қатысады Берілген тапсырмаларға белсенді қатысып,сұрақтарға нақты жауап береді |
|
Оқулық Презентация |
|
|
Зертханалық жұмыс 10 минут |
Зертханалық жұмысқа байланысты видео-ролик көрсетіледі. Мақсаты:Тізе рефлексін зерттеу және тәжірибе жүзінде тізе рефлексін бақылау,суретін салу. Құрал-жабдықтар:Резеңке балғаша (егер болмаған жағдайда алақанның қырын алу) Жұмыс барысы:Бір оқушы орындыққа аяғын бірінің үстіне бірін қойып,яғни айқастырып отырады.Екінші оқушы резеңке балғамен немесе алақанның қырымен тізенің төменгі бөлігін жайлап ұрады.Осы кезде сіңір жалғамасында пайда болған қозу санның алдыңғы қабырғасының бұлшық етіне беріледі де,аяқ тізе буынынан бүгіліп,алға жоғары қарай тебіледі.Бүгілу сезімтал және қимыл-қозғалыс нейрондар есебінен болады,сондықтан тізе рефлексі деп аталады. 1-Тапсырма:
Дескриптор: -сандармен көрсетілген рефлекс доғасы бөлімдерінің атауларын жазады -жүйке импульсінің рефлекс доғасы бөлімдері арқылы таралу жолын сипаттайды 2-Тапсырма:Рефлекс доғасының бөлімдерін қызметтерімен сәйкестігін көрсетіңіздер
Дескриптор: -Рефлекстік доғаның бөлімдерін бір бірімен салыстырады -Әр бөлімнің атқаратын қызметін сәйкестендіреді |
|
|
Интерактивті тақта Видео-ролик Қалам |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2 минут 1 минут |
Кері байланыс: Көңіл-күйіміз қалай оқушылар? Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сабақ түсінікті болды ма? Рефлексия:
Үй жұмысы: Шартты және шартсыз рефлекске байланысты қызықты мәліметтер әкелу |
Жаңа сабақтан түсінгендеріне байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Интербелсенді тақта Стикер Қалам |
|
шағым қалдыра аласыз

























