Reporting verbs

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Reporting verbs

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныптарға арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді _________

«№ 20 жалпы білім беретін мектеп»КММ

Ағылшын тілі пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Тақырыбы: Reporting verbs


Бөлім

Charities and conflict

Педагогтың аты-жөні


Күні

08.12.2025

Сынып 9

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Reporting verbs

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9. 2. 3. 1 understand most of the argument without practical support in a long conversation on general and academic topics;

9. 3. 7. 1 using subject-specific vocabulary and syntax within the framework of unlimited general and study topics;


Сабақтың мақсаты






Learners will be able to:

- Learn reporting verbs.

- Read about famous protests

- Learn how to learn verb patterns.


Сабақтың кезеңі/уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Beginning of the lesson

Warming-up

3 min

1.Greeting.

Ask about the weather.

Warm-up

Focus on the photo and elicit that it shows a demonstration. Ask students to look carefully and say what the people are protesting against. Elicit a range of ideas

Lead – In

They agreed to lend him the money.

They claim to be the best in the market.

She offered to help.

You promised to come with us.

He refused to answer any questions

The wish flower” method helps to start the lesson with good wishes to each other.



The aim: To develop Ss speaking skills and create friendly atmosphere

Efficiency: By telling the wishes they show their appreciation .









Students express their ideas

At the organization moment T tries to award active Ss.

«The praise» method is used to evaluate Ss with phrases like:

Good job!

Well done!”

Student`s book

Middle of the lesson

Presentation part.

37 min

Ex:1 P:48

Tell students to look at the photo again and find the things related to the words in the box.

Ask individual students to hold their books up and point to the items for other students to see

Differentiation:

«Verbal support» method is used to help students use new words in the text.

Ex: 2 P:48

Ask students to read the text through quickly for general meaning. Ask: What was the protest against? And when was it?



Differentiation:

«Verbal support» method is used to help students use new words in the text.



Ex: 3 P:48

Students complete the table with verbs from the text







Ex: 4 P:48

In a weaker class, do the first sentence together. Elicit the reporting verb (order) and ask students to find it in the table in exercise 2. Students find the appropriate verb pattern and rewrite the sentence.

In a stronger class, you could ask students to cover up the exercise, and read out the direct speech to them. If necessary, use tone of voice to help convey meaning



Ex: 5 P:48

Tell students to listen for general understanding, and just focus on the piece of information they need to find.

Students look at the photo. Which of the items in the box can you see?

ANSWERS:

All of the items are in the photo









Students check the meaning of the verbs in the box. Then choose the correct words in the text

ANSWERS:

1 invited 2 offered

3 refused 4 admit

5 explained 6 convinced

7 agreed 8 complain

9 ordered 10 insisted

Students study the verb patterns in the table.

Add five more verbs from the text in

exercise 1 to the table.

ANSWERS:

1 convince 2 offer 3 agree

4 explain 5 insist

Students rewrite sentences 1–6. Then listen and check your answers.

ANSWERS:

1 He ordered Sandra to go to her room.

2 He refused to go.

3 She offered to open the window.

4 He invited us all to come to his party.

5 They complained that they didn’t have any money.

6 He insisted that he hadn’t done it



Students listen to the radio programme.

What was the result of the 2003 anti-war protests?

ANSWERS:

The 2003 anti-war protests didn’t have any result.

Descriptor:

- look at the photo

-answer the question

Point 2













Descriptor:

- check the meaning of the verbs

Point 2





















Descriptor:

- study the verb patterns

- add five more verbs

Point 2

-Make CCQ questions

Yes / No









Descriptor:

- rewrite sentences

- listen and check

Point 2

















Descriptor:

- listen to the radio programme.

-answer the question

Point 2




























































End of the lesson

5 min

Giving the hometask.

Ex: 1 P:32 wb

Self-reflection

Peer-assessment. Two stars and a wish.

  • You did a really good job on ...

  • I really like how you ...

Maybe you could ...

Students use their stickers to show their knowledge according to the lesson.

Poster Success



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі