|
Күні/айы |
Пәні |
Сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10.04.15 |
Қазақ тілі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептік сан есім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Сан есім туралы түсінікті қалыптастыру, есептік, реттік сан есім туралы білімдерін кеңейту.Ұлы жеңістің 70 жылдығына байланысты Ұлы Отан соғысы туралы түсінік беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Сан есімдерді меңгереді, жаттығу барысында анықтайды, есептік, реттік сан есім туралы түсініктері қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Семантикалық карта, сандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндіру 2.Психологиялық тренинг «Менің көңіл-күйім» Сабақтың мақсатын хабарлау. 1) Амандасу 2) Топқа бөлу 1 топ Реттік 2 топ Есептік Топ спикерлерін сайлау. |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақ- жауап Жұппен жұмыс. Анықтама Ой шақыру Негізгі бөлім Мәтінмен жұмыс. Бейнефильм тамашалау. Сергіту сәті. Оқушылар тақпақтары
Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс
Шығармашылық жұмыс.
Қорыту. |
Ерте, ерте, ертеде «Сөз табы» деген елде бір ақсақал өмір сүріпті. Ол ақсақалдың аты – «Сан есім» екен. Оның екі ұлы болыпты. Ұлдарының аты – «Есептік» және «Реттік» екен. Есептік сан есім әр затын санап, ал Реттік сан есім әр затын ретімен қойып, ретімен айтып, бақытты өмір сүріпті. Және де бір-бірінен ажырамай өздерінің мақсат мұраттарына жетіпті. «Сен маған,мен саған» әдісі (Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бір топ екінші топқа сұрақтар қояды. Мысалы: Зат есімнің сұрақтарын ата, сан есім нешеге бөлінеді, сан есім дегеніміз не?, етістіктің анықтамасы айт.................) Семантикалық карта
«Өзі туралы» өзара жұптасын, сұрақ – жауап арқылы сөйлеседі. -
Сен қашан дүниеге
келдің? Қанша? неше? сұрақтарына
жауап беретін сан есімдерді есептік сан есім деп атайды: екі, алты,
жеті. Мысалы: Біз 2- сыныпта оқимыз.Мен 2-қабатта тұрамын. «Сөйлетейік сандарды» ойыны
Мына сандар бойынша не айта аласыңдар? Биылғы жыл- айтулы жыл.Ұлы жеңістің 70 жылдығы, биыл біздің мемлекетіміздің, яғни қазақ хандығының құрылғанына 550 жылдығы, 26 сәуір президент сайлауы. 1945 жылы ұлы отан соғысы басталған болатын.Бейбіт өмір оңайлықпен келген жоқ.Сондықтан мен сендерге осы тақырыпқа байланысты мәтіндер таратамын. 1-топқа 1945 жылдың отызыншы сәуірде 6 сағат 30 минутта Жеңіс туы тігілді. Ту тіккен — Рақымжан Қошқарбаев. 4 жылға жуық созылған соғыс аяқталды. 9 мамыр — Жеңіс күні. Бірақ бұл жеңіс оңайлықпен келмеді. 70 мыңнан астам село мен деревняны өрттеп жіберді. Қаншама ана баласыз, қаншама бала әкесіз қалды. Соғыс даласынан 20 миллионнан астам адам қайтқан жоқ, ал соның ішінде 350 мыңы қазақ болатын.
2-топқа Тапсырма:Мәтіннің ішінен 1 топ реттік,ІІ топ есептік сан есімдерді табыңдар. «Ұлы Отан соғысы жылдарында» 1 .Оң аяғыңмен 5 рет секір. 2. Сол қолыңды 3 рет жоғары көтер. 3. Көршіңнің арқасынан 4 рет қақ. 4. Басыңды 3 рет сипа да, ЖАРАЙСЫҢ де!!! 1 оқушы Әлияны бұл күнде Барлық бала біледі Әлия атты көңілде Әпкеміз деп жүреді. Аты аңыз, жыр қылып, Елдің батыр түлегі. Әр жүректе тұр күліп, Әлия атты батыр қыз. 2 оқушы Мәншүк апай батыр қыз Ардақтаймыз атын біз! Ұқсап Мәншүк апайға Өсіп келе жатырмыз! 3 оқушы Бақытты боп
жүргенім, 4 оқушы Сарқылмайтын
қуатым, Көркем жазу. Ал Алты (Күнді жазу) 183 бет, 1-ші жаттығу. Бір таңбалы сандарды І топ, екі таңбалы сандарды ІІ топ жазу.
1 топ Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мұңлы, көңілді, бір өздерің білетін әуенге салып оқыңдар. Жалғыз саусақ тіпті де, Ұстай алмас жіпті де. Екі саусақ бірікті, Ине қолға ілікті. Өнерлі екен он саусақ, Қала салсақ, жол салсақ.
2-топ Жұмбақты оқып, шешуін тап. Он бір түйе,бес жылқы, Екі сиыр,бес ешкі Екі қоян, үш түлкі Таба алмасаң, бол күлкі Жауабы:
Көп нүктенің орнына есептік
сан есімді реттік сан есімге айналдырып жаз. Бір қатар __________ қатар
|
(2 мин)
2 мин
Жұпта тексеру.
1 мин ойлану, 2 мин қорғау.
2 мин
3мин
3 мин+ 3мин
2 мин
1мин
2 мин
3мин
3мин
1 мин+2 минут бағалау+ 1минут (үй тапсырмасы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
- өзара бағалау - спикер бағалау қағазын толтыруды аяқтайды; - мұғалімнің бағалауы. 1.Жалпы сабақ барысын бағалау критерийлері: 1.Белсенді қатысуы :3-5 2.Топта талқылауға қатысуы:3-5 3.Дұрыс жауап беруі: 3-5 4.Топ ережесін сақтай білуі(тәртібі): 3-5 2.Өткен сабақ бойынша барлық оқушылар рефлексия қағазын толтырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Менің бір күнім» тақырыбына сан есімдерді қатыстыра отырып,бір күн ішінде қандай істер жасағандарың туралы шағын ой толғау жазып келіңдер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүние |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сәтсіз шыққан екі дүние |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1
|
2.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Реттік сан есім
|
Күні/айы |
Пәні |
Сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10.04.15 |
Қазақ тілі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептік сан есім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Сан есім туралы түсінікті қалыптастыру, есептік, реттік сан есім туралы білімдерін кеңейту.Ұлы жеңістің 70 жылдығына байланысты Ұлы Отан соғысы туралы түсінік беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Сан есімдерді меңгереді, жаттығу барысында анықтайды, есептік, реттік сан есім туралы түсініктері қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Семантикалық карта, сандар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
1.Сабақтың мақсатын түсіндіру 2.Психологиялық тренинг «Менің көңіл-күйім» Сабақтың мақсатын хабарлау. 1) Амандасу 2) Топқа бөлу 1 топ Реттік 2 топ Есептік Топ спикерлерін сайлау. |
1.Сабаққа назар аудару 2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады. Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақ- жауап Жұппен жұмыс. Анықтама Ой шақыру Негізгі бөлім Мәтінмен жұмыс. Бейнефильм тамашалау. Сергіту сәті. Оқушылар тақпақтары
Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс
Шығармашылық жұмыс.
Қорыту. |
Ерте, ерте, ертеде «Сөз табы» деген елде бір ақсақал өмір сүріпті. Ол ақсақалдың аты – «Сан есім» екен. Оның екі ұлы болыпты. Ұлдарының аты – «Есептік» және «Реттік» екен. Есептік сан есім әр затын санап, ал Реттік сан есім әр затын ретімен қойып, ретімен айтып, бақытты өмір сүріпті. Және де бір-бірінен ажырамай өздерінің мақсат мұраттарына жетіпті. «Сен маған,мен саған» әдісі (Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бір топ екінші топқа сұрақтар қояды. Мысалы: Зат есімнің сұрақтарын ата, сан есім нешеге бөлінеді, сан есім дегеніміз не?, етістіктің анықтамасы айт.................) Семантикалық карта
«Өзі туралы» өзара жұптасын, сұрақ – жауап арқылы сөйлеседі. -
Сен қашан дүниеге
келдің? Қанша? неше? сұрақтарына
жауап беретін сан есімдерді есептік сан есім деп атайды: екі, алты,
жеті. Мысалы: Біз 2- сыныпта оқимыз.Мен 2-қабатта тұрамын. «Сөйлетейік сандарды» ойыны
Мына сандар бойынша не айта аласыңдар? Биылғы жыл- айтулы жыл.Ұлы жеңістің 70 жылдығы, биыл біздің мемлекетіміздің, яғни қазақ хандығының құрылғанына 550 жылдығы, 26 сәуір президент сайлауы. 1945 жылы ұлы отан соғысы басталған болатын.Бейбіт өмір оңайлықпен келген жоқ.Сондықтан мен сендерге осы тақырыпқа байланысты мәтіндер таратамын. 1-топқа 1945 жылдың отызыншы сәуірде 6 сағат 30 минутта Жеңіс туы тігілді. Ту тіккен — Рақымжан Қошқарбаев. 4 жылға жуық созылған соғыс аяқталды. 9 мамыр — Жеңіс күні. Бірақ бұл жеңіс оңайлықпен келмеді. 70 мыңнан астам село мен деревняны өрттеп жіберді. Қаншама ана баласыз, қаншама бала әкесіз қалды. Соғыс даласынан 20 миллионнан астам адам қайтқан жоқ, ал соның ішінде 350 мыңы қазақ болатын.
2-топқа Тапсырма:Мәтіннің ішінен 1 топ реттік,ІІ топ есептік сан есімдерді табыңдар. «Ұлы Отан соғысы жылдарында» 1 .Оң аяғыңмен 5 рет секір. 2. Сол қолыңды 3 рет жоғары көтер. 3. Көршіңнің арқасынан 4 рет қақ. 4. Басыңды 3 рет сипа да, ЖАРАЙСЫҢ де!!! 1 оқушы Әлияны бұл күнде Барлық бала біледі Әлия атты көңілде Әпкеміз деп жүреді. Аты аңыз, жыр қылып, Елдің батыр түлегі. Әр жүректе тұр күліп, Әлия атты батыр қыз. 2 оқушы Мәншүк апай батыр қыз Ардақтаймыз атын біз! Ұқсап Мәншүк апайға Өсіп келе жатырмыз! 3 оқушы Бақытты боп
жүргенім, 4 оқушы Сарқылмайтын
қуатым, Көркем жазу. Ал Алты (Күнді жазу) 183 бет, 1-ші жаттығу. Бір таңбалы сандарды І топ, екі таңбалы сандарды ІІ топ жазу.
1 топ Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мұңлы, көңілді, бір өздерің білетін әуенге салып оқыңдар. Жалғыз саусақ тіпті де, Ұстай алмас жіпті де. Екі саусақ бірікті, Ине қолға ілікті. Өнерлі екен он саусақ, Қала салсақ, жол салсақ.
2-топ Жұмбақты оқып, шешуін тап. Он бір түйе,бес жылқы, Екі сиыр,бес ешкі Екі қоян, үш түлкі Таба алмасаң, бол күлкі Жауабы:
Көп нүктенің орнына есептік
сан есімді реттік сан есімге айналдырып жаз. Бір қатар __________ қатар
|
(2 мин)
2 мин
Жұпта тексеру.
1 мин ойлану, 2 мин қорғау.
2 мин
3мин
3 мин+ 3мин
2 мин
1мин
2 мин
3мин
3мин
1 мин+2 минут бағалау+ 1минут (үй тапсырмасы) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
- өзара бағалау - спикер бағалау қағазын толтыруды аяқтайды; - мұғалімнің бағалауы. 1.Жалпы сабақ барысын бағалау критерийлері: 1.Белсенді қатысуы :3-5 2.Топта талқылауға қатысуы:3-5 3.Дұрыс жауап беруі: 3-5 4.Топ ережесін сақтай білуі(тәртібі): 3-5 2.Өткен сабақ бойынша барлық оқушылар рефлексия қағазын толтырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
«Менің бір күнім» тақырыбына сан есімдерді қатыстыра отырып,бір күн ішінде қандай істер жасағандарың туралы шағын ой толғау жазып келіңдер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүние |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сәтсіз шыққан екі дүние |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1
|
2.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














