Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар. Пәні: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық теория |
Мектеп: №12 С.Сейфуллин |
|||
|
Күні: 10.11.17ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Құрманбек А |
|||
|
Сынып: 10а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цитоплазма органоидтары:жасуша орталығы, рибосомалар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысы, қызметі және маңызын біліп, талдау жасай алу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың жасушадағы орны мен қызметін айта алады. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысын талдап түсіндіреді. |
|||
|
Кейбір оқушылар: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың жасуша және тірі ағза үшін маңызын талдап, мысал келтіре алады. |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысы, қызметі және маңызын біліп, талдау жасай алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Жасуша орталығы, центриоль, центромера, рибосома, полисома. |
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасуша құрылысы мен ерекшеліктерін білудің маңыздылығына мән беру |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өсімдіктану, жануартану, анотомия |
|||
|
Алдыңғы білім: |
Жасуша құрылысы туралы білімдері бар |
|||
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Мұғалім оқушыларды түсті жетондар арқылы топқа бөледі. Ноутбукпен тренинг өткізу. 1.Дәптердегі үйге берілген тапсырманы тексеру. «Құпия сөз» әдісі бойынша сұрақтар беру.Берілген сұрақтарға оқушылар бір сөзбен жауап береді, сөл сөздердегі әріптерді арнайы код арқылы біріктіріп құпия сөзді анықтайды. 1.АТФ синтездеуші органоид митохондрия 2.Жасушаның «асқорыту мүшесі» қызметін атқарушы органоид лизосома 3. Неміс анатомы Альтман митохондрияны қалай атады. Биобласт 4.Ең алғаш «Ішкі тор тәрізді аппарат» деп аталған органоид Гольджи жиынтығы 5.Өсімдіктерде ғана кездесетін, үш типі бар органоид пластид 6.Швейцариялық анатом Келликер «саркосома» деп қандай органоидты атады митохондрия 7.Құрамында 60-қа жуық ферменттарі бар органоид Лизосома 8.Қоректік заттарды қорға жинайтын пластид түрі. Лейкопластар Құпия сөздің коды. 1-9, 2-2, 3-4, 4-2,5-4, 6-6, 7-7, 8-8. |
Ноутбук Тапсырма сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Ой қозғау сұрақтары: 1.Нәруыз синтездеуші органоид. «ІNSERT» әдісі 1-топ. Рибосома мен жасуша орталығының жасушадағы орны мен қызметі 2-топ. Рибосома мен жасуша орталығының құрылыс ерекшеліктері 3-топ. Рибосома мен жасуша орталығының жасушадағы маңызы
Әр топ қорытынды ой білдіреді. 1.Органоидтардың тірі ағзадағы рөлі. |
Оқулық Ноутбук, Суреттер, слайдтар А4 форматтағы қағаздар маркерлер |
|||
|
Сабақтың соңы |
1
« І Әр топтың оқушысы келесі топтағы қай оқушыға сұрақ қоятынын айтып өтеді. Ол оқушы сұраққа жауап береді және келесі топтағы өзі таңдаған оқушыға сұрақ қою мүмкіндігін алады. Үйге тапсырма: 18-тақырыпты қайталау. Негізгі термин сөздерге анықтама беру. |
Термин сөздер |
|||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Тақырып бойынша рибосома және жасуша орталығына «Т» кестесін толтыру. |
Оқушылардың сабақтың барысы туралы пікірін стикерге жаздыру, кері байланыс жазбаларын жинақтау.
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі АКТ-мен байланыс, Құндылықтарға байланыс. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бүгінгі сабақта белсенді оқу үдерісі байқалды ма? |
|
|||
|
Сабақтың тиімді тұстары: |
|
||||
|
Сабақтың сәтсіз тұстары: |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рибосома
Рибосома
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар. Пәні: Биология
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық теория |
Мектеп: №12 С.Сейфуллин |
|||
|
Күні: 10.11.17ж |
Мұғалімнің аты - жөні: Құрманбек А |
|||
|
Сынып: 10а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Цитоплазма органоидтары:жасуша орталығы, рибосомалар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі. |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысы, қызметі және маңызын біліп, талдау жасай алу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың жасушадағы орны мен қызметін айта алады. |
||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысын талдап түсіндіреді. |
|||
|
Кейбір оқушылар: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың жасуша және тірі ағза үшін маңызын талдап, мысал келтіре алады. |
|||
|
Бағалау критерийлері: |
Жасуша орталығы мен рибосоманың құрылысы, қызметі және маңызын біліп, талдау жасай алады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар: |
Жасуша орталығы, центриоль, центромера, рибосома, полисома. |
|||
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасуша құрылысы мен ерекшеліктерін білудің маңыздылығына мән беру |
|||
|
Пәнаралық байланыс: |
Өсімдіктану, жануартану, анотомия |
|||
|
Алдыңғы білім: |
Жасуша құрылысы туралы білімдері бар |
|||
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Мұғалім оқушыларды түсті жетондар арқылы топқа бөледі. Ноутбукпен тренинг өткізу. 1.Дәптердегі үйге берілген тапсырманы тексеру. «Құпия сөз» әдісі бойынша сұрақтар беру.Берілген сұрақтарға оқушылар бір сөзбен жауап береді, сөл сөздердегі әріптерді арнайы код арқылы біріктіріп құпия сөзді анықтайды. 1.АТФ синтездеуші органоид митохондрия 2.Жасушаның «асқорыту мүшесі» қызметін атқарушы органоид лизосома 3. Неміс анатомы Альтман митохондрияны қалай атады. Биобласт 4.Ең алғаш «Ішкі тор тәрізді аппарат» деп аталған органоид Гольджи жиынтығы 5.Өсімдіктерде ғана кездесетін, үш типі бар органоид пластид 6.Швейцариялық анатом Келликер «саркосома» деп қандай органоидты атады митохондрия 7.Құрамында 60-қа жуық ферменттарі бар органоид Лизосома 8.Қоректік заттарды қорға жинайтын пластид түрі. Лейкопластар Құпия сөздің коды. 1-9, 2-2, 3-4, 4-2,5-4, 6-6, 7-7, 8-8. |
Ноутбук Тапсырма сұрақтары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Ой қозғау сұрақтары: 1.Нәруыз синтездеуші органоид. «ІNSERT» әдісі 1-топ. Рибосома мен жасуша орталығының жасушадағы орны мен қызметі 2-топ. Рибосома мен жасуша орталығының құрылыс ерекшеліктері 3-топ. Рибосома мен жасуша орталығының жасушадағы маңызы
Әр топ қорытынды ой білдіреді. 1.Органоидтардың тірі ағзадағы рөлі. |
Оқулық Ноутбук, Суреттер, слайдтар А4 форматтағы қағаздар маркерлер |
|||
|
Сабақтың соңы |
1
« І Әр топтың оқушысы келесі топтағы қай оқушыға сұрақ қоятынын айтып өтеді. Ол оқушы сұраққа жауап береді және келесі топтағы өзі таңдаған оқушыға сұрақ қою мүмкіндігін алады. Үйге тапсырма: 18-тақырыпты қайталау. Негізгі термин сөздерге анықтама беру. |
Термин сөздер |
|||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Тақырып бойынша рибосома және жасуша орталығына «Т» кестесін толтыру. |
Оқушылардың сабақтың барысы туралы пікірін стикерге жаздыру, кері байланыс жазбаларын жинақтау.
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі АКТ-мен байланыс, Құндылықтарға байланыс. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бүгінгі сабақта белсенді оқу үдерісі байқалды ма? |
|
|||
|
Сабақтың тиімді тұстары: |
|
||||
|
Сабақтың сәтсіз тұстары: |
|
||||
шағым қалдыра аласыз













