|
Сабақ: Математика 2 А бөлімі: Екі таңбалы сандарды қосу және алу. Жүздіктер. Есептер Күні: Сынып: 2 |
Мектеп: №32 мектеп-гимназия Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Е .М Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: |
|
Тақырыбы: |
Рим цифрлары |
|
Оқу мақсаттары: |
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер 2.1.1.3 ** 12-ге дейінгі сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану |
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар төмендегіні меңгереді: Рим цифрларын таниды және оқиды Оқушылардың көпшілігі: Рим цифрларын жаза алады және қолдана алады Кейбір оқушылар: Рим цифрларынан өрнектер құрастыра алады |
|
Жетістік критерилері: |
12-ге дейінгі рим цифрларын таниды, оқиды және араб цифрларымен сәйкестендіріп жазады. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Рим цифрлары мен араб цифрларының атаулары мен олармен байланысты математикалық терминдерді қолданады. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбек және шығармашылық, достық. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
АКТ пәнімен байланысты Дене шынықтыру жаттығуларын кіріктіру Дүниетану пәнімен байланысты |
|
Алдыңғы меңгерілген білім: |
Өлшем бірліктерін түрлендіру және аталған сандармен амалдар |
Сабақ барысы
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Дерек көздер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Психологиялық дайындық «Жылы алақан» Жұптар бір-біріне қарама-қарсы тұрып, басбармақтан бастап саусақтарын тигізіп, келесі сөздерді айтады:
-Барлық істе саған сәттілік тілеймін! Рахмет! |
Интерактивті тақта |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 15 минут 2 минут 10 минут |
(МК, Т) Сабақтың тақырыбын ашу -Балалар, сабақтың тақырыбын анықтау үшін, мына жұмбақты шешу керек. Қозғалмастан бір елі, Түні бойы жүреді. -Балалар, жұмбақтың шешуі не болды? -Ендеше мына сағаттарға қарап, олардың қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар екенін айтыңдаршы.
-Балалар, мұндай рим цифрлары бар үлкен сағаттарды қайдан көруге болады? -Бұл сағаттарды кім көре алады? -Бұл оларға не үшін керек? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ -Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? -Қандай жетістіктерге жетеміз деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Қызықты ақпарат: Цифрларды да арифметика ережелері сияқты, ешкім бірден ойлап шығарған емес. Осы заманғы цифрлар ғасырлар бойы қалыптасып жасалынған. Рим цифрлары б.з.б. 500-жылдар шамасында пайда болып, Ежелгі Римде қолданылған.
-Жалпы рим цифрларын өмірде көп кездестіруге болады. Әртүрлі оқулықтар мен журналдарда, мұнара сағаттарында, темір жол бекеттерінде де. Сонымен қоса рим цифрлары адам өмірімен де тығыз байланысты. (МК ) Сабақтың басында біз қолданып жүрген сандардың араб сандары екендігін хабарлау. Рим цифрларының кестесін көрсету (слайд). (Ж) Жазбаларды есте сақтау мен рим цифрларын оқу жұмысын жұптастырып орындату. Әр жұпқа 1 қорап сіріңкеден таратып беру. Оқушылардан кестенің көмегімен 1-ден 12-ге дейінгі рим цифрларын құрып, оқуын сұрау (Ө,Қ) «Менің өмірімдегі сандар» Оқушыларға ақ парақтарға өздерімен байланысты рим цифрларын жазып, топтастарына көрсету ұсынылады. Мысалы: бүгінгі сабақ санын, сыныптағы ұл, қыз , сыныбын, т.б. (ОТ ) Дәптермен жұмыс 4-бет, № 2, № 3 Б (Бармақпен бағалау) Сергіту сәті 1/Қалпақ арқылы жүгірушілер таңдалады. 2/Жүгіруші парақта жазылған рим цифрасын оқып, өз тобына жүгіріп айтып отырады. ІҮ, ҮІІ, Х, ІІІ, ІХ, ХІІ, ҮІІІ. 3/Топтастары жүгіруші айтқан санды кестеге жазады.
Топтар тапсырмаларды орындап болған соң, тексеру жүргізіледі. Әр дұрыс санның жанына «+» таңбасы қойылады.
(Т,Қ) «Ойлан! Тап!» ойыны Оқушыларға ойланып, ақылдасуға 1 минут беріледі. Тапсырма: Ешқандай заттарды қолданбай, рим цифрларын құрастыру, көрсету.Дене мүшелерін пайдалануға болады. Қарсы топтар көрсетіп тұрған цифрды табу керек. Топтар бір-бірін шапалақтау арқылы бағалайды.
(Ө,Қ) Карточкамен жұмыс Тапсырма • Берілген сандардың арасынан рим цифрларымен жазылған сандарды тауып, қоршап сыз және оқы.
III 4 20 I 2 6 V 18 0 11 X 3 9 12 VI
• Берілген сандарды рим цифрларымен жазыңыз
|
суреттер
бейнекөрініс
слайд
• әр оқушыға рим цифрлары жазылған кеспе қағаздар;
Ақ парақтар
Дәптер
Тапсырмалар жазылған үлестірмелі парақтар
кестелер
|
||||||||||||||
|
2 минут |
«Жетістік баспалдағы»
Оқушылар түрлі-түсті стикерлерге өздерінің есімдерін жазып, баспалдаққа жабыстыру арқылы өздерін бағалайды.
|
Стикерлер арқылы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рим цифрлары
Рим цифрлары
|
Сабақ: Математика 2 А бөлімі: Екі таңбалы сандарды қосу және алу. Жүздіктер. Есептер Күні: Сынып: 2 |
Мектеп: №32 мектеп-гимназия Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Е .М Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: |
|
Тақырыбы: |
Рим цифрлары |
|
Оқу мақсаттары: |
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер 2.1.1.3 ** 12-ге дейінгі сандардың римдік нөмірленуін оқу, жазу және пайдалану |
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар төмендегіні меңгереді: Рим цифрларын таниды және оқиды Оқушылардың көпшілігі: Рим цифрларын жаза алады және қолдана алады Кейбір оқушылар: Рим цифрларынан өрнектер құрастыра алады |
|
Жетістік критерилері: |
12-ге дейінгі рим цифрларын таниды, оқиды және араб цифрларымен сәйкестендіріп жазады. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Рим цифрлары мен араб цифрларының атаулары мен олармен байланысты математикалық терминдерді қолданады. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбек және шығармашылық, достық. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
АКТ пәнімен байланысты Дене шынықтыру жаттығуларын кіріктіру Дүниетану пәнімен байланысты |
|
Алдыңғы меңгерілген білім: |
Өлшем бірліктерін түрлендіру және аталған сандармен амалдар |
Сабақ барысы
|
Белгіленген уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Дерек көздер
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
Психологиялық дайындық «Жылы алақан» Жұптар бір-біріне қарама-қарсы тұрып, басбармақтан бастап саусақтарын тигізіп, келесі сөздерді айтады:
-Барлық істе саған сәттілік тілеймін! Рахмет! |
Интерактивті тақта |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 15 минут 2 минут 10 минут |
(МК, Т) Сабақтың тақырыбын ашу -Балалар, сабақтың тақырыбын анықтау үшін, мына жұмбақты шешу керек. Қозғалмастан бір елі, Түні бойы жүреді. -Балалар, жұмбақтың шешуі не болды? -Ендеше мына сағаттарға қарап, олардың қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар екенін айтыңдаршы.
-Балалар, мұндай рим цифрлары бар үлкен сағаттарды қайдан көруге болады? -Бұл сағаттарды кім көре алады? -Бұл оларға не үшін керек? /оқушылардың жауаптарын тыңдау/ -Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ? -Қандай жетістіктерге жетеміз деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Қызықты ақпарат: Цифрларды да арифметика ережелері сияқты, ешкім бірден ойлап шығарған емес. Осы заманғы цифрлар ғасырлар бойы қалыптасып жасалынған. Рим цифрлары б.з.б. 500-жылдар шамасында пайда болып, Ежелгі Римде қолданылған.
-Жалпы рим цифрларын өмірде көп кездестіруге болады. Әртүрлі оқулықтар мен журналдарда, мұнара сағаттарында, темір жол бекеттерінде де. Сонымен қоса рим цифрлары адам өмірімен де тығыз байланысты. (МК ) Сабақтың басында біз қолданып жүрген сандардың араб сандары екендігін хабарлау. Рим цифрларының кестесін көрсету (слайд). (Ж) Жазбаларды есте сақтау мен рим цифрларын оқу жұмысын жұптастырып орындату. Әр жұпқа 1 қорап сіріңкеден таратып беру. Оқушылардан кестенің көмегімен 1-ден 12-ге дейінгі рим цифрларын құрып, оқуын сұрау (Ө,Қ) «Менің өмірімдегі сандар» Оқушыларға ақ парақтарға өздерімен байланысты рим цифрларын жазып, топтастарына көрсету ұсынылады. Мысалы: бүгінгі сабақ санын, сыныптағы ұл, қыз , сыныбын, т.б. (ОТ ) Дәптермен жұмыс 4-бет, № 2, № 3 Б (Бармақпен бағалау) Сергіту сәті 1/Қалпақ арқылы жүгірушілер таңдалады. 2/Жүгіруші парақта жазылған рим цифрасын оқып, өз тобына жүгіріп айтып отырады. ІҮ, ҮІІ, Х, ІІІ, ІХ, ХІІ, ҮІІІ. 3/Топтастары жүгіруші айтқан санды кестеге жазады.
Топтар тапсырмаларды орындап болған соң, тексеру жүргізіледі. Әр дұрыс санның жанына «+» таңбасы қойылады.
(Т,Қ) «Ойлан! Тап!» ойыны Оқушыларға ойланып, ақылдасуға 1 минут беріледі. Тапсырма: Ешқандай заттарды қолданбай, рим цифрларын құрастыру, көрсету.Дене мүшелерін пайдалануға болады. Қарсы топтар көрсетіп тұрған цифрды табу керек. Топтар бір-бірін шапалақтау арқылы бағалайды.
(Ө,Қ) Карточкамен жұмыс Тапсырма • Берілген сандардың арасынан рим цифрларымен жазылған сандарды тауып, қоршап сыз және оқы.
III 4 20 I 2 6 V 18 0 11 X 3 9 12 VI
• Берілген сандарды рим цифрларымен жазыңыз
|
суреттер
бейнекөрініс
слайд
• әр оқушыға рим цифрлары жазылған кеспе қағаздар;
Ақ парақтар
Дәптер
Тапсырмалар жазылған үлестірмелі парақтар
кестелер
|
||||||||||||||
|
2 минут |
«Жетістік баспалдағы»
Оқушылар түрлі-түсті стикерлерге өздерінің есімдерін жазып, баспалдаққа жабыстыру арқылы өздерін бағалайды.
|
Стикерлер арқылы |
шағым қалдыра аласыз

















