|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық РНҚ. Рибосомалық РНҚ. Транспорттық РНҚ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.4.1.10 РНҚ типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
РНҚ –ның құрылысы мен қызметтерін сипаттайды Матрицалық РНҚ. Рибосомалық РНҚ. Транспорттық РНҚ- типтерін ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
10.4.1.9 Чаргафф ережелері негізінде ДНҚ репликациясы үдерісін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы: |
Жоғарғы деңгей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин 2-3мин 3-5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» тренинг 3. Топқа бөлу жүзеге асады. Қағаз қиындылары арқылы топқа бірігеді.. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, алақан жылулары арқылы бір-біріне жылы лебіздерін,тілектерін білдіреді. жағымды ахаул қалыптастырады. 1-топ Матрицалық РНҚ. .2-топ Рибосомалық РНҚ. 3-топ Транспорттық РНҚ |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
Презентация Түрі бейнедегі суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5-10мин |
Алдыңғы білім Оқушыларға өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында «Wardwаll» әдісі арқылы платформалда жасақталынған сұрақтарды ұсынады.
|
Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында берілген сұрақтарды ұяшықтарды ашу арқылы сұрақтарға жауап бередіөз ойларын ортаға салып талқылайды. |
Дескриптор: -Мельсон мен Сталь тәжірибесін атайды-1балл -Днқ құрылысымен байланысын айтады1балл -Пуриндер, аминатоп санын анықтайды-1балл |
Сұрақтарға сілтеме https://wordwall.net/ru/resource/59201457
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-17мин 17-30мин |
Акт арқылы сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты айтылады. Жаңа сабақта оқушыларға төмендегі суретті ұсынамын. «Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушылары өздерінің ойларымен бөлісуін сұраймын.
1тапсырма 1.Суретте қандай құбылыс бейнеленген 2. Көрсетілген сурет қандай биологиялық құбылысқа жатады? «Медиа » әдісі арқылы бейнекөрсетілім ұсынады. Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алуды ұсынамын. Тақырыпты меңгергенін тексеру мақсатында оқушыларға топтық жұмыстар беремін 1-топ тапсырмасы 1.Берілген суреттегі ДНҚ мен РНҚ тізбегінің айырмашылықтарны анықтап, түсініктеме беріңіздер
2.ДНҚ дан РНҚ ның азотты негіздегі айырмашылығын ата? 2-топ тапсырмасы
мРНҚ қызметін айтыңыздар
3-топ тапсырмасы Тасымалдаушы РНҚ неліктен «жоңышқа жапырағы» құрылысын еске түсіреді сипаттаңыздар. Суретін сызып, бояп көрсетіңіздер. Ермек саз қолданып рРНҚ моделін құрастырып түсініктеме беріңіздер
|
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. РНҚ құрылысын атайды, тасымалдану, ақпараттардың берілуін болжайды Оқушылар бейнекөрсетілімге мұқият назар аударады, қажетті термин сөздерді жазып алады Оқушылар тапсырманы 7- минутта орындап топпен қорғайды. Оқушылар осы берілген суретті тапсырманы топпен талдап, сұрақтар жауабын постерге орындайды
|
Дескриптор: -РНҚ-да боп жатқан құбылысты айтады -Тасымалдаушы, ақпарат сақтаушы РНҚ болжайды «Мадақтау» арқылы мұғалім тарапынан ынталандыру жүзеге асады Дескриптор: -ДНҚ мен РНҚ айырмашылығын айтады -мРНҚ қызметін суретке қарап сипаттайды Топтардың бірін –бірі бағалауы - тРНҚ мен рРНҚ құрылысын сурет салу, еркесезда моделін жасау арқылы таныстырады Топтар бірін бірі бағалауы |
Суретке сілтеме: https://cf.ppt-online.org/files/slide/q/q2oKwgTZpa7VreInHCE8WBjxLP0sSi3kGORtQ6/slide-7.jpg Суреттерге сілтеме https://cf.ppt-online.org/files1/slide/a/A0yCI7iw3PrVUvbO2lRnMampSEqBWeZLJ1kcH84g5z/slide-3.jpg Ермексаз, бояу қаламдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚЕ оқушысына ұсынылатын тапсырмалар 30-33мин |
Оқушыға сұрақтар ұсынады, кестеге РНҚ түрлерін құрылысы атқаратын қызметтерін жаздыртады
|
Оқушы кітаптағы мәтінді қолдана отырып сұрақтарға жауап береді Кестені толтырады |
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы: мадақтау |
Кесте, жұмыс қағазы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жунусова Г.Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық РНҚ. Рибосомалық РНҚ. Транспорттық РНҚ.
Тақырып бойынша 11 материал табылды
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық РНҚ. Рибосомалық РНҚ. Транспорттық РНҚ.Материал туралы қысқаша түсінік
РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық РНҚ. Рибосомалық РНҚ. Транспорттық РНҚ.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















