-
Қысқа мерзімді жоспары
Бөлім
Роботтехника
Педагогтың аты-жөні
Искендирова Лашин Қуатбековна
Күні
24.01.2024 ж.
Сынып: 5 «Ә»
Қатысушылар саны
Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы:
Робототехниканың тарихы және оның келешегі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.3.4.3 – робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру
Сабақтың мақсаты:
Робототехника даму тарихы мен келешегін біледі, адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіреді.
Құндылықтар
Ұлттық мүдде: Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;
Талап: Сыни және креативті;
Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдану;
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, ынтымақтастық атмосферасын құру. Үй тапсырмасын тексеру. - 1. Күнделікті тұрмыстағы адамның бір қызметін ауыстыратын қандай да бір роботтың жобасын ұсыныңдар. 2. Ұсынған роботтарыңның атқаратын қызметін жаз? 3. Роботтарыңның үлгілік суретін немесе макетін салыңдар.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, кезекші оқушы сыныпта кімнің жоқ екенін баяндайды. ынтымақтастық атмосферасын құру үй тапсырмасын тексеру |
«Жарайсың» сөзімен ынталандыру |
презентация |
|
Сабақтың ортасы Білу 5 минут Түсіну 4 минут Қолдану 3 минут Талдау 10 минут Талдау 5 минут Жинақтау 10 минут |
«Робот» дегенде біздің көз алдымызға көбінесе ғылыми-фантастикалық фильмдер мен кітаптарда бейнеленген роботтар келеді. Робот –бүгінгі таңда фантастика емес, шындыққа айналған дүние. Оған кіржуғыш мәшине, авиалайнер және минатазалаушылар сияқты көптеген мысал келтіруге болады. Роботтың келешегі. (бейнеролик көрсету) 1-тапсырма «Мәтінді толықтыр» әдісі /жеке, дәптермен жұмыс/
Дескриптор: Робототехника ұғымына анықтама береді ҚБ: стикер /1 балл/ 2 тапсырма / жұптық жұмыс/ «Сәйкестендіру» әдісі арқылы
Дескриптор: Роботтардың даму кезеңдерін біледі ҚБ: стикер /1 балл/ 3-тапсырма./ топтық жұмыс/ «Case study» әдісі топқа біріктіру арқылы І топ -Бүгінгі таңдағы роботтехника саласы бойынша адамзаттың техникалық жетістіктеріне қандай мысалдар келтіруге болады? ІІ топ - Роботтың дамуы біздің тіршілігімізге, экономикаға қалай әсер етеді? Дескриптор: -Бүгінгі таңдағы роботтехника саласы бойынша адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіреді. - Роботтың дамуының тіршілікке, экономикаға әсерін анықтайды. ҚБ: стикер /4 балл/ 4- тапсырма «Блиц-турнир әдісіәдісі тапсырма робот түрлерін сәйкестендіру Дескриптор: Адамзаттың техникалық жетістіктеріне қарай робот түрлерін біледі. ҚБ: стикер /2 балл/ 5-тапсырма. «Бір сөзбен түйіндеу» жеке жұмыс. -Адам мен роботтың қандай басты айырмашылығын атай аласың? Дескриптор: -Адам мен роботтың басты айырмашылықтарын атайды. |
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды 3 Тапсырма орындайды ЕББҚ оқушыға тапсырма. 4-тапсырманы орындайды 5-тапсырманы орындайды |
бағалау парағы 1 балл бағалау парағы 1балл бағалау парағы 4 балл ЕББҚ оқушыға қолдау көретіледі. бағалау парағы 2 балл бағалау парағы 2 балл |
https://www.youtube.com/watch?v=xgQzFKTqE_A таратпа қағаздар карточка постер – Карточка
|
|
Сабақтың соңы 3 минут |
ZipGrade платформасы арқылы «Оқу мақсаттарының орындалу» деңгейін анықтау. Рефлексия : «Сандықша» алтын тенге салу
|
|
Сканер арқылы
|
платформа Карточка |
|
Үй тапсырмасы |
§ 17, «Үй тапсырмасы» |
|
|
платформа |
Тексерілді: 24.01.2024 ж.






|
Роботтың қасиеттері |
|
1770 жылы пайда болды |
|
Алғашқы механикалық көгершін |
ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда болды |
|
|
Алғашқы механикалық адам |
Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда болды |
|
|
Алғашқы цифрлық басқаруы бар програмаланатын робот |
Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға қарағанда тиімді ісстейді |
|
Роботтың қасиеттері |
|
1770 жылы пайда болды |
|
Алғашқы механикалық көгершін |
ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда болды |
|
|
Алғашқы механикалық адам |
Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда болды |
|
|
Алғашқы цифрлық басқаруы бар програмаланатын робот |
Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға қарағанда тиімді ісстейді |
|
Роботтың қасиеттері |
|
1770 жылы пайда болды |
|
Алғашқы механикалық көгершін |
ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда болды |
|
|
Алғашқы механикалық адам |
Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда болды |
|
|
Алғашқы цифрлық басқаруы бар програмаланатын робот |
Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға қарағанда тиімді ісстейді |
|
Роботтың қасиеттері |
|
1770 жылы пайда болды |
|
Алғашқы механикалық көгершін |
ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда болды |
|
|
Алғашқы механикалық адам |
Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда болды |
|
|
Алғашқы цифрлық басқаруы бар програмаланатын робот |
Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға қарағанда тиімді ісстейді |
|
Роботтың қасиеттері |
|
1770 жылы пайда болды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алғашқы механикалық көгершін |
ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда болды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алғашқы м Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа
мерзімді жоспары Бөлім Роботтехника Педагогтың аты-жөні Искендирова Лашин Қуатбековна Күні 24.01.2024
ж. Сынып: 5
«Ә» Қатысушылар
саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Робототехниканың тарихы және
оның келешегі. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 5.3.4.3 – робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру Сабақтың мақсаты: Робототехника даму
тарихы мен келешегін біледі, адамзаттың техникалық жетістіктеріне
мысалдар келтіреді. Құндылықтар
Ұлттық
мүдде: Қазақстан
мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;
Талап: Сыни және
креативті; Ар-ұят: Академиялық адалдық
қағидасын қолдану; Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
5
мин
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу,
түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, ынтымақтастық
атмосферасын құру. Үй тапсырмасын
тексеру.
- 1.
Күнделікті тұрмыстағы адамның бір қызметін ауыстыратын қандай да
бір роботтың жобасын ұсыныңдар.
2. Ұсынған
роботтарыңның атқаратын қызметін жаз?
3.
Роботтарыңның үлгілік суретін немесе макетін
салыңдар.
Оқушылар
мұғаліммен амандасады, кезекші оқушы сыныпта кімнің жоқ екенін
баяндайды.
ынтымақтастық атмосферасын құру үй тапсырмасын тексеру «Жарайсың» сөзімен
ынталандыру
презентация
Сабақтың
ортасы
Білу
5
минут
Түсіну
4
минут
Қолдану
3
минут
Талдау
10 минут
Талдау
5
минут
Жинақтау 10
минут
«Робот»
дегенде біздің көз алдымызға көбінесе ғылыми-фантастикалық фильмдер
мен кітаптарда бейнеленген роботтар келеді.
Робот
–бүгінгі таңда фантастика емес, шындыққа айналған дүние. Оған
кіржуғыш мәшине, авиалайнер және минатазалаушылар сияқты көптеген
мысал келтіруге болады.
Роботтың
келешегі. (бейнеролик
көрсету)
1-тапсырма «Мәтінді толықтыр» әдісі /жеке, дәптермен
жұмыс/
Дескриптор:
Робототехника ұғымына анықтама
береді
ҚБ: стикер
/1 балл/
2 тапсырма / жұптық
жұмыс/
«Сәйкестендіру» әдісі арқылы
Дескриптор:
Роботтардың даму кезеңдерін
біледі
ҚБ: стикер
/1 балл/
3-тапсырма./ топтық жұмыс/
«Case study»
әдісі топқа біріктіру
арқылы
І
топ -Бүгінгі таңдағы
роботтехника саласы бойынша адамзаттың техникалық жетістіктеріне
қандай мысалдар келтіруге болады?
ІІ
топ
- Роботтың
дамуы біздің тіршілігімізге, экономикаға қалай әсер
етеді?
Дескриптор:
-Бүгінгі
таңдағы роботтехника саласы бойынша адамзаттың техникалық
жетістіктеріне мысалдар келтіреді.
- Роботтың
дамуының тіршілікке, экономикаға әсерін
анықтайды.
ҚБ: стикер
/4 балл/
әдісі
тапсырма робот түрлерін
сәйкестендіру
Дескриптор:
Адамзаттың
техникалық жетістіктеріне қарай робот түрлерін
біледі.
ҚБ: стикер
/2 балл/
5-тапсырма. «Бір сөзбен
түйіндеу» жеке
жұмыс.
-Адам мен роботтың қандай басты
айырмашылығын атай аласың?
Дескриптор:
-Адам мен
роботтың басты айырмашылықтарын атайды.
Мұғалімді тыңдайды
1-тапсырманы
орындайды
2-тапсырманы
орындайды
3 Тапсырма
орындайды
ЕББҚ оқушыға
тапсырма.
4-тапсырманы
орындайды
5-тапсырманы
орындайды
бағалау
парағы
1
балл
бағалау
парағы 1балл
бағалау
парағы
4
балл
ЕББҚ оқушыға қолдау
көретіледі.
бағалау
парағы
2
балл
бағалау
парағы 2
балл
https://www.youtube.com/watch?v=xgQzFKTqE_A
таратпа қағаздар
карточка
постер
–
Карточка
Сабақтың соңы 3
минут
ZipGrade
платформасы арқылы «Оқу мақсаттарының орындалу» деңгейін
анықтау. Рефлексия
: «Сандықша» алтын тенге салу
Қолымнан
келді
Үйрендім Маған қиын болды
Сканер
арқылы
платформа
Карточка Үй тапсырмасы
§ 17, «Үй
тапсырмасы» платформа Тексерілді: 24.01.2024
ж.
Роботтың
қасиеттері 1770 жылы пайда
болды Алғашқы механикалық
көгершін ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда
болды Алғашқы механикалық
адам Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда
болды Алғашқы цифрлық басқаруы бар
програмаланатын робот Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға
қарағанда тиімді ісстейді Роботтың
қасиеттері 1770 жылы пайда
болды Алғашқы механикалық
көгершін ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда
болды Алғашқы механикалық
адам Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда
болды Алғашқы цифрлық басқаруы бар
програмаланатын робот Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға
қарағанда тиімді ісстейді Роботтың
қасиеттері 1770 жылы пайда
болды Алғашқы механикалық
көгершін ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда
болды Алғашқы механикалық
адам Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда
болды Алғашқы цифрлық басқаруы бар
програмаланатын робот Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға
қарағанда тиімді ісстейді Роботтың
қасиеттері 1770 жылы пайда
болды Алғашқы механикалық
көгершін ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда
болды Алғашқы механикалық
адам Біздің дәуірімізден 350 жыл бұрын пайда
болды Алғашқы цифрлық басқаруы бар
програмаланатын робот Ешқашан жалықпайды және жұмысты адамдарға
қарағанда тиімді ісстейді Роботтың
қасиеттері 1770 жылы пайда
болды Алғашқы механикалық
көгершін ХХ ғасырдың екінші жартысында пайда
болды Алғашқы м | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















