Тақырып бойынша 31 материал табылды

Роботтехниканың тарихы және оның келешегі

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлімі: 3

Роботтехника

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Досполова Г.Ж.

Сынып: 5

Қатысушылар саны: 13

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Роботтехниканың тарихы және оның келешегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.4.3 роботтехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысал келтіру.

Сабақтың мақсаты

Бүгінгі таңдағы роботтехника саласы бойынша адамзаттың техникалық жетістіктері туралы ақпараттар беру

Тәрбие құндылықтары

ТАЛАП-Технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерілету.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы


3 минут


Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал

Флэшка әдісі

І-топ - Wi-fi

ІІ-топ - Smart

Психологиялық ахуал


Флэшка әдісі
Білімгерлер флэшканы таңдау арқылы екі топқа бөлінеді.








Оқулық

5-сынып

Алматы

КІТАП

БАСПАСЫ

2020 жыл

5 минут













Сабақтың ортасы

20 минут

Суреттер сыры

Роботтың түрлері және оларды қолдану.

  1. Өндірістік робот.

  2. Медициналық робот.

  3. Тұрмыстық робот.

  4. Әскери робот.

  5. Робот-мұғалім.


Роботтың түрлері және оларды қолдану туралы білетін ақпараттарын суретпен таныстырып ойын жинақтайды.



Оқушыларға берілген тапсырмалар бойынша айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақталып және

доллар арқылы бағаланады.


Пазл таратылады екі топқа. Роботтың суреттері.

Дәптермен жұмыс.

Сезімтал робот

Чувствительный робот

Sensetive robot

Ақылды робот

Умный робот

Smart robot


https://youtu.be/C2JmDdiApfQ

бейнеролик

https://youtu.be/C2JmDdiApfQ


Слайд арқылы ақпарат беру.

«Әлеуметтік желілер» әдісі. Топтық жұмыс

Wi-fi -тобы

  1. Роботтардың даму тарихын қанша буынға бөлуге болады?

  2. Атақты америкалық фантаст- жазушы Айзек Азимовтың “Мен роботпын” ғылыми-фантастикалық әңгімелер жинағы жарық көрді.

  3. Роботтехника тарихының пайда болуы жайлы мысал келтір?

  4. Роботтың әлем мойындаған туған күні қай жылы аталып өтеді?

  5. Екінші буын роботтарына мысал келтір?


Smart - тобы

1.Роботтың шығу тарихы мен келешегі біздің өміріміздегі маңызы?

2.Заманауи робот жайлы не

айта аласың?

3.Бірінші буындағы алғашқы

программалық роботтар қай жылдары өнеркәсіпте қолданылды?

4.Үшінші буынғы роботтар

қалай аталады?

5.Атақты компьютер

шығаратын IBM компаниясы қандай жоба арқылы соңғы 4-5 жылдың ішінде «виртуалды ми» құру бағытында жұмыс істеуде.

Білімгерлерге пазлдар таратылады. Суретте жаңа сабақтың тақырыбы шығады.

Термин сөздерді дәптерге жазады.







Берілген видеоға қарап жаңа тақырыпқа қатысты тың деректерге көз жеткізіп, ой елегінен өткізеді.




Берілген сұрақтарға топтасып жауап жазады.

Топтарды робот арқылы бағалау.

























https://www.youtube.com/watch?v=wN5hY3zK3fo


3 минут


















Топтық жұмыс.

С Shape1 уреттер сыры.










Shape2 Shape3

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________


Берілген суреттердің атын жазады. Жұптық жұмыс.

Тапсырманы


5 минут

Жеке жұмыс

«Zoom бағдарламасы» әдісі

Роботтехниканың тарихы және оның келешегіне мысалдар келтіру.


Сұрақтарға жауап беріңдер.

1-деңгей Болжам бойынша, алдағы уақытта жасанды интеллектісі бар дербес робот пайда болады. Сіз қалай елестетесіз?

2-деңгей “Луноход-1” роботының қандай мақсатта қолданылды, сипаттама бер?

3-деңгей Тұрмыстық роботтарды атап, жазып беріңіз?


Роботтың пайдасы.


Берілген тапсырмаларға жауап берген білімгер Zoom бағдарламасына қосыла алады. Тақтаға қосылған білімгерлердің суреттері шығады.

















Роботтың пайдасы туралы жазады.

Топтық жұмыс.



Сабақтың соңы

7 минут

Бекіту тапсырмалары.

Бұл тапсырмада бүгінгі тақырыпқа қатысты 10 сөз берілген.

Фильворд әдісі










М

И

Н

Т

Е

Л

Л

Е

К

Т

Е









Ш

Д


Л

У

Н

О

Х

О

Д

А

И


Р


Ә



Ж


Н

Ц


О


С



А


С

И


Б


К



С


О

Н


О


Е



А


Р

А


Т


Р



Н


Ғ





И



Д


Ы



А

Қ

Ы

Л

Д

Ы


Ш


С

М

А

Р

Т






А

Н

Д

Р

О

И

Д





Кері байланыс

«Tik Tok»-Сізге бүгін сабақ ұнады ма?

«WhatsApp»-Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз?

«Instagram»-Мұғалімге айтар ұсынысыңыз?

әдісі арқылы білімгерлер кері байланыс бере алады.


Білімдерін бағалау

Сабақ соңында бағалау диаграмма арқылы тақтағы есептеліп шығарылады.


Үйге тапсырма: 3.2 Роботтехниканың тарихы және оның келешегі. Қосымша интернет желісінен алынған материал таратылады.


Білімгерлер сөздерді жылдамдыққа табады.

Жеке жұмыс:




























1-4 доллар –

5-7 доллар – Хаккер

8-10 доллар - Smart

Бағалау критерии

1-4 жауап 1 балл

5-7 жауап 2 балл

8-10 жауап 3 балл




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12