Пәні: информатикаСабақ: №5 | Мектеп: ЖОББ Совхоз МБ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Құбаев А.Ж. |
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Роботтың негізгі үлгісін құрастыру. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Robot Educator-мен және оның мақсатымен танысу, негізгі үлгісін құрастыру мақсатында оқушылар тақырыпты өз ізденістерімен ашуға ықпал ету. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| 1. Robot Educator-мен және оның мақсатымен танысу, 2.Негізгі үлгісін құрастыру. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| 1. Robot Educator-мен және оның мақсатымен танысады, 2.Негізгі үлгісін құрастырады |
| Кейбір оқушылар: |
| Роботтехникасы жабдығын құрастыруды үйренеді. |
Тілдік мақсатҚызығушылықты ояту5,6,7-сыныптарға арналған электронды слайдтардан Роботтың негізгі үлгісін құрастыру тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.
| Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| робот, датчик, зияткерлік, механика, оптика, термодинамика, магниттік құбылыстар, радиобайланыс |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақтар:Робот қандай компоненттерден тұрады?Роботқа сенсор не үшін керек?«Робот манипулятор» дегеніміз не? |
| ЕV3 модулі туралы қалыптасқан өз ойларымен пікірлерін ортаға салу. |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?Әрбір құралдың атауы мен жабдығымен сәйкестендіре отырып, конспектілеу |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Жазу үшін ойға салу: |
| Робот техникасы негіздерін, техникасының түрлерін оның ішіндегі LEGO MINDSTORMS EV3Education топтамасы туралы дәптерге түртіп алу. |
Алдыңғы оқу |
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы Кіріспе бөлім:5 мин
| І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сыныпты суреттер қиындысы арқылы 3 топқа біріктіру:1-топ Робот.2-топ. ЕV3 .3-топ. Educator. топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.топқа біріктіру | ЖОО-да интербелсенді әдістерді қолдануАлм-2013
|
Үй тапсырмасын тексеру (3 мин.)
| (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)Робот қандай компоненттерден тұрады?Роботқа сенсор не үшін керек?«Робот манипулятор» дегеніміз не? | Белгілермен бағалау |
ОртасыНегізгі бөлім:30 мин
| Мұғалім әрекеті Практикум Роботтың негізгі үлгісін құрастыру.Жұмыс үстеліңізде көбірек орынды босатыңыз.Бөлшектеріңізді босатыңыз.Құрастыруға арналған нұсқаулықты алыңыз (егер бар болса).Бөлшектердің ұзындығын өлшеу үшін картон нұсқаулығындағы арнайы сызғышты пайдаланыңыз.
| Оқушы әрекетіОқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады.1-топ құрастыру;2-топ қажет материалды оқып талқылау;3-топ Сарапшылар | LEGO MINDSTORMSEV3 EducationТоптамасы
|
АяқталуыҚорытынды бөлім4 мин | Жасалған жұмыстарына топтар талдау жасап, толықтырады.Алдағы уақытта тағы қандай робот құрастырғыларың келеді? | Бақылайды, бағалайды. | Плакат, маркер
Белгілермен бағалау |
Кері байланыс2 мин | рефлексия парағын ілу . | Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын рефлексия парағына жабыстырғыштың көмегімен жабыстырып кетеді. | үлестірмелер |
Үйге тапсырма1 мин |
| Роботтың негізгі үлгісін құрастыру тақырыбын оқып келу. |
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысМатематика,физикаҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.АКТ-мен байланыс |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Сабақ EV 3 модулі туралы айтылып,оның микрокомпьютердің онсыз жұмыс істей алмайтынын ,оқушылар роботтың ең керек құрамдасбөлігімен танысты.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың білім деңгейін тексеруКері байланыс арқылы қай оқушының түсінгенін және түсінбегенін анықтау. |