|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Роботтехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Муканкожаева |
|||
|
Күні |
19.02.2025ж |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді. |
|||
|
Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі. |
||||
|
Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады |
||||
|
|
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. Қызығушылығын ояту: «Арқаға сурет салу»әдісі 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. “Сұрақтар шеңбері” әдісі арқылы өткен тақырып еске түсіру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мақтау |
Жұмыс дәптері, оқулық Educaplay.com платформасы
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Автоспорт спорт жарыстарының түріне жатады. Бұл жарықса жеңіл автокөліктер және жүк көліктері қатысады. Робот алғаш пайда болған уақытынан бастап, олардың арасында түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны- сызықтық бойымен қозғалыс жарысы. Сызық бойымен қозғалатын роботты құрастырып, программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек. Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптары:
Роботқа қойылатын талаптар:
EV3 роботы қара сызықтың бойымен тұрақты қозғалуы үшін программада шексіз цикл қолданылады. Робот қара сызықтан шығып кетпеуі үшін түс датчигін орнатамыз. Жарысқа қатысатын роботты бір немесе екі түс датчигімен жабдықтауға болады. Бір түсі датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу алгоритмі. Роботтың алдыңғы бөлігінің дәл ортасына түс датчигі орнатылады. Түс датчигі бар робот төмендегідей қозғалыс жасайды:
Сергіту жаттығуы. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастыру. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айта аласың? |
Мұғалімді тыңдайды «Түртіп алу» әдісі дәптерімізге жазу « Кел билейік» 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады. ҚБ: / 6 балл/ Домбырамен бағалау
Дескриптор: -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың ұқсастықтарын айтады; -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың айырмашылықтарын айтады. ҚБ:/4 балл/ |
Бейне көрсетілім Topiq.kz платформасына кіру
Бейнеролик Дербес робот
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады. |
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 4.1-4.2, |
|
|
|





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтың сызық бойымен қозғалысы.
Роботтың сызық бойымен қозғалысы.
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Роботтехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Муканкожаева |
|||
|
Күні |
19.02.2025ж |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді. |
|||
|
Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі. |
||||
|
Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады |
||||
|
|
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. Қызығушылығын ояту: «Арқаға сурет салу»әдісі 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. “Сұрақтар шеңбері” әдісі арқылы өткен тақырып еске түсіру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мақтау |
Жұмыс дәптері, оқулық Educaplay.com платформасы
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Автоспорт спорт жарыстарының түріне жатады. Бұл жарықса жеңіл автокөліктер және жүк көліктері қатысады. Робот алғаш пайда болған уақытынан бастап, олардың арасында түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны- сызықтық бойымен қозғалыс жарысы. Сызық бойымен қозғалатын роботты құрастырып, программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек. Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптары:
Роботқа қойылатын талаптар:
EV3 роботы қара сызықтың бойымен тұрақты қозғалуы үшін программада шексіз цикл қолданылады. Робот қара сызықтан шығып кетпеуі үшін түс датчигін орнатамыз. Жарысқа қатысатын роботты бір немесе екі түс датчигімен жабдықтауға болады. Бір түсі датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу алгоритмі. Роботтың алдыңғы бөлігінің дәл ортасына түс датчигі орнатылады. Түс датчигі бар робот төмендегідей қозғалыс жасайды:
Сергіту жаттығуы. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастыру. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айта аласың? |
Мұғалімді тыңдайды «Түртіп алу» әдісі дәптерімізге жазу « Кел билейік» 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: - Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады. ҚБ: / 6 балл/ Домбырамен бағалау
Дескриптор: -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың ұқсастықтарын айтады; -Автокөліктер мен роботтар арасында өтетін жарыстардың айырмашылықтарын айтады. ҚБ:/4 балл/ |
Бейне көрсетілім Topiq.kz платформасына кіру
Бейнеролик Дербес робот
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері
байланыс: |
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай ынталандыру мақсатында қалыптастырушы бағалау бойынша бағаланады. |
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 4.1-4.2, |
|
|
|





шағым қалдыра аласыз


















