Қисқа муддатли режа
Фан номи: математика
95-дарс
|
Бўлим: |
3А бўлим .Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Рост ва ёлғон фикрлар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.5.2.4.ахборотни тушунтириш,таққослаш ва маълумотни йиғиш ,йўналиш графикларини тузиш,қўзғалишга аталган мисолларни чизмасини чизиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Мисолларни ечиш усулларидаги тезлик,масофа ўзаро орасидаги боғлиқликни фойдалана олади. Формула асосида масала туза олади |
|
Қадриятлар БТБ |
.Заң мен тәртіп айы Әділ заң – тірегің. |
|
|
|
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
“Ўт ўчирувчилар командаси” ўйини билан дарсимизни бошласак. Қиз болалар бир гуруҳ,ўғил болалар иккинчи гуруҳ бўлишади Қизлар 1-топшириқ бўйича мулоҳаза тайёрлайди. Ўғил болалар 2-топшириқдаги мулоҳазани аниқлайди. . |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган мисолларни оғзаки хисоблайди. -жавобларини текширади Дескриптор 1.Расм бўйича мулоҳаза тайёрлайди 1балл 2.Мулоҳазани аниқлашади.1балл . |
Баҳолаш: “Балли” оғзаки рағбатлантириш усули |
Мавзуга оид расмлар |
|
Ўртаси 30минут |
3-4--5-топшириқлар. «Секундомер» ўйини.Ҳар бир гуруҳга топширилган топшириқлар жуфт бўлиб бажарилади. 3-топшириқЁлғон мулоҳазаларни аниқлаб,ўқинг. 4-топшириқ.Инкор этиладиган гапларни аниқланг. 5-топшириқ.Рост мулоҳазаларни топинг.Агар мулоҳаза ёлғон бўлса инкор этинг. . 6-топшириқ.Ҳар бир масалага тегишли чизма ва тенгламани танланг ва ечинг. 50.х=210 50.3+х=210 50.х+60=210 х+50:3=210 7-топшириқ.Табиатни ўрганувчиларга кўпроқ турли муаммоларни ҳал қилишга тўғри келади.Уларга ёрдам беринг.Масалаларни ечинг.Ифодани ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади. Дескриптор.Билим олувчи: 1.Ёлғон мулоҳазани ўқийди (1балл) 2.Мулоҳазани инкор этади(1балл) 3.Рост мулоҳазани топади. (1балл) Дескриптор.Билим олувчи: -Тегишли тенгламани аниқлайди -Тенгламани ечади. (1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан. |
Плакат |
|
|
Дам олиш дақиқаси: . Жуфтликда ишлаш Чизмаларга қараб, масалани ечишнинг турли усулларидан фойдаланинг.Уларни тушунтиринг.Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади.(1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан |
Китоб |
|
|
Гурух билан ишлаш Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топиш. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топади. -Бўш катаклар ўрнига мос сон қўяди. .(1балл) |
|
|
|
|
Ижодий иш Масала тузинг ва турли усул билан ечинг. Якка иш Ифодаларни хисоблайди ва текшириб чикишади. 8602:17 973920:24 84420:14 947700:45 8925:85 958830:31 Саралаш: Барча ўқувчи: Мисолларни оғзаки ҳисоблай олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми:жавобларни текшира олади. Айрим ўқувчилар: Шунга ўхшаш мисоллар туза олади. |
Дескриптор: Билим олувчи: -Амалларни бажариш тартибини аниқлайди. -Ҳисоблаб чиқади. .(2балл) |
Баҳолаш: Баҳолаш: ”Офарин” усули. |
Китоб Дафтар |
|
Якуни 5минут |
Ўйланг ва жавоб беринг. 7л ва 12л идишларнинг ёрдами билан 1л сувни қандай ўлчаш мумкин Уйга вазифа: 8-топшириқ Қайта боғланиш: «Бағдаршам» Дарсни қай даражада тушунганлари ҳақида рангли стикерларга ёзади. |
Дескриптор:Билим олувчи -Ўзлари мустақил ўйлайди, -Ўз фикрларини айтади. -Аниқ жавоб топилади |
Оғзаки бахоланади |
Стикерлар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рост ва ёлғон фикрлар.
Рост ва ёлғон фикрлар.
Қисқа муддатли режа
Фан номи: математика
95-дарс
|
Бўлим: |
3А бўлим .Табиат ҳодисалари. |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
|
|
Куни: |
|
|
Синфи: |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Рост ва ёлғон фикрлар. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
4.5.2.4.ахборотни тушунтириш,таққослаш ва маълумотни йиғиш ,йўналиш графикларини тузиш,қўзғалишга аталган мисолларни чизмасини чизиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Мисолларни ечиш усулларидаги тезлик,масофа ўзаро орасидаги боғлиқликни фойдалана олади. Формула асосида масала туза олади |
|
Қадриятлар БТБ |
.Заң мен тәртіп айы Әділ заң – тірегің. |
|
|
|
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-10минут |
“Ўт ўчирувчилар командаси” ўйини билан дарсимизни бошласак. Қиз болалар бир гуруҳ,ўғил болалар иккинчи гуруҳ бўлишади Қизлар 1-топшириқ бўйича мулоҳаза тайёрлайди. Ўғил болалар 2-топшириқдаги мулоҳазани аниқлайди. . |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган мисолларни оғзаки хисоблайди. -жавобларини текширади Дескриптор 1.Расм бўйича мулоҳаза тайёрлайди 1балл 2.Мулоҳазани аниқлашади.1балл . |
Баҳолаш: “Балли” оғзаки рағбатлантириш усули |
Мавзуга оид расмлар |
|
Ўртаси 30минут |
3-4--5-топшириқлар. «Секундомер» ўйини.Ҳар бир гуруҳга топширилган топшириқлар жуфт бўлиб бажарилади. 3-топшириқЁлғон мулоҳазаларни аниқлаб,ўқинг. 4-топшириқ.Инкор этиладиган гапларни аниқланг. 5-топшириқ.Рост мулоҳазаларни топинг.Агар мулоҳаза ёлғон бўлса инкор этинг. . 6-топшириқ.Ҳар бир масалага тегишли чизма ва тенгламани танланг ва ечинг. 50.х=210 50.3+х=210 50.х+60=210 х+50:3=210 7-топшириқ.Табиатни ўрганувчиларга кўпроқ турли муаммоларни ҳал қилишга тўғри келади.Уларга ёрдам беринг.Масалаларни ечинг.Ифодани ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади. Дескриптор.Билим олувчи: 1.Ёлғон мулоҳазани ўқийди (1балл) 2.Мулоҳазани инкор этади(1балл) 3.Рост мулоҳазани топади. (1балл) Дескриптор.Билим олувчи: -Тегишли тенгламани аниқлайди -Тенгламани ечади. (1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан. |
Плакат |
|
|
Дам олиш дақиқаси: . Жуфтликда ишлаш Чизмаларга қараб, масалани ечишнинг турли усулларидан фойдаланинг.Уларни тушунтиринг.Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзинг. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Чизмага қараб, масалани турли усулларда ечади. -Уларни тушунтиради. - Ҳаракат пайтидаги масофани топиш формуласини ёзади.(1балл) |
Баҳолаш: “Тасанно” усули билан |
Китоб |
|
|
Гурух билан ишлаш Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топиш. |
Дескриптор. Билим олувчи: -Берилган чизмалар асосида масаланинг ечимини топади. -Бўш катаклар ўрнига мос сон қўяди. .(1балл) |
|
|
|
|
Ижодий иш Масала тузинг ва турли усул билан ечинг. Якка иш Ифодаларни хисоблайди ва текшириб чикишади. 8602:17 973920:24 84420:14 947700:45 8925:85 958830:31 Саралаш: Барча ўқувчи: Мисолларни оғзаки ҳисоблай олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми:жавобларни текшира олади. Айрим ўқувчилар: Шунга ўхшаш мисоллар туза олади. |
Дескриптор: Билим олувчи: -Амалларни бажариш тартибини аниқлайди. -Ҳисоблаб чиқади. .(2балл) |
Баҳолаш: Баҳолаш: ”Офарин” усули. |
Китоб Дафтар |
|
Якуни 5минут |
Ўйланг ва жавоб беринг. 7л ва 12л идишларнинг ёрдами билан 1л сувни қандай ўлчаш мумкин Уйга вазифа: 8-топшириқ Қайта боғланиш: «Бағдаршам» Дарсни қай даражада тушунганлари ҳақида рангли стикерларга ёзади. |
Дескриптор:Билим олувчи -Ўзлари мустақил ўйлайди, -Ўз фикрларини айтади. -Аниқ жавоб топилади |
Оғзаки бахоланади |
Стикерлар |
шағым қалдыра аласыз













