Күнделікті жоспар
-
Бөлім: Дыбысты бекіту
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту. «Ғарышкерлер»
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту, зейін, есте сақтау қабілетін, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіте білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде дұрыс айта алу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына толық жауап бере білуге үйрену
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
8 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Айналаға алақанмен
Жылулықты шашайық!
Сәттілік тілеп күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық!
Оқушының дұрыс жауабына мадақтау әдісімен бағалап отыру
Өткенді қайталау
Артикуляциялық жаттығу
Көңілді тіл туралы ертегі
Ертеде бір көңілді тіл

әдемі үйде өмір сүріп жатады. Ол үй қайда? Д
ұрыс, ол
–ауыз.Ол таңертең тұрып тісін жуып,
қ
оршауға
барады,қоршауының сыры
к
етіп қалғанын
көріп, сырды алы сала қоршауын
сылайды.Қ
оршауын
сырлап болған соң, есік алдында байлаулы тұрған
тайына отырып
орманға қарай шабажөнеледі. орманан саңырауқұлақ тереді, саңырауқұлақ теріп жүріп, бір кішкентай баян тауып алады.

да, оны әрі бері созып ойнайды.
Сол кезде ағаш басынан т
оқылдаған дауысты
естейді.Қараса тоқылдақ екен. Ол таң қалып тоқылдаққа ұзақ қарап тұрады. Осылайша тіл әбден шаршап үйіне келіп ұйықтап қалады.
Тыныс жаттығуы «Зымыранды ұшыру» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы ауаны шығарып, жіпке байланған зымыран ауа күшімен айналады
Үй тапсырмасы Өлеңді жатқа сұрау
Көктем келді
Көктем келді шуақты,
Балаларды қуантты.
Алақай-ау, алақай
Құстар сайрап,
Бақтар жайнап гүл атты.
Дала гүлге толады,
Аққу көлге қонады.
Алақай –ау, алақай
Көктем қандай,
Көктем қандай шуақты.
Оқушы логопедпен бірге
Артикуляциялық жаттығуларды ертегі желісімен жасайды.
Тыныс жаттығуларын жасайды.
Оқушы өлеңді жатқа айтады
Міне, тамаша! Оқушының дұрыс жауабына мадақтау арқылы бағалап отыру
Жарайсың, сен арикуляциялық жаттығуларды жақсы меңгеріп келесің!
Тыныс жаттығуын да жақсы жасдың.
Тамаша, балақай! Сен өлеңді жаттап алыпсың
Интернет желісі
Суреттер
қолдан жасалған зымыран суретімен жасалған құрал
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту.
\сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырып өту\
1 тапсырма. «Қателеспе» ойыны Мен бірнеше дыбыс, буын, сөз айтамын. [Р],[Р`]дыбысын е
стісең По пит
бас немесе счет тасын салА
,У,Р,
Қ,Ш,Р,С,Ч,К,Р,Ұ, Е,Р , П, Т,
РАш, ар, су, ер, чу, ру, ас,аз, үр, ел, ор, ше, ре.
Қол, қар, тас, бар, қас, жар, жаз, шал, шар
Шана,Шара, сона, шортан, маса,марал , жаса,қала, қара, қалпақ, қармақ.
2.тапсырма. «Ойлан, тап» жаттығуы. Сөздерді суреттермен сәйкестендір

Сергіту сәті
1 дегенде тұрайық,
2, 3, 4 – алақанды соғайық,
Оң жаққа бұрылып,
Сол жаққа бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Біз жүгіріп алайық.
5 дегенде асықпай,
Орнымызды табайық.3.тапсырма «Іздеңіз» ойыны
« Дұрыс айт, анық айт» жаттығуы
Құм арасына жасырылған Р дыбысы бар майда ойыншықтар мен әріптерді ала отырып,ойыншықтардың аттарын дұрыс айту, ал әріптерге Р дыбысы болатындай сөз табу және дұрыс анық айту. Дәптермен жұмыс\менде бидай салынған ыдыс\
4.тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісімен тапсырамны орындау.
Суретті сөзге айналдырып оқып шық

5.тапсырма. Лексикалық тақырып. «Ғарышкерлер»
Ғарышкерлер
\ әңгімені оқып, ғарышкерлермен таныстыру\
Ғарышкер жер мен көкті жалғап, аспан әлемі мен жерді жоғарыдан зерттеп, ғарыштық техниканы сынақтан өткізетін адам. Ғарышкер болу үшін, біліммен қатар денені де шынықтыру керек. Ол үшін дұрыс тамақтанып, жаман әдеттерден аулақ болып, спортпен шұғылдану керек, сонымен қатар түрлі қиындықтарға да төзімді болу керек.
1961 жылы 12 сәуірде адам баласы тарихында бірінші рет Ю.Гагарин ғарыш кемесімен Жер шарын айнала ұшты. 12 сәуір тарихқа «ғарышкерлер күні» деген атпен енді.
Тәуелсіз Қазақстанмыздың ғарышты бағындырған үш ғарышкері бар, олар: Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров — қазақтың тұңғыш ғарышкері, Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев, Айдын Ақанұлы Айымбетов.

6.Тапсырма « Көлеңкесін тап»

7 тапсырма. «Өзің бояп ал!» жаттығуы.Қол саусақ моторикасына арналған жаттығулар.

Оқушы ойынды қызыға ойнайды
Оқушы тапсырманы орындайды.
Сөздерді дұрыс айтады.
Сергіту сәтін логопедпен бірге орындайды
Оқушы ойынды қызыға орындайды.
Р дыбысына сөздер табады.
Сөздерді анық айтады.
Дәптерге жазады.
Суретті сөйлеммен жұмыс жасай алады.
Әңгімені тыңдайды
Түсінеді.
Тапсырманы орындайды
Суретті бояйды
Сабақ барысында оқушының жауабын житонмен бағалап отыру
Жарайсың! Саған 3 жетон беремін.
Әр дұрыс жауапқа житон беру
Жарайсың, балақай!
Әр дұрыс жауабын жетонмен бағала
Жетон арқылы бағалау
Дұрыс орындағаны үшін 2 жетон
Суретті жақсы бояса 2 жетон беру

Суреттер өзім құрастырған
Ойыншықтар, әріптер, құм\менде бидай\
Суреттер интерне желісінен
Интернет желісі
Соңы
2 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Сабақ бойы жинаған жетондарды санау, оқушыны мадақтау әдісімен бағалау.
Үйге тапсырма: өлеңді жаттау
Аспан, аспан, арайлым,
Саған жиі қараймын,
Сені көзбен шоламын,
Мен ғарышкер боламын.
Көктің жүзін барлаймын
Үлкен ғалым боламын.Оқушы жетондарын санайды
Міне, жақсы, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алып, көп жетон жинадың.
Қолдан жасалған жетондар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
[Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту. «Ғарышкерлер»
[Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту. «Ғарышкерлер»
Күнделікті жоспар
-
Бөлім: Дыбысты бекіту
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту. «Ғарышкерлер»
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту, зейін, есте сақтау қабілетін, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіте білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде дұрыс айта алу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына толық жауап бере білуге үйрену
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
8 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Айналаға алақанмен
Жылулықты шашайық!
Сәттілік тілеп күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық!
Оқушының дұрыс жауабына мадақтау әдісімен бағалап отыру
Өткенді қайталау
Артикуляциялық жаттығу
Көңілді тіл туралы ертегі
Ертеде бір көңілді тіл

әдемі үйде өмір сүріп жатады. Ол үй қайда? Д
ұрыс, ол
–ауыз.Ол таңертең тұрып тісін жуып,
қ
оршауға
барады,қоршауының сыры
к
етіп қалғанын
көріп, сырды алы сала қоршауын
сылайды.Қ
оршауын
сырлап болған соң, есік алдында байлаулы тұрған
тайына отырып
орманға қарай шабажөнеледі. орманан саңырауқұлақ тереді, саңырауқұлақ теріп жүріп, бір кішкентай баян тауып алады.

да, оны әрі бері созып ойнайды.
Сол кезде ағаш басынан т
оқылдаған дауысты
естейді.Қараса тоқылдақ екен. Ол таң қалып тоқылдаққа ұзақ қарап тұрады. Осылайша тіл әбден шаршап үйіне келіп ұйықтап қалады.
Тыныс жаттығуы «Зымыранды ұшыру» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы ауаны шығарып, жіпке байланған зымыран ауа күшімен айналады
Үй тапсырмасы Өлеңді жатқа сұрау
Көктем келді
Көктем келді шуақты,
Балаларды қуантты.
Алақай-ау, алақай
Құстар сайрап,
Бақтар жайнап гүл атты.
Дала гүлге толады,
Аққу көлге қонады.
Алақай –ау, алақай
Көктем қандай,
Көктем қандай шуақты.
Оқушы логопедпен бірге
Артикуляциялық жаттығуларды ертегі желісімен жасайды.
Тыныс жаттығуларын жасайды.
Оқушы өлеңді жатқа айтады
Міне, тамаша! Оқушының дұрыс жауабына мадақтау арқылы бағалап отыру
Жарайсың, сен арикуляциялық жаттығуларды жақсы меңгеріп келесің!
Тыныс жаттығуын да жақсы жасдың.
Тамаша, балақай! Сен өлеңді жаттап алыпсың
Интернет желісі
Суреттер
қолдан жасалған зымыран суретімен жасалған құрал
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р],[Р`]дыбысын буындарда, сөздерде, сөйлемдерде бекіту.
\сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырып өту\
1 тапсырма. «Қателеспе» ойыны Мен бірнеше дыбыс, буын, сөз айтамын. [Р],[Р`]дыбысын е
стісең По пит
бас немесе счет тасын салА
,У,Р,
Қ,Ш,Р,С,Ч,К,Р,Ұ, Е,Р , П, Т,
РАш, ар, су, ер, чу, ру, ас,аз, үр, ел, ор, ше, ре.
Қол, қар, тас, бар, қас, жар, жаз, шал, шар
Шана,Шара, сона, шортан, маса,марал , жаса,қала, қара, қалпақ, қармақ.
2.тапсырма. «Ойлан, тап» жаттығуы. Сөздерді суреттермен сәйкестендір

Сергіту сәті
1 дегенде тұрайық,
2, 3, 4 – алақанды соғайық,
Оң жаққа бұрылып,
Сол жаққа бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Біз жүгіріп алайық.
5 дегенде асықпай,
Орнымызды табайық.3.тапсырма «Іздеңіз» ойыны
« Дұрыс айт, анық айт» жаттығуы
Құм арасына жасырылған Р дыбысы бар майда ойыншықтар мен әріптерді ала отырып,ойыншықтардың аттарын дұрыс айту, ал әріптерге Р дыбысы болатындай сөз табу және дұрыс анық айту. Дәптермен жұмыс\менде бидай салынған ыдыс\
4.тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісімен тапсырамны орындау.
Суретті сөзге айналдырып оқып шық

5.тапсырма. Лексикалық тақырып. «Ғарышкерлер»
Ғарышкерлер
\ әңгімені оқып, ғарышкерлермен таныстыру\
Ғарышкер жер мен көкті жалғап, аспан әлемі мен жерді жоғарыдан зерттеп, ғарыштық техниканы сынақтан өткізетін адам. Ғарышкер болу үшін, біліммен қатар денені де шынықтыру керек. Ол үшін дұрыс тамақтанып, жаман әдеттерден аулақ болып, спортпен шұғылдану керек, сонымен қатар түрлі қиындықтарға да төзімді болу керек.
1961 жылы 12 сәуірде адам баласы тарихында бірінші рет Ю.Гагарин ғарыш кемесімен Жер шарын айнала ұшты. 12 сәуір тарихқа «ғарышкерлер күні» деген атпен енді.
Тәуелсіз Қазақстанмыздың ғарышты бағындырған үш ғарышкері бар, олар: Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров — қазақтың тұңғыш ғарышкері, Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев, Айдын Ақанұлы Айымбетов.

6.Тапсырма « Көлеңкесін тап»

7 тапсырма. «Өзің бояп ал!» жаттығуы.Қол саусақ моторикасына арналған жаттығулар.

Оқушы ойынды қызыға ойнайды
Оқушы тапсырманы орындайды.
Сөздерді дұрыс айтады.
Сергіту сәтін логопедпен бірге орындайды
Оқушы ойынды қызыға орындайды.
Р дыбысына сөздер табады.
Сөздерді анық айтады.
Дәптерге жазады.
Суретті сөйлеммен жұмыс жасай алады.
Әңгімені тыңдайды
Түсінеді.
Тапсырманы орындайды
Суретті бояйды
Сабақ барысында оқушының жауабын житонмен бағалап отыру
Жарайсың! Саған 3 жетон беремін.
Әр дұрыс жауапқа житон беру
Жарайсың, балақай!
Әр дұрыс жауабын жетонмен бағала
Жетон арқылы бағалау
Дұрыс орындағаны үшін 2 жетон
Суретті жақсы бояса 2 жетон беру

Суреттер өзім құрастырған
Ойыншықтар, әріптер, құм\менде бидай\
Суреттер интерне желісінен
Интернет желісі
Соңы
2 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Сабақ бойы жинаған жетондарды санау, оқушыны мадақтау әдісімен бағалау.
Үйге тапсырма: өлеңді жаттау
Аспан, аспан, арайлым,
Саған жиі қараймын,
Сені көзбен шоламын,
Мен ғарышкер боламын.
Көктің жүзін барлаймын
Үлкен ғалым боламын.Оқушы жетондарын санайды
Міне, жақсы, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алып, көп жетон жинадың.
Қолдан жасалған жетондар
шағым қалдыра аласыз













