Күнделікті жоспар
-
Бөлім:Дыбысты ажырату
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату. «Ақ мамам»
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`]дыбысын сөйлемде ажыратуға үрету
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] дыбысын буында, сөзде ажырату білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] дыбысын буында, сөздегі байланыс туралы түсінігі болу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына жауап бере білуге үйрену
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
7 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Балақай, Махаббат періштесі беріп жіберген хатындағы «Ризашылық әнін» айтып көрейік.
Ризамын бүгінге,Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге.
Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге,
Ризамын, ризамын, ризамын қазірге!
Оқушымен амандасып сабаққа отырғызып, дайындығын білу–деп баланың сабаққа дайындап отырғызу
Өткенді қайталау Артикуляциялық жаттығу[Р],[Р`] дыбысына арналға артикуляциялық жаттығуларды ертегіжелісімен орындау.
Тыныс жаттығуы «Допты қақпаға
кіргізу» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы шығарып допты
қақпаға үрлеп кіргізу.Үйге тапсырмасын қайталау:
Жаңылтпашты жатқа сұрау.
Еліктер керікреге еліктеді ма,
Керіктер еліктерге еліктеді ма.
Оқушық шаттық шеңберге арналған өлеңді логопедпен бірге айтады
Оқушы жаттығуларды айна алдында логопедпен бірге орындайды.
Тыныс жаттығуын бала қызыға орындайды.
Жаңылтпашты жатқа айтуға дағдыланып келеді
Әр тапсырма сайын оқушыны мақтап ынталандырып отыру.
Жарайсың, балақай! Сенің бүгін көңіл күйің жақсы көрінеді. Жаттығуларды жақсы орындадың
Міне, тамаша!Балақай, жаңылтпаш жаттаға дағдыланып келесің.
Интерне желісінен алынған өлең жолдары.
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату \Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру\
1 тапсырма «Ойан, тап» жаттығу
Суретті буынұйқастармен сәйкестендіріп оқы
\түрлі түсті қарандаш немесе фламастерді пайдалануға болады\

2 тапсырма. «Ой қозғау» әдісі
«Қай әріпті жоғалттым» жаттығуы. Сөйлем ішіндегі сөздердің ішінде бір әріпті қалып кеткен ( яғни, бір әріп жоғалған) сол әріпті тауып сөйлемді дұрыс оқы.
Ұла.., то..ғай -дала құста..ы.
Сер..ктің бө..ігі өзіне жа..аса ктті
А..ман «Балды..ған» жу..налын алады.
О..кесто.. мүшеле..і сазсы..най, домбы..а, ысқы..ық, дағы..ада ойнайды.
Сонымен, қай дыбыс жоқ екен?
-
Иә, дұрыс Р дыбысы.
Сергіту сәті
«Өтірік -ау» демеңіз,
Болбыр еді демеңіз.
Секіртпені күнде алып,
Секірумен келеміз,
Секіртпеге сенеміз.
Шымыр болды денеміз,
Біз секіре береміз.
Сонау айға бір күні,
Тиеді ғой төбеміз.
3.Тапсырма. «Бұл қалай?» жаттығуы
Логопед сөйлемдерді оқиды, оқушы оның ішіндегі қате сөздерді тауып айтады және оны жазып көрсетеді.
Біздің бақшада өте әдемі ТАҢҚУЛАЙ өседі. (ТАҢҚУРАЙ) Апам маған туған күніме КОНСТЛУКТОЛ сатып ӘПЕЛДІ. (КОНСТРУКТОЛ, ӘПЕРДІ)ДӘЛІГЕЛ ҚАЙСАЛДЫҢ ЖАЛАСЫН таңды. (ДӘРІГЕР ҚАЙСАРДЫҢ ЖАРАСЫН) ЛАУАН БІЛІНШІ сыныпта, ал әпкесі ЛАУЛА ТӨЛТІНШІ сыныпта оқиды.(РАУАН БІРІНІШ ЛАУРА ТӨРТІНШІ)
4.тапсырма. «Миға шабуыл» әдісімен лексикалық тақырып «Ақ мамам» оқушымен әңгімелесу.

4.тапсырма. «Суретер сөйлейді» әдісімен тапсырманы орындау

«Ақ мамам» өлеңді оқушымен бірге айту, жаттау
Еркелесем, күлімдейтін,
Ұрысқаны білінбейтін.
Маңдайымнан иіскеп менің,
«Құлыншағым, күнім!» - дейтін.
Әлемдегі ақылды адам,
Бәрінен сол жақын маған!
Ол жанымда жүрсе, мен де
Батырларша батылданам.
Ф. ОңғарсыноваҚолдың ұсақ мотрорикасын дамытуға арналған Саусақ субояғымен немесе қарандашпен суретті бояу

Буынұйқастырды дұрыс айтуға тырысады.
Оқушы Р дыбысы жоқ екенін айтады.
Жаттығуды орындайды.
Сөйлемдерді тақтаға жазады.
Сергіту сәтін логопедпен бірге орындайды.
Оқушы қателерді тауып, сөйлемді дұрыс оқиды.
Дәптермен жұмыс жасай алады.
Оқушы сурет не жайында екенін айтады.
8-наурыз мерекесі кімдерге арналғанын біледі
Оқушы суретті сөйлемдермен жұмыс жасап, мәтінді оқып береді
Өлеңді логопедпен бірге қайталап айтады
Оқушы саусақ су бояғыман де, қарандашпен де жұмыс жасай алады.
Жарайсың! Сен буынұйқасты жақсы оқып шықтың.
Керемет! Сен тапсырманы жақсы орындап шықтың!
Сергіту жаттығуын да жақсы жасадың балақай, жарайсың!
Міне, тамаша сен бұл тапсырманы дұрыс орындадың
Жарайсың! Сен сауретпен жұмыс жаай аласың.
Тамаша! Сен тапсырмаын жақсы орындадың.
Керемет, балақай! Өлеңді де жақсы айттың.
Жарайсың!
Анаға сыйлығың әдемі шықты

Инернет желісі
Сурет
Интернен желісінен
Соңы
3 минут
Рефлексия
Өткен тақырып бойынша оқушымен «Сұхбатттасу» әдісімен оқушымен сұхбаттасу,сұрақ жауап арқылы жүзеге асады.
-Бүгінгі сабақтан не білдің?
-Сабақта саған ұнаған, ұнамаған жерлерін айтшы
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау
«Ақ мамам»
Еркелесем, күлімдейтін,
Ұрысқаны білінбейтін.
Маңдайымнан иіскеп менің,
«Құлыншағым, күнім!» - дейтін.
Әлемдегі ақылды адам,
Бәрінен сол жақын маған!
Ол жанымда жүрсе, мен де
Батырларша батылданам.
.
Оқушы микрофонға жауап береді. Сабаққа қатысу барысында қызықты және қиын болған кезеңдерін айтады.
Оқушы өлеңді жазып алады.
Міне, жақсы, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алдың деген ойдамын.
Қолдан жасалған микрофондар
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
[Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату. «Ақ мамам»
[Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату. «Ақ мамам»
Күнделікті жоспар
-
Бөлім:Дыбысты ажырату
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:
Қатысқан оқушы саны:
Сабақтың тақырыбы
[Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату. «Ақ мамам»
Сабақтың мақсаты
[Р],[Р`]дыбысын сөйлемде ажыратуға үрету
Күтілетін нәтиже
Білу керек: [Р],[Р`] дыбысын буында, сөзде ажырату білу керек
Болу керек: [Р],[Р`] дыбысын буында, сөздегі байланыс туралы түсінігі болу керек
Үйрену: Логопедтің сұрақтарына жауап бере білуге үйрену
Сабақ барысы
-
Сабақтың кезеңі\уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
ресурстары
Басы
7 минут
Ұйымдастыру Мотивациялық қозғаушы кезеңі:
Шаттық шеңбері
Балақай, Махаббат періштесі беріп жіберген хатындағы «Ризашылық әнін» айтып көрейік.
Ризамын бүгінге,Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге.
Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге,
Ризамын, ризамын, ризамын қазірге!
Оқушымен амандасып сабаққа отырғызып, дайындығын білу–деп баланың сабаққа дайындап отырғызу
Өткенді қайталау Артикуляциялық жаттығу[Р],[Р`] дыбысына арналға артикуляциялық жаттығуларды ертегіжелісімен орындау.
Тыныс жаттығуы «Допты қақпаға
кіргізу» мұрынмен ұзақ ауаны жинатып, ауыз арқылы шығарып допты
қақпаға үрлеп кіргізу.Үйге тапсырмасын қайталау:
Жаңылтпашты жатқа сұрау.
Еліктер керікреге еліктеді ма,
Керіктер еліктерге еліктеді ма.
Оқушық шаттық шеңберге арналған өлеңді логопедпен бірге айтады
Оқушы жаттығуларды айна алдында логопедпен бірге орындайды.
Тыныс жаттығуын бала қызыға орындайды.
Жаңылтпашты жатқа айтуға дағдыланып келеді
Әр тапсырма сайын оқушыны мақтап ынталандырып отыру.
Жарайсың, балақай! Сенің бүгін көңіл күйің жақсы көрінеді. Жаттығуларды жақсы орындадың
Міне, тамаша!Балақай, жаңылтпаш жаттаға дағдыланып келесің.
Интерне желісінен алынған өлең жолдары.
Негізгі бөлім
20 мин
Түзете дамытушылық кезең
Жаңа сабақта: [Р],[Р`] дыбысын сөйлемде ажырату \Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру\
1 тапсырма «Ойан, тап» жаттығу
Суретті буынұйқастармен сәйкестендіріп оқы
\түрлі түсті қарандаш немесе фламастерді пайдалануға болады\

2 тапсырма. «Ой қозғау» әдісі
«Қай әріпті жоғалттым» жаттығуы. Сөйлем ішіндегі сөздердің ішінде бір әріпті қалып кеткен ( яғни, бір әріп жоғалған) сол әріпті тауып сөйлемді дұрыс оқы.
Ұла.., то..ғай -дала құста..ы.
Сер..ктің бө..ігі өзіне жа..аса ктті
А..ман «Балды..ған» жу..налын алады.
О..кесто.. мүшеле..і сазсы..най, домбы..а, ысқы..ық, дағы..ада ойнайды.
Сонымен, қай дыбыс жоқ екен?
-
Иә, дұрыс Р дыбысы.
Сергіту сәті
«Өтірік -ау» демеңіз,
Болбыр еді демеңіз.
Секіртпені күнде алып,
Секірумен келеміз,
Секіртпеге сенеміз.
Шымыр болды денеміз,
Біз секіре береміз.
Сонау айға бір күні,
Тиеді ғой төбеміз.
3.Тапсырма. «Бұл қалай?» жаттығуы
Логопед сөйлемдерді оқиды, оқушы оның ішіндегі қате сөздерді тауып айтады және оны жазып көрсетеді.
Біздің бақшада өте әдемі ТАҢҚУЛАЙ өседі. (ТАҢҚУРАЙ) Апам маған туған күніме КОНСТЛУКТОЛ сатып ӘПЕЛДІ. (КОНСТРУКТОЛ, ӘПЕРДІ)ДӘЛІГЕЛ ҚАЙСАЛДЫҢ ЖАЛАСЫН таңды. (ДӘРІГЕР ҚАЙСАРДЫҢ ЖАРАСЫН) ЛАУАН БІЛІНШІ сыныпта, ал әпкесі ЛАУЛА ТӨЛТІНШІ сыныпта оқиды.(РАУАН БІРІНІШ ЛАУРА ТӨРТІНШІ)
4.тапсырма. «Миға шабуыл» әдісімен лексикалық тақырып «Ақ мамам» оқушымен әңгімелесу.

4.тапсырма. «Суретер сөйлейді» әдісімен тапсырманы орындау

«Ақ мамам» өлеңді оқушымен бірге айту, жаттау
Еркелесем, күлімдейтін,
Ұрысқаны білінбейтін.
Маңдайымнан иіскеп менің,
«Құлыншағым, күнім!» - дейтін.
Әлемдегі ақылды адам,
Бәрінен сол жақын маған!
Ол жанымда жүрсе, мен де
Батырларша батылданам.
Ф. ОңғарсыноваҚолдың ұсақ мотрорикасын дамытуға арналған Саусақ субояғымен немесе қарандашпен суретті бояу

Буынұйқастырды дұрыс айтуға тырысады.
Оқушы Р дыбысы жоқ екенін айтады.
Жаттығуды орындайды.
Сөйлемдерді тақтаға жазады.
Сергіту сәтін логопедпен бірге орындайды.
Оқушы қателерді тауып, сөйлемді дұрыс оқиды.
Дәптермен жұмыс жасай алады.
Оқушы сурет не жайында екенін айтады.
8-наурыз мерекесі кімдерге арналғанын біледі
Оқушы суретті сөйлемдермен жұмыс жасап, мәтінді оқып береді
Өлеңді логопедпен бірге қайталап айтады
Оқушы саусақ су бояғыман де, қарандашпен де жұмыс жасай алады.
Жарайсың! Сен буынұйқасты жақсы оқып шықтың.
Керемет! Сен тапсырманы жақсы орындап шықтың!
Сергіту жаттығуын да жақсы жасадың балақай, жарайсың!
Міне, тамаша сен бұл тапсырманы дұрыс орындадың
Жарайсың! Сен сауретпен жұмыс жаай аласың.
Тамаша! Сен тапсырмаын жақсы орындадың.
Керемет, балақай! Өлеңді де жақсы айттың.
Жарайсың!
Анаға сыйлығың әдемі шықты

Инернет желісі
Сурет
Интернен желісінен
Соңы
3 минут
Рефлексия
Өткен тақырып бойынша оқушымен «Сұхбатттасу» әдісімен оқушымен сұхбаттасу,сұрақ жауап арқылы жүзеге асады.
-Бүгінгі сабақтан не білдің?
-Сабақта саған ұнаған, ұнамаған жерлерін айтшы
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау
«Ақ мамам»
Еркелесем, күлімдейтін,
Ұрысқаны білінбейтін.
Маңдайымнан иіскеп менің,
«Құлыншағым, күнім!» - дейтін.
Әлемдегі ақылды адам,
Бәрінен сол жақын маған!
Ол жанымда жүрсе, мен де
Батырларша батылданам.
.
Оқушы микрофонға жауап береді. Сабаққа қатысу барысында қызықты және қиын болған кезеңдерін айтады.
Оқушы өлеңді жазып алады.
Міне, жақсы, балақай, сен бүгінгі сабақтан өзіңе керекті мәліметтерді алдың деген ойдамын.
Қолдан жасалған микрофондар
-
шағым қалдыра аласыз













