Материалдар / Ш- Ж дыбыстарын ажырату
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ш- Ж дыбыстарын ажырату

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары: Ш-Ж дыбыстарын ажырату 1-сынып. Ш- Ж дыбыстарының емлесі. Тыныс алу жаттығулары. Артикуляциялық жаттығулар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Наурыз 2022
860
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

      Әліппе

Бөлім:

Саяхат

Мұғалімнің аты-жөні

Ахметова Гүлдана

Күні:

02.03

Сынып: 1


Сабақтың тақырыбы

Ж-Ш әріптерінің емлесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.5.4.1.Ж-Ш дыбыстарын ажырату.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ж-Ш дыбыстарын ажыратады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.


Дескриптор: Ұйымдастыру кезеңі орындалады. Сұрақтарға жауап береді.



«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»















Сабақтың ортасы















































1.тапсырма

а) Тыныс алу жаттығуларын орындау.

ә)Артикуляциялық жаттығуларды орындау.

б) «Ж»және «Ш»дыбыстарының артикуляциясын салыстыр.

«Ж» және «Ш» дыбыстарында ерініміз дөңгеленеді,тіліміз жоғары қарай кесе тәрізді көтеріледі,бірақ таңдайға тірелмейді,ал бүйір жақтары азу тістерге тіреледі,іштен келген ауа ағысы жылы. «Ж» дыбысын айтқанда, дауыс шымылдығы дірілдейді, «Ш»дыбысын айтқанда, дауыс шымылдығы дірілдемейді.

-Қалташаның сыртында қай мезгіл суреттелген? (Көктем мезгілі).

-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады?

(Қар ериді. Күн жылынады. Құстар ұшып келеді.Күн мен түн теңеледі.Ағаштар бүршік атады.Жан-жануарлар төлдейді. Жер беті көкке боянады).

2-тапсырма.

а) «Өз үйшігін тап»ойыны.

Төбесінде «Ж»және «Ш» дыбыстары бейнеленген үйшіктерге осы дыбыстарға қатысты суреттерді ажыратып орналастыр.

ә) «Дыбыс орнын анықта»ойыны.

Мына сөздердегі «Ш»және «Ж»дыбыстарының орынын анықта.

Сөздің басында,ортасында немесе соңында.

-Бұл қалташаның сыртында қай мезгіл бейнеленген? (Жаз мезгілі)

-Жаз мезгілі туралы не білесіңдер?

(Жазда ауа райы ыстық. Ағаштар жасыл жапыраққа оранған.Балалар суға түседі,күнге қыздырынады).

-Жарайсың!

-Енді,серігіп алайық

ІІІ.Сергіту сәті.

Бас бармақ - әкем

Балаң үйрек-анам,

Ортан терек ағам,

Шылдыр шүмек -әпкем

Кішкентай бөбек –мен

Бір үйде біз нешеуміз?

Бір үйде біз бесеуміз

3-тапсырма:

«Дыбыстарды таңбалап жаз».

  • Таяқшалардан дыбыстардың әріптік таңбасын құрап жазу

  • Ш-әріпін жасыл таяқшалардан

  • Ж-әріпін қызыл таяқшалардан

  • Қалташаның сыртында қай мезгіл бейнеленген? (Күз мезгілі)

  • Күз мезгілінің белгілерін атаңдар?

(Күзде жапырақтар сарғаяды.Жеміс-жидектер піседі. Күн қысқарады,түн ұзарады.Күн суыта бастайды.Жиі-жиі жаңбыр жауады.Құстар жылы жыққа ұшады).

  • «Сөздегі жоғалған дыбыстарды тап».

Нұрасыл,мен саған топшамамен беремін,сол топшамадағы бейнеленген суреттер астындағы сөздердегі жоғалған дыбыстарды тауып,әріптік таңбасын орналастыр.

...а... ...ыр...а ...ұлды...

...ылқы ...ылан. аға...

4-тапсырма:

«Мен бастаймын,сен аяқта»ойыны.


-Шолпан шаңғы .... (тепті)

- Жанар шанамен ...(сырғанады)

- Шыңғыс жолбарыстан ... (қорықты)

- Торғай ағашқа ... (қонды)


Тыныс алу және артикуляциялық жаттығуларды орындау. Ж және Ш дыбыстарының артикуляциясын салыстырады.












«Өз үйшігін тап»ойыны орындалады.


«Дыбыс орнын анықта» ойыны орындалады.









Сергіту сәті орындалады.








Дыбыстарды таңбалап жаз тапсырмасы орындалады.









Сөздегі жоғалған дыбыстарды тап тапсырмасы орындалады.






«Мен бастаймын сен аяқта» ойыны орындалады.



«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»










«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!»





«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!






«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!


Сурет



















Сурет






















Жасыл, қызыл таяқшалар











.








Сабақтың соңы


Рефлексия:

«Бағдаршам» әдісі арқылы сабақты қаншалықты түсінгенін белгілейді.

.

Бағдаршам суреті



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!