Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тарау немесе бөлім атауы: |
10-бөлім: Жер байлығына аяулы көзқарас |
||||||
Педагогтың Т.А.Ә. |
|
||||||
Күні |
|
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ш. Айтматов «Ана-Жер-Ана» повесі (үзінді) |
||||||
Оқу мақсаттары: |
6.4.5.1 - жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; 6.4.1.1 - мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік жазу |
||||||
Сабақ мақсаты: |
жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазады; «Ана-Жер-Ана» мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып; |
||||||
Уақыты Кезеңдері Ұйымдастыру |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабағымыздың тақырыбы: Ш. Айтматов «Ана-Жер-Ана» повесі Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Менің көңіл - күйім» жаттығуы орындалады. Мақсаты: оқушылардың көңіл - күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Оқушылар алдарыңдағы бланкіге өз көңіл – күйлерін суреттеп салады. |
Оқушылар алдарыңдағы бланкіге өз көңіл – күйлерін суреттеп салады. |
|
«Менің көңіл - күйім» жаттығуы |
||||
Үй жұмысын тексеру |
1.Шыңғыс Айтматов нешінші жылы, қай жерде туды? 12.12.1928 жылы туған, Қырғыз Республикасы Талас өңірі, Шекер ауылы 2.Қазақтың ұлы жазушысы Шыңғыс Айтматов туралы кім айтты? Мұхтар Әуезов 3.Оның қандай шығармаларын білесің? «Аспалы көпір», «Жәмила», «Найман ана» «Алғашқы ұстаз», «Қош бол, Гүлсары», «Ертегіден соң», «Ерте қайтқан тырналар» тағы басқа 4. Ұлы Отан Соғысы туралы жазылған повесі қалай аталады? «Ана –Жер –Ана» |
Оқушылар сұраққа жауап береді жеке жұмыс |
|
Альфавит әдісі арқылы жаңа тақырыпқа өту |
|||
Жаңа сабақ |
Мұғалім жаңа сабақты әр түрлі тәсілмен түсіндіреді Ойшақыр, сөздікпен жұмыс
|
|
ҚБ
|
|
|||
Тапсырмалар |
1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқыңыз. Мәтінде үндестік заңына бағынбай тұрған кірме сөздерді, қосымшаларды табыңыз Апа, ақ сүтіңнен айналайын!Соғысты біз тілеп алған жоқпыз. Соғыс –зұлымдық. Әлемдегі адамдарға қауіпті. Біз онымен күресеміз. «Мен соғыста ерлік көрсетейін» деп ойлаған емеспін. Мен мұғалім болуға дайындалып жүрдім. Балаларға сабақ бергеннің орнына қолыма қару ұстадым. Жауынгер болдым. Ол-менің кінәм емес. Қазір мектепте оқып жүрген жастарға менің алғашқы сабағым- осы.
Оларға беретін білімім де-осы
Бір сағаттан кейін мен кетемін. Отаным үшін бір міндетті орындаймын. Қайта келмеймін. Жауды талқандаймын, өзім де жоқ боламын. Отан үшін, халық үшін, дүниедегі бар жақсылық үшін… Бұл менің соңғы хатым, соңғы сөзім. Апа, мың рет «Апа»- десем де, қадіріңе жетем бе? Түсінші, бұл-жай ғана өлу емес. Бұл- өмір
үшін өлім. Мен осыған өз еркіммен бардым. Мені жоқтама, апа! Бұдан былай жер бетінде соғыс болмасын! Жылама, апа! Қош бол! Дескриптор:
3-тапсырма. Берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қай сұрақтың ішінде үндестік заңына бағынбай тұрған сөз бар екенін табыңыз.
Дескриптор:
|
Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді сурет бойынша орналастырады; Сөйлемдерді сәйкестендіреді |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Оқулық Оқулық Оқулық |
|||
|
Үй тапсырмасы: 56-бет, 6-тапсырма. Адамдар нені тілеп алмайды?Ойланып, жауап беру . Рефлексия «Сауал» әдісі:
Кері байланыс Оқушылар сабақтан алған әсерлерін сауалдарға жауап беру арқылы жеткізеді. Сіз бүгін сабақтан нені үйрендің? Сен үшін маңызды болған не? Сен бүгінгі сабақ барысы бойынша нені тағы білгің келеді? |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін сауалдарға жауап беру арқылы жеткізеді. |
|
Рефлексия «Сауал» әдісі |
Үй жұмысы
1.Шыңғыс Айтматов нешінші жылы, қай жерде туды? 12.12.1928 жылы туған, Қырғыз Республикасы Талас өңірі, Шекер ауылы
2.Қазақтың ұлы жазушысы Шыңғыс Айтматов туралы кім айтты? Мұхтар Әуезов
3.Оның қандай шығармаларын білесің? «Аспалы көпір», «Жәмила», «Найман ана» «Алғашқы ұстаз», «Қош бол, Гүлсары», «Ертегіден. соң», «Ерте қайтқан тырналар» тағы басқа
4. Ұлы Отан Соғысы туралы жазылған повесі қалай аталады? «Ана –Жер –Ана»
Апа, ақ сүтіңнен айналайын!Соғысты біз тілеп алған жоқпыз. Соғыс –зұлымдық. Әлемдегі адамдарға қауіпті. Біз онымен күресеміз.
«Мен соғыста ерлік көрсетейін» деп ойлаған емеспін. Мен мұғалім болуға дайындалып жүрдім. Балаларға сабақ бергеннің орнына
қолыма қару ұстадым. Жауынгер болдым. Ол-менің кінәм емес.
Мы не желали войны. Война это зло. Опасность для всего мира. Мы будем бороться с этим. Я не думал, что стану «героем» на войне. Я готовился стать учителем. Вместо того чтобы учить детей, я держал в руках оружие. Я был воином. Это не моя вина
Қазір мектепте оқып жүрген жастарға менің алғашқы сабағым-осы.
Оларға беретін білімім де-осы
Это мой первый урок для молодежи, которая сейчас учится в школе. Знание, которое я им даю
Бір сағаттан кейін мен кетемін. Отаным үшін бір міндетті орындаймын. Қайта келмеймін. Жауды талқандаймын, өзім де жоқ боламын.
Отан үшін, халық үшін, дүниедегі бар жақсылық үшін…
Через час я ухожу. Выполню одну задачу для Родины. Не вернусь. Разгромив врага, исчезну сам. За Родину, за народ, за все
хорошее в мире…
Бұл менің соңғы хатым, соңғы сөзім. Апа, мың рет «Апа»- десем де, қадіріңе жетем бе? Түсінші, бұл-жай ғана өлу емес. Бұл- өмір
үшін өлім. Мен осыған өз еркіммен бардым.
Мені жоқтама, апа! Бұдан былай жер бетінде соғыс болмасын! Жылама, апа! Қош бол!
Это мое последнее письмо, мое последнее слово. «Мама», - тысячу раз произнеся это буду ли достоин?! Пойми, это не просто смерть.
Это смерть ради жизни. Я пошел на это добровольно. Не оплакивай меня, мама! Пусть больше не будет войны на этом свете!
Ия |
Жоқ |
+ |
|
+ |
|
|
+ |
+ |
|
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |