|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ. Шш дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; оқушыларды оқу іс-әрекетіне баулу, оқу үдерісіне қызығушылығын арттыру, өз бетінше болжауға үйрету, сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдау, сөздік қорын молайту. 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету, ауызша сөйлеу, зейін, интеллектуалдық қасиеттерді дамыту, сабақта тәртіпке тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шш дыбысы және әрпін меңгерту |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу Түсіну |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Командада жұмыс істей білу Апта дәйексөзі: Ел дегенде еміреніп,жұрт дегенде жүгініп қызмет еткін! Б. Момышұлы |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау «Адай күйі» арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Балаларды 3 топқа бөлу «Білімділер» «Ғалымдар» «Ақылдылар» Өткенді пысықтау «Серпімді сауал» әдісі арқылы өткен сабағымызды пысықтап кетейік - Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріп пен дыбыстың айырмашылығы неде?
-Соңғы өткен әріп қандай еді?
-Шар сөзіне сөйлем құра
Тақырыпты ашу -Балалар қазір қандай жыл мезгілі?
-Күзден кейін қай жыл мезгілі келеді?
-Қыз мезгілінде біз нені күтеміз?
-Жаңа жылда біз не істейтінімізді білгілерің келсе бәрің қасыма жақындаңдар «Лотос» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу -Балалар бәріміз бірге жиналайық, қазір мына лотос гүлінен бүгінгі тақырыпқа байланысты сөз шығады -Гүлдің ішінен не таптық?
Шырша ол жаңа жылдың сәні -«Шырша» сөзін буынға бөлейік -Неше дыбыс және әріп бар -«Шырша» дегенде бірінші қандай дыбыс естіледі? -Бүгін сендермен біз «Ш» әріпін пысықтайтын боламыз Бұл дауыссыз дыбыс, себебі бұл дыбысты айтқанда өкпеден шыққан ауа қуысында түрлі кедергіге ұшырап, ауа қысылып шығады Сергіту сәті Ритмдық ойын Жаңа тақырып Дыбыстық жинақтау дағдыларын дамыту жұмысы. Оқылым. Мұғалім оқулықтың 47-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқиды. Шу шана монша оқушы Шулама шанышқы моншақ орманшы Топтық жұмыс 1.Сөздерді буындап, тұтас оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. 3.Сызба көмегімен жасырынған сөздерді тауып оқу.
4. «Не?», «неше?», «нешеу?» сұрақтарымен берілген сөйлемдерді жауаптарымен оқу.
5. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.
Жазылым. Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ЕБҚ Мына сөздерді тақтаға жаз Шортан Шана Шар Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Бос ұяшықтардағы сөздерді тап.
2-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін буынға бөл. 3-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін сызбадағы орнына қойып, сөйлем құрау. Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:ҚБ тапсырмаларымен жұмыс жасау.
|
Күй арқылы мұғалім арқасынан іс қимылдарды қайталайды Балалар допты ұстап алу арқылы сұраққа жауап береді Өткен тақырыпты пысықтайды Сұраққа жауап береді Гүл суда ашылғанша балалар күтеді Сұраққа жауап айтады Сергіту жаттығуын жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Мәтін құрайды Мәтін құрап оқиды Дәптермен жұмыс жасайды Тақтамен жұмыс жасайды Саралау тапсырмала рын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «баскетбол» әдісі
Дескриптор: Әрбір сұрақты есітіп, өздігінен саналы жауап бере алды. ҚБ: «баскетбол» әдісі Дескриптор: Жыл мезгілін кіріктіріп, гүлдің ашылуын сабырмен күтіп жаңа сабақтың басын ашты. Өтілетін жаңа дыбысы бар «шырша» сөзіне дыбыстық талдау жасады. «Ш» дыбысын созып айтып, оны анық естіді. «Ш ш» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты. ҚБ: «баскетбол» әдісі Дескриптор: Сөздерді суретке сәйкес әріптерді тауып буындап, тұтас оқиды Сызба көмегімен жасырынған сөздерді тауып оқиды Дескриптор: «Не?», «неше?», «нешеу?» сұрақтарымен берілген сөйлемдерді жауаптарымен оқиды-1б әр топтан Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды-1б әр топтан Дескриптор: Тақтада буындау арқылы «шортан», «шана», «шар» сөздерін әр топтан 1б жазады әрі дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: 1-деңгей: Бос ұяшықтардағы сөздерді табады-1б 2-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін буынға бөледі-1б 3-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін сызбадағы орнына қойып, сөйлем құрайды-1б «Ауа райы » әдісі |
https://youtu.be/CoafhMRxORw?si=awYzF0zOW5EGiJ9N Суреттер оқулық
оқулық https://youtu.be/BYQexdAO4HE?si=JY7UFeKWuvRcsj5v
Оқулық Интерактивті тақта Оқулық Интерактивті тақта Оқулық Интерактивті тақта Суреттер Суреттер Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ш әрпі
ш әрпі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№44 сабақ. Шш дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; оқушыларды оқу іс-әрекетіне баулу, оқу үдерісіне қызығушылығын арттыру, өз бетінше болжауға үйрету, сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдау, сөздік қорын молайту. 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету, ауызша сөйлеу, зейін, интеллектуалдық қасиеттерді дамыту, сабақта тәртіпке тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шш дыбысы және әрпін меңгерту |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу Түсіну |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы:ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Отан, ел, туған өлке туралы білу және пайымдау |
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Командада жұмыс істей білу Апта дәйексөзі: Ел дегенде еміреніп,жұрт дегенде жүгініп қызмет еткін! Б. Момышұлы |
|||||
|
|
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау «Адай күйі» арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Балаларды 3 топқа бөлу «Білімділер» «Ғалымдар» «Ақылдылар» Өткенді пысықтау «Серпімді сауал» әдісі арқылы өткен сабағымызды пысықтап кетейік - Қазақ әліпбиінде неше әріп бар?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріп пен дыбыстың айырмашылығы неде?
-Соңғы өткен әріп қандай еді?
-Шар сөзіне сөйлем құра
Тақырыпты ашу -Балалар қазір қандай жыл мезгілі?
-Күзден кейін қай жыл мезгілі келеді?
-Қыз мезгілінде біз нені күтеміз?
-Жаңа жылда біз не істейтінімізді білгілерің келсе бәрің қасыма жақындаңдар «Лотос» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу -Балалар бәріміз бірге жиналайық, қазір мына лотос гүлінен бүгінгі тақырыпқа байланысты сөз шығады -Гүлдің ішінен не таптық?
Шырша ол жаңа жылдың сәні -«Шырша» сөзін буынға бөлейік -Неше дыбыс және әріп бар -«Шырша» дегенде бірінші қандай дыбыс естіледі? -Бүгін сендермен біз «Ш» әріпін пысықтайтын боламыз Бұл дауыссыз дыбыс, себебі бұл дыбысты айтқанда өкпеден шыққан ауа қуысында түрлі кедергіге ұшырап, ауа қысылып шығады Сергіту сәті Ритмдық ойын Жаңа тақырып Дыбыстық жинақтау дағдыларын дамыту жұмысы. Оқылым. Мұғалім оқулықтың 47-бетінде берілген сөздер мен мәтінді оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқиды. Шу шана монша оқушы Шулама шанышқы моншақ орманшы Топтық жұмыс 1.Сөздерді буындап, тұтас оқу. 2.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. 3.Сызба көмегімен жасырынған сөздерді тауып оқу.
4. «Не?», «неше?», «нешеу?» сұрақтарымен берілген сөйлемдерді жауаптарымен оқу.
5. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.
Жазылым. Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. ЕБҚ Мына сөздерді тақтаға жаз Шортан Шана Шар Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Бос ұяшықтардағы сөздерді тап.
2-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін буынға бөл. 3-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін сызбадағы орнына қойып, сөйлем құрау. Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:ҚБ тапсырмаларымен жұмыс жасау.
|
Күй арқылы мұғалім арқасынан іс қимылдарды қайталайды Балалар допты ұстап алу арқылы сұраққа жауап береді Өткен тақырыпты пысықтайды Сұраққа жауап береді Гүл суда ашылғанша балалар күтеді Сұраққа жауап айтады Сергіту жаттығуын жасайды Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Мәтін құрайды Мәтін құрап оқиды Дәптермен жұмыс жасайды Тақтамен жұмыс жасайды Саралау тапсырмала рын орындайды Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «баскетбол» әдісі
Дескриптор: Әрбір сұрақты есітіп, өздігінен саналы жауап бере алды. ҚБ: «баскетбол» әдісі Дескриптор: Жыл мезгілін кіріктіріп, гүлдің ашылуын сабырмен күтіп жаңа сабақтың басын ашты. Өтілетін жаңа дыбысы бар «шырша» сөзіне дыбыстық талдау жасады. «Ш» дыбысын созып айтып, оны анық естіді. «Ш ш» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты. ҚБ: «баскетбол» әдісі Дескриптор: Сөздерді суретке сәйкес әріптерді тауып буындап, тұтас оқиды Сызба көмегімен жасырынған сөздерді тауып оқиды Дескриптор: «Не?», «неше?», «нешеу?» сұрақтарымен берілген сөйлемдерді жауаптарымен оқиды-1б әр топтан Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды-1б әр топтан Дескриптор: Тақтада буындау арқылы «шортан», «шана», «шар» сөздерін әр топтан 1б жазады әрі дыбыстық талдау жасайды Дескриптор: 1-деңгей: Бос ұяшықтардағы сөздерді табады-1б 2-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін буынға бөледі-1б 3-деңгей: Шортан, шана, моншақ сөздерін сызбадағы орнына қойып, сөйлем құрайды-1б «Ауа райы » әдісі |
https://youtu.be/CoafhMRxORw?si=awYzF0zOW5EGiJ9N Суреттер оқулық
оқулық https://youtu.be/BYQexdAO4HE?si=JY7UFeKWuvRcsj5v
Оқулық Интерактивті тақта Оқулық Интерактивті тақта Оқулық Интерактивті тақта Суреттер Суреттер Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз





















