Материалдар / Ш. Құдайбердіұлы Жастарға өлеңі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ш. Құдайбердіұлы Жастарға өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырып өте қызықты
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қаңтар 2021
698
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР



Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп: №137 ОРТА МЕКТЕП

Сабақ:


Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Күні: 27.11.2020

Машықкердің аты-жөні: Табынбайқызы Аяжан


Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Әдеби шығарманың идеясы мен құрылымдық ерекшеліктерін ұлттық мүдде тұрғысынан ашу.

Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы: Шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады. Шығарманың рухани

құндылығын ашады.



Оқушылардың көпшілігі: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.Ұлттық мүдде тұрғысынан өзіндік талдау жасайды.



Кейбір оқушылар орындай алады:Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады.

Жаңашылдығына баға береді.

Бағалау

критерийлері

  1. Рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыра алады.

  2. Құндылықтардың жаңашылдығына баға бере алады.


Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, пікірлесу, қолдану.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Ата-бабаларымыз айтып кеткен құнды ақыл-өсиеттермен танысады. Талдай отырып негізгі ойды анықтайды.





Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша... жас кезімізде, асыл адамдардан білімді, ақылды, әдепті үйренген дұрыс па деп ойлаймын, себебі... т.б.




Талқылауға арналған сұрақтар: Автордың «Жастарға» өлеңінен бойыңа қандай жақсы қасиеттерді сіңіре алдың? деген сұрақ төңірегінде ойтолғау жасайды. -Не себепті деп ойлайсыз?

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, белсенділік таныту, ұлттық патриотизм, өмір бойы білім алу, тіл байлығын дамыту, жауапкершілікті сезіну, өзара сыйластықты үйрету, болашаққа бағыт – бағдар.

Алдыңғы оқу:

Шәкәрімнің өмірі, шығармашылығымен танысты.

Жоспар

Жоспарланған уақыт



Жоспарланған жаттығу

түрлері

Ресурстар

Сабақ

Басы

5 мин



1 мин


Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу.

І топ. «Білім». ІІ топ. «Ақыл». ІІІ топ. «Ғылым»

Үй тапсырмасымен жұмыс. «Сауқат бер» әдісі арқылы жүреді. Қырыққабат секілді оранған парақтардың қабаттарын ашқан сайын жазылған сұрақтарды алады. Сол парақтағы сұрақты алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауаптар береді. Соңғы орамды ашқан оқушы үш суретін көрсетіп, есімдерін атауды сұрайды.





Р.Зайкенова

С.Ч. Тұрсынғалиева

Қазақ әдебиеті

8-сынып

«Арман-ПВ» баспасы, 2018






































Сабақ

ортасы

30 мин






















2 мин









2 мин






















5 мин



5 мин







5 мин



Осы үш портретті оқушыларға көрсетіп, «Болжау» әдісі арқылы төмендегі сауалдарды қоямын:

  • Суретте кімдердің бейнелерін көріп тұрмыз?

  • Бұл тұлғалардың бір-бірімен байланысы бар ма?

  • Біздің сабағымызға қандай байланысы болуы мүмкін?

-Бүгінгі сабақта ақындардың қандай тақырыптағы шығармаларымен танысқыларыңыз келеді?

-Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?

Осы сұрақтармен жұмыс жасап, бүгінгі оқу мақсаты мен бағалау критерийлері хабарланады.

-Қазақ әдебиетінде өзіндік орны бар Ахмет, Мұрат, сияқты тұлғалардың ізін жалғастырушы Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңімен бүгін танысамыз.

Ж. Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңін оқу. Шығармадағы материалдық және рухан құндылықтарды табу.

ТЖ. «Кітапша» әдісі

І топ. Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы.

ІІ топ. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын ашу.

ІІІ топ. Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстыру.

ҚБ: дескриптормен бағалау

ЖЖ. Венн диаграммасы. Екі ғасыр жастарының айырмашылықтарын салыстырады, жаңашылдығына баға беру.

Топ атаулары жазылған қима қағаздар таратылады.



«Шеңбер» доп арқылы сұрақтарды айдалдыра қою







АКТ мүмкіндігі

















Рисунок 17






































Сабақ

соңы

5 мин

















5 мин





5 мин



2 мин





2 мин



1 мин





5 мин













ХХ ғасыр жастары ХХІ ғасыр жастары

ҚБ: Қол соғу

Ж. «Екі жақты түсіндірме күнделігі»

Өлеңнен үзінді

Менің түйгенім

Кел, жастар, біз бір түрлі жол табалық,

Арам, айла, зорлықсыз мал табалық


ҚБ: ҚБ: Мадақтау

Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?

Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары)



Кері байланыс. Бір минут

Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді.

Рефлексия."Веер" әдісі

1.Бүгінгі сабақ туралы сұрағың?

2.Бүгінгі сабақтан есіңде қалғаны?

3.Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенің?

Үйге тапсырма. Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңін жаттау.




















Не жақсы шықты?

Күшті жақтары қандай болды?


Үй тапсырмасы: Шәкәрім Құдайбердіұлының өлеңі жаттау.



















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!