|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№58 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Қазым, қазым, қаңқылда. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын, айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздерді ажыратады. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазады. |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру – Ал, балалар, сабақты бастамас бұрын өзімізге сәттілік тілейік. Барлығы бірге: Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Баршаңызға Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! Өткенді пысықтау «5 сұрақ» ойыны Өткен сабақтан алған білімдерін еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді: 1.Сөйлем неден құралады? 2.Сөз дегеніміз не? 3.Сөз қандай мағына береді? 4.Батыр сөзіне мағынасы қарсы сөз? 5.Ақылды сөзіне мағынасы қарсы сөз? Тақырыпты ашу Оқулықпен жұмыс Өлеңнің авторы Сапарғали Бегалин жайлы қысқаша мағлұмат береді. Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы. 1895 жылы Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Дегелең ауылында дүниеге келген. Қазақ балалар әдебиетінің негізін қалаушы. Оның балаларға арналған «Ермектің алмасы», «Бақыт» тағы басқа жинақтары бар. Алматыда Сапарғали Бегалин атындағы балалар кітапханасы бар. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Тыңдалым. Айтылым 1-жаттығу ауызша орындалады. Мұғалім оқулықта берілген «Қазым, қазым, қаңқылда» өлеңін дауыстап, мәнерлеп оқып береді. –Өлең не туралы? –Үй құстары немен қоректенеді? –Қаз кәмпитті жақсы көре ме? ЕБҚ Үй құстары не білесің? Оларға қандай қамқорлық жасау керек? Ж:Үй құстарына қаз, үйрек, тауық, әтеш, күркетауық жатады. Қаздың пайдасы мол. Оның еті дәрумендерге толы. Адамдар оның жұмыртқасын жейді, мамығынан жастық жасайды. Оларға жем, су беріп қамқорлық жасайды. Қаз, үйректер суда жақсы жүзеді. ЕҚБ Үй құстарының және дала құстарының тізімін жаса Жазылым Көркем жазу Көркем жазуды орындайды: қаңқылда қаңқылда жарқын жарқын жарқын 2-жаттығуда берілген сөйлемдерді көшіріп жазады. Жүз сөзінің мағынасын түсіндіреді. Қаз суда жүзеді. Мен жүзге дейін санаймын. Жүзің жарқын болсын.
3-жаттығу Жаңылтпашты тыңда. Таптырмай қырдан құр, Қайттық біз құрдан-құр. Жаңылтпашты хормен айтып, жаттау ҚЖ: ФС тапсырмасы « Сөздер қалтасы» ойыны Шығармашылық тапсырма. Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салуы тиіс. Асқабақ – ас – қабақ – бақ – бақа – қас – бас. Арыстан – ар – арыс – атан – сары – ыс, тана – нар – ары – тары. Балапан – бал – бала – ал – апа – пана – ана – ала. Кері байланыс
|
Өлеңді оқып, сәттілік тілейді Сұрақтарға жауап береді Автормен танысады Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Өлеңді оқи отырып қимылдар жасайды Жаңылтпаш жаттайды Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салады Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! Дескриптор: Өткен тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді «Банкомат» әдісі арқылы мадақтап отыру
Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өлең мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеп айтады. Тамаша!
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Жүз сөзінің мағынасын біледі
Керемет! Дескриптор: Жаңылтпашты тыңдайдығ мағынасын айтады Жаңылтпашты жаттайды Дескриптор: Үлгіге қарап, сөздердің құрамындағы буындардан жаңа сөз құрайды. Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салады. «Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер Сұрақтар жазылған парақтар Автор суреті
https://adebi portal.kz/kz/ authors/viev/ 1433 Суреттер
Оқулық Суреттер
Жұмыс дәптері
Музыка
Оқулық Қалташалар Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:
Таныстырылым
https://adebi portal.kz/kz/ authors/viev/ 1433
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабак жоспар
сабак жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№58 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Қазым, қазым, қаңқылда. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.6.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің жанрын (жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтел, өлең, әңгіме, ертегі) ажырату; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен сөздердің мағыналарын, айтылуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздерді ажыратады. Айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазады. |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Еңбек – қуаныш, жалқаулық – айырылмас азап. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру – Ал, балалар, сабақты бастамас бұрын өзімізге сәттілік тілейік. Барлығы бірге: Қуан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Баршаңызға Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! Өткенді пысықтау «5 сұрақ» ойыны Өткен сабақтан алған білімдерін еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді: 1.Сөйлем неден құралады? 2.Сөз дегеніміз не? 3.Сөз қандай мағына береді? 4.Батыр сөзіне мағынасы қарсы сөз? 5.Ақылды сөзіне мағынасы қарсы сөз? Тақырыпты ашу Оқулықпен жұмыс Өлеңнің авторы Сапарғали Бегалин жайлы қысқаша мағлұмат береді. Сапарғали Бегалин – балалар жазушысы. 1895 жылы Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Дегелең ауылында дүниеге келген. Қазақ балалар әдебиетінің негізін қалаушы. Оның балаларға арналған «Ермектің алмасы», «Бақыт» тағы басқа жинақтары бар. Алматыда Сапарғали Бегалин атындағы балалар кітапханасы бар. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Тыңдалым. Айтылым 1-жаттығу ауызша орындалады. Мұғалім оқулықта берілген «Қазым, қазым, қаңқылда» өлеңін дауыстап, мәнерлеп оқып береді. –Өлең не туралы? –Үй құстары немен қоректенеді? –Қаз кәмпитті жақсы көре ме? ЕБҚ Үй құстары не білесің? Оларға қандай қамқорлық жасау керек? Ж:Үй құстарына қаз, үйрек, тауық, әтеш, күркетауық жатады. Қаздың пайдасы мол. Оның еті дәрумендерге толы. Адамдар оның жұмыртқасын жейді, мамығынан жастық жасайды. Оларға жем, су беріп қамқорлық жасайды. Қаз, үйректер суда жақсы жүзеді. ЕҚБ Үй құстарының және дала құстарының тізімін жаса Жазылым Көркем жазу Көркем жазуды орындайды: қаңқылда қаңқылда жарқын жарқын жарқын 2-жаттығуда берілген сөйлемдерді көшіріп жазады. Жүз сөзінің мағынасын түсіндіреді. Қаз суда жүзеді. Мен жүзге дейін санаймын. Жүзің жарқын болсын.
3-жаттығу Жаңылтпашты тыңда. Таптырмай қырдан құр, Қайттық біз құрдан-құр. Жаңылтпашты хормен айтып, жаттау ҚЖ: ФС тапсырмасы « Сөздер қалтасы» ойыны Шығармашылық тапсырма. Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салуы тиіс. Асқабақ – ас – қабақ – бақ – бақа – қас – бас. Арыстан – ар – арыс – атан – сары – ыс, тана – нар – ары – тары. Балапан – бал – бала – ал – апа – пана – ана – ала. Кері байланыс
|
Өлеңді оқып, сәттілік тілейді Сұрақтарға жауап береді Автормен танысады Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Өлеңді оқи отырып қимылдар жасайды Жаңылтпаш жаттайды Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салады Кері байланыс береді |
Көңіл күйлерін көтеріп отыру Тамаша ! Дескриптор: Өткен тақырыпты меңгерген Сұрақтарға жауап береді «Банкомат» әдісі арқылы мадақтап отыру
Дескриптор: Өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Өлең мазмұнын өз сөздерімен әңгімелеп айтады. Тамаша!
Дескриптор: Көркем жазу емлесін сақтап жазады Жүз сөзінің мағынасын біледі
Керемет! Дескриптор: Жаңылтпашты тыңдайдығ мағынасын айтады Жаңылтпашты жаттайды Дескриптор: Үлгіге қарап, сөздердің құрамындағы буындардан жаңа сөз құрайды. Үстел үстіндегі қима қағаздарға жазылған мағынасы жуық, қарама-қарсы, әртүрлі сөздерді қалтаның үш жағына бөліп салады. «Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер Сұрақтар жазылған парақтар Автор суреті
https://adebi portal.kz/kz/ authors/viev/ 1433 Суреттер
Оқулық Суреттер
Жұмыс дәптері
Музыка
Оқулық Қалташалар Кері байланыс тақтасы |
||
Ресурстар:
Таныстырылым
https://adebi portal.kz/kz/ authors/viev/ 1433
шағым қалдыра аласыз






















