|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.6 Экология және тұрақты даму |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатты қорғау |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.6.3.2. Өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Өз аймағының экологиялық мәселелерін білу; Көпшілігі: Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстырып дәлелдеу; Кейбіреулері: Өз аймағының экологиялық мәселелерін айту. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
Барлығы: Өз аймағының экологиялық мәселелерін біледі; Көпшілігі: Өз аймағының экологиялық мәселелерін дәлелдей алады; Кейбіреулері: Өз аймағының экологиялық мәселелерін айта алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге байланысты оқыту мақсаты: Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстыру. Оқытудың тілдік мақсаты: 1. Àдамның табиғатқа жағымсыз әсері неден көрінеді? 2.Табиғат пен адамның қарым-қатынасы қандай принципке негізделуі керек? 3.Экологиялық сана-сезім дегенді қалай түсінесің? 4.Дұрыс экологиялық сана-сезім дегеніміз не? . ЖОБ әнге қатысты сөздік қор мен терминдер: • судың ластануы • инсектицидтер • экологиялық сана-сезім Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: 1. . Àдамның табиғатқа жағымсыз әсері неден көрінеді? 2.Табиғат пен адамның қарым-қатынасы қандай принципке негізделуі керек? 3.Экологиялық сана-сезім дегенді қалай түсінесің? |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғатты сүю және қорғау , өсімдіктерді аялап күту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ботаника, ағылшын (орыс тілдері, бағдарламаларға байланысты сөздердің аудармашылығы) Экология қоршаған ортаны қорғау. |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Биология(6 сынып) |
|||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Шаттық шеңбері: Бір-біріне тілек айтады. Оқушыларды «Капитандар ойыны» арқылы топқа бөлу 1-Капитан келе жатыр-әр оқушы сынып бөлмесі ішінде оң қолын шекесіне қойып жүреді, 2- еден жуу-оқушылар екі адамнан жұптасып,еден жуу сәтін көрсетеді, 3- адам суға кетті- оқушылар үшеуден бірігіп, суға кеткен адамды құтқару іс-әрекетін сомдайды, 4-түскі ас- оқушылар төртеуден бірігіп, үстел үстінде тамақтанып отырған сәтті көрсетеді, 6-қайық есу-оқушылар алты адамнан бірігіп,қайықты есу ірекетін көрсетеді Мақсаты:Жағымды психологиялық ахуал туғызуымен қатар оқушылар сабаққа деген қызығушылығы және белсенділігі артады және топқа бөлінеді «Домино» әдісі. Сұрақ жауап жазылған карталарды конвертке салып әр топқа таратып беру. Топ мүшелері берілген карталардың жауаптарымен сәйкестендіріп құрастырады. Бұл əдіс теориялық білімдерін бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. |
Интер белсенді тақта, музыкалық диск
https://www.youtube.com/watch?v=oxufZV_Ced4 |
||||||||
|
|
ІІ. (С) Stop-кадр — «Вегетативті көбею» бейнефильмнің бір сəтімен (кадр) жұмыс. Кадрды экранда тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартамын. Мақсаты: Оқушылардың коммуникативті (тыңдалым-айтылым) дағдыларын арттыра түсу ҚБ:
«бағдаршам» ІІІ.3(Ж-ЖЖ) Мағынаны тану «ИНСЕРТ»
Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін бөліктерін бөліп беріп, түсінгендерін түртіп алу. Жеке тапсырма. Мақсаты: оқушылардың жазылым дағдыларын қалыптастыру. Әр топтан 1-2 оқушының жазбасын оқытырамын. Туындаған сұрақтарын ашу мақсатындағы келесі тапсырмаға көшеміз. ҚБ:
|
https://www.youtube.com/watch?v =oxufZV_Ced4
|
||||||||
|
Сабақтыңортасы |
Тапсырма №2 Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстырып дәлелдеу Бағалау критерийі:.Өз аймағының экологиялық мәселелерін аңықтайды. Дискриптор: 1. Өз аймағының экологиялық мәселелерін біледі.. ҚБ:Гүл беру арқылы бағалау
Өте жақсы Жақсы Жақсы,бірақ іздену керек Тапсырма №2 Еліміздің қандай экологиялық мәселелері бар тірек сызба арқылы көрсет. Байқоңыр Орманды заңсыз кесу Антропогендік әсер ету Шөлдену Радиоктивті газ Бағалау критерийі:. Экологиялық мәселелері бар түрлерін аңықтайды. Экологиялық мәселелері бар жерлерді салыстырады. . Дескриптор: 1. Экологиялық мәселелері бар түрлерін ажырата алады. 2. Экологиялық мәселелері бар жерлерді анықтайды. ҚБ:Смаилик арқылы бағалау
«Эссе» әдісі «Өз өлêåлåріңíің таáиғатың қорғау жолдарына» Бағалау критерийі: Тақырып бойынша 8-10 сөйлемнен тұратын эссе жазады. Өсімді көбеюдің маңызын түсінеді. Ш С. «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақта кездескен терминдерді 3 тілде атап шығады «Ақылды тарелка» Әр топқа қағаз тарелка таратылып беріледі, топ мүшелері әр бөлігіне сұрақ жазып келесі топқа береді ол топ сұраққа жауап жазады. ҚБ. Өзара бағалау: «Стикер» арқылы бағалау
|
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не түйдім? |
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|
|||
|
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ. "5.6.3.2. Өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу" 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.6 Экология және тұрақты даму |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатты қорғау |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.6.3.2. Өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Өз аймағының экологиялық мәселелерін білу; Көпшілігі: Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстырып дәлелдеу; Кейбіреулері: Өз аймағының экологиялық мәселелерін айту. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
Барлығы: Өз аймағының экологиялық мәселелерін біледі; Көпшілігі: Өз аймағының экологиялық мәселелерін дәлелдей алады; Кейбіреулері: Өз аймағының экологиялық мәселелерін айта алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге байланысты оқыту мақсаты: Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстыру. Оқытудың тілдік мақсаты: 1. Àдамның табиғатқа жағымсыз әсері неден көрінеді? 2.Табиғат пен адамның қарым-қатынасы қандай принципке негізделуі керек? 3.Экологиялық сана-сезім дегенді қалай түсінесің? 4.Дұрыс экологиялық сана-сезім дегеніміз не? . ЖОБ әнге қатысты сөздік қор мен терминдер: • судың ластануы • инсектицидтер • экологиялық сана-сезім Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: 1. . Àдамның табиғатқа жағымсыз әсері неден көрінеді? 2.Табиғат пен адамның қарым-қатынасы қандай принципке негізделуі керек? 3.Экологиялық сана-сезім дегенді қалай түсінесің? |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғатты сүю және қорғау , өсімдіктерді аялап күту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ботаника, ағылшын (орыс тілдері, бағдарламаларға байланысты сөздердің аудармашылығы) Экология қоршаған ортаны қорғау. |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Биология(6 сынып) |
|||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Шаттық шеңбері: Бір-біріне тілек айтады. Оқушыларды «Капитандар ойыны» арқылы топқа бөлу 1-Капитан келе жатыр-әр оқушы сынып бөлмесі ішінде оң қолын шекесіне қойып жүреді, 2- еден жуу-оқушылар екі адамнан жұптасып,еден жуу сәтін көрсетеді, 3- адам суға кетті- оқушылар үшеуден бірігіп, суға кеткен адамды құтқару іс-әрекетін сомдайды, 4-түскі ас- оқушылар төртеуден бірігіп, үстел үстінде тамақтанып отырған сәтті көрсетеді, 6-қайық есу-оқушылар алты адамнан бірігіп,қайықты есу ірекетін көрсетеді Мақсаты:Жағымды психологиялық ахуал туғызуымен қатар оқушылар сабаққа деген қызығушылығы және белсенділігі артады және топқа бөлінеді «Домино» әдісі. Сұрақ жауап жазылған карталарды конвертке салып әр топқа таратып беру. Топ мүшелері берілген карталардың жауаптарымен сәйкестендіріп құрастырады. Бұл əдіс теориялық білімдерін бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. |
Интер белсенді тақта, музыкалық диск
https://www.youtube.com/watch?v=oxufZV_Ced4 |
||||||||
|
|
ІІ. (С) Stop-кадр — «Вегетативті көбею» бейнефильмнің бір сəтімен (кадр) жұмыс. Кадрды экранда тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартамын. Мақсаты: Оқушылардың коммуникативті (тыңдалым-айтылым) дағдыларын арттыра түсу ҚБ:
«бағдаршам» ІІІ.3(Ж-ЖЖ) Мағынаны тану «ИНСЕРТ»
Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін бөліктерін бөліп беріп, түсінгендерін түртіп алу. Жеке тапсырма. Мақсаты: оқушылардың жазылым дағдыларын қалыптастыру. Әр топтан 1-2 оқушының жазбасын оқытырамын. Туындаған сұрақтарын ашу мақсатындағы келесі тапсырмаға көшеміз. ҚБ:
|
https://www.youtube.com/watch?v =oxufZV_Ced4
|
||||||||
|
Сабақтыңортасы |
Тапсырма №2 Өз аймағының экологиялық мәселелерін салыстырып дәлелдеу Бағалау критерийі:.Өз аймағының экологиялық мәселелерін аңықтайды. Дискриптор: 1. Өз аймағының экологиялық мәселелерін біледі.. ҚБ:Гүл беру арқылы бағалау
Өте жақсы Жақсы Жақсы,бірақ іздену керек Тапсырма №2 Еліміздің қандай экологиялық мәселелері бар тірек сызба арқылы көрсет. Байқоңыр Орманды заңсыз кесу Антропогендік әсер ету Шөлдену Радиоктивті газ Бағалау критерийі:. Экологиялық мәселелері бар түрлерін аңықтайды. Экологиялық мәселелері бар жерлерді салыстырады. . Дескриптор: 1. Экологиялық мәселелері бар түрлерін ажырата алады. 2. Экологиялық мәселелері бар жерлерді анықтайды. ҚБ:Смаилик арқылы бағалау
«Эссе» әдісі «Өз өлêåлåріңíің таáиғатың қорғау жолдарына» Бағалау критерийі: Тақырып бойынша 8-10 сөйлемнен тұратын эссе жазады. Өсімді көбеюдің маңызын түсінеді. Ш С. «Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақта кездескен терминдерді 3 тілде атап шығады «Ақылды тарелка» Әр топқа қағаз тарелка таратылып беріледі, топ мүшелері әр бөлігіне сұрақ жазып келесі топқа береді ол топ сұраққа жауап жазады. ҚБ. Өзара бағалау: «Стикер» арқылы бағалау
|
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не түйдім? |
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|
|||
|
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз




ирату
жаттығуы:

