Сабақтың мақсаты
|
Шығарма
кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстыру;Үзіндіден алған әсерін
сипаттап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен
салыстыру;
Кейіпкерлердің шынайы өмірмен
байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып
нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын
беру.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен
оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа
сәттілік тілейді.
Қызығушылықты
ояту.
Ой
шақыру.
-
Қалай
ойлайсыңдар, әңгіменің атауы мен Тортай арманының қандай байланысы
бар?
-
Әңгімеге
қандай атау берер едіңдер? (оқушылар жауабы
тыңдалады).
-
Кейіпкер
дегеніміз кім? Мінездеу дегеніміз
не?
Есте
сақтаңдар!
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
ҚБ
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
«Қазақ әдебиеті»
анықтамалығынан
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма. «Топтастыру» әдісі.
Тортайға тән қасиеттерді
топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.
ҚБ. Бағалау.
«Жұлдызша»
Тапсырма. 2-тапсырма. Шығармадағы
кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып
талдаңыз.
Шығармадағы
Ораштар
|
Қазіргі
Ораштар
|
|
|
Шығармадағы
Тортайлар
|
Қазіргі
Тортайлар
|
|
|
ҚБ
Тапсырма. 3-тапсырма.
«Төрт сөйлем»
тәсілі
Пікір. «Тортай мінер ақбоз ат» әңгімесінің
мазмұны бойынша пікірілеріңді бір сөйлеммен
білдіріңдер.
Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен
дәлелдеңдер.
Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып,
мысал келтіріңдер.
Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды
шығарыңдар.
|
Оқушылар Тортайға тән
қасиеттерді топтау сызбасы арқылы
көрсетеді.
Кейіпкерлердің бойындағы
қасиеттері мен әрекеттеріне талдау
жасайды.
Шығарма мазмұны бойынша
пікірілерін бір сөйлеммен
білдіреді;
Пікірлерін бір сөйлеммен
дәлелдейді;
Пікірлеріні өмірмен байланыстырып, мысал
келтіреді;
Тақырып бойынша қорытынды
шығарады.
|
Дескриптор:
-кейіпкерге тән қасиеттерді
анықтайды;
-оқиға
желісі бойынша топтастырады;
-нақты
дәлелдер келтіреді.
«Жұлдызша»
Дескриптор:
кейіпкерлерге
салыстырмалы баға береді;
қазіргі өмірмен
байланыстырады;
мысалдар келтіріп, ойын
дәлелдейді
.Смайликтер
Дескриптор:
-шығарма мазмұны бойынша
пікірілерін бір сөйлеммен
білдіреді;
-Пікірлерін бір сөйлеммен
дәлелдейді;
Пікірлеріні өмірмен байланыстырып, мысал
келтіреді;
Тақырып
бойынша қорытынды шығарады.
«Одағайлар»
әдісі
Оооооо! – тамаша
жауап;
Оййййй! – төмен
жауап
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
Оқулықпен
жұмыс
А3 парағы,оқулық,
маркер
стикер
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың материалды
қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасын сақтау
|