-
Бөлім
Әсемдік әлемінде
Педагогтың аты – жөні
Авдунова Саниям Нурмахаметовна
Күні
Сынып: 2
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
№
25
Сабақтың тақырыбы
Біз өсіп жатқан өлке
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
Халықтар бірлігі
Құндылығы
Сүйіспеншілік
Қасиеттері
Бәрін жақсы көру; достық; татулық
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға туған өлкесін жақсы көруді үйрету арқылы, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу
Міндеттері
1. Білімділік: Оқушыларды айналасындағы бәрін жақсы көруге үйрету
2. Дамытушылық: Оқушылар бойындағы достық қасиеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды татулыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Жағымды көңіл – күй
5 Т – ережесі:
-
Тәртіп.
-
Талап.
-
Тыныштық.
-
Тазалық.
-
Татулық.
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу
5Т ережесін еске түсіреді
Көздерін жұмып отырады.
Алған әсерлерімен бөліседі.
«Хрустальная грусть» композициясы
-
Үйге тапсырманы тексеру
Ел аузынан «Қарлығаш би» оқып келу.
Сұрақтар:
1. Төле бидің елінен, жерінен көшпей отыруына не себеп болды?
2. Төле би ел-жұртын жаудан қалай қорғап қалды?
3. Мәтіннен қазақ халқының бейбітшіліктің, тыныштықтың мекені болғанын көрсететін жерлерін тауып, баяндап беріңдер.
4. ЖаудыТөле бидің қандай қасиеті кері шегіндірді?
5. Елді, жерді қалай қорғап, көркейтуге болады деп ойлайсыңдар?-
Сабақтың дәйексөзі.
Отанды сүю отбасынан басталады.
МақалСұрақтар:
1. Сендер туған жерге қандай қадір-құрмет көрсетіп жүрсіңдер?
2. Дәйексөзден қандай ой түйдіңдер?
Оқушылар бір неше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді.
-
Оқиға айту (Әңгіме)
Күн мен түннің жермен достығы
І. Мұсаұлы
Бір күні Жер Күн мен Түнге:
– Сендер мені үздіксіз айналып, адамдардың өмірі үшін қызмет етіп келесіңдер. Түн, сен адамдар демалса екен, ұйықтаса екен дейсің, ал сен, Күн, адамдар күндіз еңбек істесе екен дейсің. Екеуіңнің де адамдарға жақсылық жасап келе жатқан еңбектерің зор,– деді.
– Сенің де еңбегіңді жақсы білеміз, – деп жауап берді оған Күн мен Түн.
– Сен де адамдарға ырыс бересің, олар сенде тұрып, өмір сүріп жатыр, олар сенен ырыздығын алып жейді. Сен оларды шаршамай көтеріп келесің, олардың бақытты өмір сүруін тілейсің, сенің де еңбегің өте зор.
Олар бір-біріне қарап, ризашылықпен күлісіп алды. Бірақ бұлардың әңгімелерін адамдар естіген жоқ. Олар әрқайсысы өз мемлекеттерінде – біреуі күндіз, біреуі түндегі тіршіліктерімен өмір сүріп жатты.
Сұрақтар:
1. Күн мен түн және жер не туралы әңгімелесті?
2. Олар адамдарға қалай жасайды?
3. Сендер олардың жақсылығына ризашылықтарыңды қалай білдіресіңдер?
4. Риясыз жақсылық жасау дегенді қалай түсінесіңдер?
5. Өздерің қандай риясыз жақсылық жасап жүрсіңдер?
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
-
Шығармашылық жұмыс.
Тапсырма:
-
ақниет;
-
адалдық;
-
азаматтық;
-
бауырмалдық.
Ұсынылған қасиеттерді қатыстыра отырып, «Қазақстан – бейбітшілік бесігі» тақырыбына шағын қойылым дайындап, сахналап көрсетеді.
-
Жобалау қызметі
-
Топпен ән айту
Елімізді сүйеміз
Өлеңін жазған: Дүнгенбай Ботбаев
Сөзін жазған: Қадыр Мырза-ӘлиОқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды
-
Үйге тапсырма
Бауыржан Момышұлы мәтінін оқып келу
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады
-
Сабақтың қорытынды сәті.
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ "Халықтар бірлігі"
Сабақ "Халықтар бірлігі"
-
Бөлім
Әсемдік әлемінде
Педагогтың аты – жөні
Авдунова Саниям Нурмахаметовна
Күні
Сынып: 2
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
№
25
Сабақтың тақырыбы
Біз өсіп жатқан өлке
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
Халықтар бірлігі
Құндылығы
Сүйіспеншілік
Қасиеттері
Бәрін жақсы көру; достық; татулық
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға туған өлкесін жақсы көруді үйрету арқылы, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу
Міндеттері
1. Білімділік: Оқушыларды айналасындағы бәрін жақсы көруге үйрету
2. Дамытушылық: Оқушылар бойындағы достық қасиеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды татулыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Жағымды көңіл – күй
5 Т – ережесі:
-
Тәртіп.
-
Талап.
-
Тыныштық.
-
Тазалық.
-
Татулық.
«Нұрға бөлену» мәтінін оқу
5Т ережесін еске түсіреді
Көздерін жұмып отырады.
Алған әсерлерімен бөліседі.
«Хрустальная грусть» композициясы
-
Үйге тапсырманы тексеру
Ел аузынан «Қарлығаш би» оқып келу.
Сұрақтар:
1. Төле бидің елінен, жерінен көшпей отыруына не себеп болды?
2. Төле би ел-жұртын жаудан қалай қорғап қалды?
3. Мәтіннен қазақ халқының бейбітшіліктің, тыныштықтың мекені болғанын көрсететін жерлерін тауып, баяндап беріңдер.
4. ЖаудыТөле бидің қандай қасиеті кері шегіндірді?
5. Елді, жерді қалай қорғап, көркейтуге болады деп ойлайсыңдар?-
Сабақтың дәйексөзі.
Отанды сүю отбасынан басталады.
МақалСұрақтар:
1. Сендер туған жерге қандай қадір-құрмет көрсетіп жүрсіңдер?
2. Дәйексөзден қандай ой түйдіңдер?
Оқушылар бір неше рет қайталап, дәптерге жазып алады. Талдау сұрақтарына жауап береді.
-
Оқиға айту (Әңгіме)
Күн мен түннің жермен достығы
І. Мұсаұлы
Бір күні Жер Күн мен Түнге:
– Сендер мені үздіксіз айналып, адамдардың өмірі үшін қызмет етіп келесіңдер. Түн, сен адамдар демалса екен, ұйықтаса екен дейсің, ал сен, Күн, адамдар күндіз еңбек істесе екен дейсің. Екеуіңнің де адамдарға жақсылық жасап келе жатқан еңбектерің зор,– деді.
– Сенің де еңбегіңді жақсы білеміз, – деп жауап берді оған Күн мен Түн.
– Сен де адамдарға ырыс бересің, олар сенде тұрып, өмір сүріп жатыр, олар сенен ырыздығын алып жейді. Сен оларды шаршамай көтеріп келесің, олардың бақытты өмір сүруін тілейсің, сенің де еңбегің өте зор.
Олар бір-біріне қарап, ризашылықпен күлісіп алды. Бірақ бұлардың әңгімелерін адамдар естіген жоқ. Олар әрқайсысы өз мемлекеттерінде – біреуі күндіз, біреуі түндегі тіршіліктерімен өмір сүріп жатты.
Сұрақтар:
1. Күн мен түн және жер не туралы әңгімелесті?
2. Олар адамдарға қалай жасайды?
3. Сендер олардың жақсылығына ризашылықтарыңды қалай білдіресіңдер?
4. Риясыз жақсылық жасау дегенді қалай түсінесіңдер?
5. Өздерің қандай риясыз жақсылық жасап жүрсіңдер?
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
-
Шығармашылық жұмыс.
Тапсырма:
-
ақниет;
-
адалдық;
-
азаматтық;
-
бауырмалдық.
Ұсынылған қасиеттерді қатыстыра отырып, «Қазақстан – бейбітшілік бесігі» тақырыбына шағын қойылым дайындап, сахналап көрсетеді.
-
Жобалау қызметі
-
Топпен ән айту
Елімізді сүйеміз
Өлеңін жазған: Дүнгенбай Ботбаев
Сөзін жазған: Қадыр Мырза-ӘлиОқушылар мұғаліммен бірге ән шырқайды
-
Үйге тапсырма
Бауыржан Момышұлы мәтінін оқып келу
Оқушылар үйге тапсырманы жазып алады
-
Сабақтың қорытынды сәті.
Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық.
-
шағым қалдыра аласыз













