|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10 тарау. Қозғалыс. Мектеп: Қ.Аухадиев орта мектебі КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бахтиярова А.А. Күні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктердердің қозғалу себебін және қозғалыстың маңызын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін анықтап,жарықтың өсімдіктерге әсерін практикалық тұрғыда зерттейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Өсімдіктердегі фотопериодизм ұғымын анықтайды. Өсімдіктердің жарық күннің ұзақтығына бейімделу ерекшелігін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады. Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер Қысқа күн өсімдіктер, ұзақ күн өсімдіктер, өсімдіктер, фотопериодизм, қыста жасанды жағдайда өсірілетін өсімдіктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Адам өсімдіктің фотопериодизмін басқара алатынын айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Өсімдіктер үшін фотопериодизм процесі өте маңызды, себебі… |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, физика, биология. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі» 6 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру: Шеңберге тұрып сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір – бірлеріне тілек, жылы сөздер айтады. Мысалы: Жақсы көңіл – күй тілеймін. Топтастыру: Смайликтар арқылы 3 топқа топтастырамын. 1 – топ: Күн. 2 – топ: Өсімдік. 3 – топ: Жарық. Тапсырма 1. «Ойлан тап» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау. (а) төменде берілген сипаттамаларды гелиофиттер мен сциофиттерге жіктеңіз? A. күннің тікелей түсуінен қорғанады B. ашық күн сәулесі түсетін жерлерде өсетін C. жапырақтары сабаққа көлденең орналасады D. қараңғыда өмір сүруге бейімделген өсімдіктер E. эпидерма жасушалары ірі, бірақ сыртқы қараған жасуша қабығы жұқа F. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бірнеше қабатты G. қалың орман, тоғайлардың төменгі ярустарында өсетін өсімдіктер H. жапырақтарының эпидермисі қалың I. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бір қабатты J. жапырақтарындағы жүйкелену саны аз K. жапырақтарының қалың балауызды қабаты болады L. жапырақ тақтасында көп лептесіктері бар M. жапырақ тақтасында лептесіктер саны аз
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау. |
А3 бет,маркер,таратпа материалдар.
Сөзжұмбақ
И |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Тапсырма 2.« Ой қозғау» әдісіне сөзжұмбақ беру. 1.Күн энергиясының қатысуымен болатын процесс? 2.Өсімдік қалай тыныс алады? 3.Өсімдіктің жер асты мүшесі? 4.Өсімдікке қажетті минералды тыңайтқыш? 5.Фотопериодизмнің биологиялық және тағы басқа қандай маңызы бар? 6.Егер өсімдіктің тостағаншасы да күлтесі де болса,онда ол қалай аталады? 7.Өсімдіктің тыныс алу үшін не қажет? 8.Ұзақ мерзімде өсетін астық дақылды өсімдік? 9.Өсімдіктердің тарихи дамуы? 10.Аталықтың аналығының ауына түсуі? 11.Ұзақ күн өсімдіктері қай жерлерде,қай облыстарда таралған? 12.Түнгі уақытта гүлдейтін гүлдің түрі? 13.Фотопериодизм сыртқы ортаның,маусымдық өзгерістеріне қандай реакция қатысады?
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау. Тапсырма 3. «Ассоцация» әдісі. Мына өсімдіктер жайлы сендер қандай пікір айта аласыңдар?
Қысқа Жаздық өркен Ұзақ күн қысқа күнде күн Қысқа күн және ұзақ күн өсімдіктері. Топтарға тапсырма: «Еркін микрофон» әдісі. 1 – топ: Фотопериодизм ғаламшарымыздағы ағзалар тіршілігінде қалай қолданылу мүмкін? 2 – топ: Адам өсімдіктің фотопериодизмі қалай басқара алады? 3 – топ: Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді? «Әр топ деңгейіне» қарап бағалау. |
Интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Тапсырма 4. «Басбармақ» әдісі. Смайликтар
Биологиялық диктант. 1.Фотопериодизм көрінісінің бірі ........................................... реакциясы. 2. Фотопериодизм .........................................................тән. 3.Сыртқы ортаның маусымдық өзгерісіне бейімделу реакциясы ……………………………… Дескрипторлар: -өсімдіктердің қозғалыс себептерін түсіндіреді; -өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды -фототропизм түрлерінің өсімдік мүшелеріне әсерін анықтайды; -өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысын сипаттайды; -өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысына мысал келтіреді; Үйге тапсырма: Жасанды фотопериодизмді пайдаланып,қыс кезінде жылыжайда өсімдік өсірудің маңыздылығы туралы хабарлама дайындау. Кері байланыс алу: Активатор 3/2 /1. 3 нәрсені білдім.2 нәрсені қолдануға дайынмын.1 нәрсені қолдануға дайынмын. |
Әртүрлі форматтағы смайликтар түрі. Таратпа материалдар Жұмыс дәптері.
Стикер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Әрекетті ұйымдастыру үшін саралау 1.Оқу мақсатын жоспарлауда. 2.Оқушылардың қажеттілігіне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасауда. 3.Қабілетті оқушыларға,тапсырмалардың нұсқалары мен қиындық деңгейі,шығармашылық деңгейі, көлемі мен ерекшеленеді. 4.Мазмұны бойынша саралау. Қос жазба күнделігі атты тиімді әдіс тәсілдер арқылы қабілетті оқушыларды мазмұны бойынша конструктивті талдауға жетелеу. Сабақта саралау тәсілдерін қолдану барысында мықтылар өз қабілетіне көз жеткізеді, әлсіздер оқудағы жетістіктерін сезінуге мүмкіндік алды. Оқушылардың оқуды ынталандыру деңгейі артты.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Ойлан тап», «Ой қозғау», «Ассоцация» «Басбармақ», «Еркін микрофон» әдісі арқылы топтарға тапсырма беру, интербелсенді әдіс тәсілдерді қолдана отырып,оқушыларға қолдау көрсету.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Топ ішінде қауіпсіздік ережені сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша: Топтастыру: Смайликтар арқылы 3 топқа топтастырамын.
1 – топ: Күн.
2 – топ: Өсімдік.
3 – топ: Жарық.
Тапсырма 1. «Ойлан тап» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау.
(а) төменде берілген сипаттамаларды гелиофиттер мен сциофиттерге жіктеңіз?
A. күннің тікелей түсуінен қорғанады
B. ашық күн сәулесі түсетін жерлерде өсетін
C. жапырақтары сабаққа көлденең орналасады
D. қараңғыда өмір сүруге бейімделген өсімдіктер
E. эпидерма жасушалары ірі, бірақ сыртқы қараған жасуша қабығы жұқа
F. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бірнеше қабатты
G. қалың орман, тоғайлардың төменгі ярустарында өсетін өсімдіктер
H. жапырақтарының эпидермисі қалың
I. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бір қабатты
J. жапырақтарындағы жүйкелену саны аз
K. жапырақтарының қалың балауызды қабаты болады
L. жапырақ тақтасында көп лептесіктері бар
M. жапырақ тақтасында лептесіктер саны аз
|
Жарық сүйгіштер |
Гелиофиттер |
Көлеңкеге төзімді (сциофиттер) |
|
|
|
|
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Тапсырма 2.« Ой қозғау» әдісіне сөзжұмбақ беру.
1.Күн энергиясының қатысуымен болатын процесс?
2.Өсімдік қалай тыныс алады?
3.Өсімдіктің жер асты мүшесі?
4.Өсімдікке қажетті минералды тыңайтқыш?
5.Фотопериодизмнің биологиялық және тағы басқа қандай маңызы бар?
6.Егер өсімдіктің тостағаншасы да күлтесі де болса,онда ол қалай аталады?
7.Өсімдіктің тыныс алу үшін не қажет?
8.Ұзақ мерзімде өсетін астық дақылды өсімдік?
9.Өсімдіктердің тарихи дамуы?
10.Аталықтың аналығының ауына түсуі?
11.Ұзақ күн өсімдіктері қай жерлерде,қай облыстарда таралған?
12.Түнгі уақытта гүлдейтін гүлдің түрі?
13.Фотопериодизм сыртқы ортаның,маусымдық өзгерістеріне қандай реакция қатысады?
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау.
Тапсырма 3. «Ассоцация» әдісі.
Мына өсімдіктер жайлы сендер қандай пікір айта аласыңдар?

Қысқа күн Жаздық өркен Ұзақ күн
Қысқа күнде
Қысқа күн және ұзақ күн өсімдіктері.
Топтарға тапсырма:
«Еркін микрофон» әдісі.
1 – топ: Фотопериодизм ғаламшарымыздағы ағзалар тіршілігінде қалай қолданылу мүмкін?
2 – топ: Адам өсімдіктің фотопериодизмі қалай басқара алады?
3 – топ: Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді?
«Әр топ деңгейіне» қарап бағалау.
Тапсырма 4. «Басбармақ» әдісі. Смайликтар
1. Биоырғақтың пайда болу себебін жүйелеңдер.
2. Өсімдіктер тіршілігіндегі жарықтың рөлі туралы қорытынды жасаңдар.
Биологиялық диктант.
1.Фотопериодизм көрінісінің бірі ........................................... реакциясы.
2. Фотопериодизм .........................................................тән.
3.Сыртқы ортаның маусымдық өзгерісіне бейімделу реакциясы ………………………………
Дескрипторлар:
-өсімдіктердің қозғалыс себептерін түсіндіреді;
-өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды
-фототропизм түрлерінің өсімдік мүшелеріне әсерін анықтайды;
-өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысын сипаттайды;
-өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысына мысал келтіреді;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспар 7 сынып "Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі"
Сабақ жоспар 7 сынып "Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 10 тарау. Қозғалыс. Мектеп: Қ.Аухадиев орта мектебі КММ Мұғалімнің аты-жөні: Бахтиярова А.А. Күні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктердердің қозғалу себебін және қозғалыстың маңызын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін анықтап,жарықтың өсімдіктерге әсерін практикалық тұрғыда зерттейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Өсімдіктердегі фотопериодизм ұғымын анықтайды. Өсімдіктердің жарық күннің ұзақтығына бейімделу ерекшелігін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады. Өсімдіктердегі фотопериодизм рөлін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер Қысқа күн өсімдіктер, ұзақ күн өсімдіктер, өсімдіктер, фотопериодизм, қыста жасанды жағдайда өсірілетін өсімдіктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Адам өсімдіктің фотопериодизмін басқара алатынын айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Өсімдіктер үшін фотопериодизм процесі өте маңызды, себебі… |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, физика, биология. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Фотопериодизм күннің жарық түсу ұзақтығына ағзалардың бейімделуі» 6 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру: Шеңберге тұрып сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір – бірлеріне тілек, жылы сөздер айтады. Мысалы: Жақсы көңіл – күй тілеймін. Топтастыру: Смайликтар арқылы 3 топқа топтастырамын. 1 – топ: Күн. 2 – топ: Өсімдік. 3 – топ: Жарық. Тапсырма 1. «Ойлан тап» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау. (а) төменде берілген сипаттамаларды гелиофиттер мен сциофиттерге жіктеңіз? A. күннің тікелей түсуінен қорғанады B. ашық күн сәулесі түсетін жерлерде өсетін C. жапырақтары сабаққа көлденең орналасады D. қараңғыда өмір сүруге бейімделген өсімдіктер E. эпидерма жасушалары ірі, бірақ сыртқы қараған жасуша қабығы жұқа F. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бірнеше қабатты G. қалың орман, тоғайлардың төменгі ярустарында өсетін өсімдіктер H. жапырақтарының эпидермисі қалың I. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бір қабатты J. жапырақтарындағы жүйкелену саны аз K. жапырақтарының қалың балауызды қабаты болады L. жапырақ тақтасында көп лептесіктері бар M. жапырақ тақтасында лептесіктер саны аз
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау. |
А3 бет,маркер,таратпа материалдар.
Сөзжұмбақ
И |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
Тапсырма 2.« Ой қозғау» әдісіне сөзжұмбақ беру. 1.Күн энергиясының қатысуымен болатын процесс? 2.Өсімдік қалай тыныс алады? 3.Өсімдіктің жер асты мүшесі? 4.Өсімдікке қажетті минералды тыңайтқыш? 5.Фотопериодизмнің биологиялық және тағы басқа қандай маңызы бар? 6.Егер өсімдіктің тостағаншасы да күлтесі де болса,онда ол қалай аталады? 7.Өсімдіктің тыныс алу үшін не қажет? 8.Ұзақ мерзімде өсетін астық дақылды өсімдік? 9.Өсімдіктердің тарихи дамуы? 10.Аталықтың аналығының ауына түсуі? 11.Ұзақ күн өсімдіктері қай жерлерде,қай облыстарда таралған? 12.Түнгі уақытта гүлдейтін гүлдің түрі? 13.Фотопериодизм сыртқы ортаның,маусымдық өзгерістеріне қандай реакция қатысады?
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау. Тапсырма 3. «Ассоцация» әдісі. Мына өсімдіктер жайлы сендер қандай пікір айта аласыңдар?
Қысқа Жаздық өркен Ұзақ күн қысқа күнде күн Қысқа күн және ұзақ күн өсімдіктері. Топтарға тапсырма: «Еркін микрофон» әдісі. 1 – топ: Фотопериодизм ғаламшарымыздағы ағзалар тіршілігінде қалай қолданылу мүмкін? 2 – топ: Адам өсімдіктің фотопериодизмі қалай басқара алады? 3 – топ: Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді? «Әр топ деңгейіне» қарап бағалау. |
Интерактивті тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Тапсырма 4. «Басбармақ» әдісі. Смайликтар
Биологиялық диктант. 1.Фотопериодизм көрінісінің бірі ........................................... реакциясы. 2. Фотопериодизм .........................................................тән. 3.Сыртқы ортаның маусымдық өзгерісіне бейімделу реакциясы ……………………………… Дескрипторлар: -өсімдіктердің қозғалыс себептерін түсіндіреді; -өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды -фототропизм түрлерінің өсімдік мүшелеріне әсерін анықтайды; -өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысын сипаттайды; -өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысына мысал келтіреді; Үйге тапсырма: Жасанды фотопериодизмді пайдаланып,қыс кезінде жылыжайда өсімдік өсірудің маңыздылығы туралы хабарлама дайындау. Кері байланыс алу: Активатор 3/2 /1. 3 нәрсені білдім.2 нәрсені қолдануға дайынмын.1 нәрсені қолдануға дайынмын. |
Әртүрлі форматтағы смайликтар түрі. Таратпа материалдар Жұмыс дәптері.
Стикер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Әрекетті ұйымдастыру үшін саралау 1.Оқу мақсатын жоспарлауда. 2.Оқушылардың қажеттілігіне қарай түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмаларды жасауда. 3.Қабілетті оқушыларға,тапсырмалардың нұсқалары мен қиындық деңгейі,шығармашылық деңгейі, көлемі мен ерекшеленеді. 4.Мазмұны бойынша саралау. Қос жазба күнделігі атты тиімді әдіс тәсілдер арқылы қабілетті оқушыларды мазмұны бойынша конструктивті талдауға жетелеу. Сабақта саралау тәсілдерін қолдану барысында мықтылар өз қабілетіне көз жеткізеді, әлсіздер оқудағы жетістіктерін сезінуге мүмкіндік алды. Оқушылардың оқуды ынталандыру деңгейі артты.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Ойлан тап», «Ой қозғау», «Ассоцация» «Басбармақ», «Еркін микрофон» әдісі арқылы топтарға тапсырма беру, интербелсенді әдіс тәсілдерді қолдана отырып,оқушыларға қолдау көрсету.
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Топ ішінде қауіпсіздік ережені сақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша: Топтастыру: Смайликтар арқылы 3 топқа топтастырамын.
1 – топ: Күн.
2 – топ: Өсімдік.
3 – топ: Жарық.
Тапсырма 1. «Ойлан тап» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау.
(а) төменде берілген сипаттамаларды гелиофиттер мен сциофиттерге жіктеңіз?
A. күннің тікелей түсуінен қорғанады
B. ашық күн сәулесі түсетін жерлерде өсетін
C. жапырақтары сабаққа көлденең орналасады
D. қараңғыда өмір сүруге бейімделген өсімдіктер
E. эпидерма жасушалары ірі, бірақ сыртқы қараған жасуша қабығы жұқа
F. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бірнеше қабатты
G. қалың орман, тоғайлардың төменгі ярустарында өсетін өсімдіктер
H. жапырақтарының эпидермисі қалың
I. жапырақтарындағы борпылдақ жасушалар бір қабатты
J. жапырақтарындағы жүйкелену саны аз
K. жапырақтарының қалың балауызды қабаты болады
L. жапырақ тақтасында көп лептесіктері бар
M. жапырақ тақтасында лептесіктер саны аз
|
Жарық сүйгіштер |
Гелиофиттер |
Көлеңкеге төзімді (сциофиттер) |
|
|
|
|
«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау
Тапсырма 2.« Ой қозғау» әдісіне сөзжұмбақ беру.
1.Күн энергиясының қатысуымен болатын процесс?
2.Өсімдік қалай тыныс алады?
3.Өсімдіктің жер асты мүшесі?
4.Өсімдікке қажетті минералды тыңайтқыш?
5.Фотопериодизмнің биологиялық және тағы басқа қандай маңызы бар?
6.Егер өсімдіктің тостағаншасы да күлтесі де болса,онда ол қалай аталады?
7.Өсімдіктің тыныс алу үшін не қажет?
8.Ұзақ мерзімде өсетін астық дақылды өсімдік?
9.Өсімдіктердің тарихи дамуы?
10.Аталықтың аналығының ауына түсуі?
11.Ұзақ күн өсімдіктері қай жерлерде,қай облыстарда таралған?
12.Түнгі уақытта гүлдейтін гүлдің түрі?
13.Фотопериодизм сыртқы ортаның,маусымдық өзгерістеріне қандай реакция қатысады?
«Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау.
Тапсырма 3. «Ассоцация» әдісі.
Мына өсімдіктер жайлы сендер қандай пікір айта аласыңдар?

Қысқа күн Жаздық өркен Ұзақ күн
Қысқа күнде
Қысқа күн және ұзақ күн өсімдіктері.
Топтарға тапсырма:
«Еркін микрофон» әдісі.
1 – топ: Фотопериодизм ғаламшарымыздағы ағзалар тіршілігінде қалай қолданылу мүмкін?
2 – топ: Адам өсімдіктің фотопериодизмі қалай басқара алады?
3 – топ: Күн жарығының ұзақтылығы өсімдіктің гүлдеуіне және жеміс беруіне қалай әсер етеді?
«Әр топ деңгейіне» қарап бағалау.
Тапсырма 4. «Басбармақ» әдісі. Смайликтар
1. Биоырғақтың пайда болу себебін жүйелеңдер.
2. Өсімдіктер тіршілігіндегі жарықтың рөлі туралы қорытынды жасаңдар.
Биологиялық диктант.
1.Фотопериодизм көрінісінің бірі ........................................... реакциясы.
2. Фотопериодизм .........................................................тән.
3.Сыртқы ортаның маусымдық өзгерісіне бейімделу реакциясы ………………………………
Дескрипторлар:
-өсімдіктердің қозғалыс себептерін түсіндіреді;
-өсімдіктердегі қозғалыстың маңызын сипаттайды
-фототропизм түрлерінің өсімдік мүшелеріне әсерін анықтайды;
-өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысын сипаттайды;
-өсімдіктердегі фотопериодизм құбылысына мысал келтіреді;
шағым қалдыра аласыз
















