|
Пән: жаратылыстану |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Глобусты қалай қолданады? |
|
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтай алады. Көптеген оқушылар: глобустан Қазақстан Республикасын таба алады Кейбір оқушылар: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсіне алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: модель,глобус Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл: қазақ тілі |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
шығармашылық және сын тұрығысынан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеті |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
саралау, талдау, сын тұрғысынан ойлау,дәлелдеу |
||||
|
Бастапқы білім |
Жер ғаламшарының көрінісі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық дайындық. -Сәлеметсіздерме! -Здравствуйте! -Good morning! Топқа бөлу Суреттердің жарты бөлігін табу арқылы топқа бөліну 1-топ: тау-«Альпинисттер» 2-топ: қайық-«Теңізшілер» 3-топ: орман-«Орманшылар» |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
«Екі өтірік, бір шындық» әдісі -Ертеде адамдар Жерді төртбұрыш тәріздес деп ойлаған. (ө) -Біздің ғаламшарымыз Жер деп аталады. (ш) -Ғарыштан қарағанда Жер өте кішкентай,қызғылт және сопақша тәріздес көрінеді. (ө) Ұжымдық жұмыс Суретпен жұмыс Жер Жердің ғарыштан түсірілген фотосуретіне қара. — Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? — Жерді тұтастай көруге бола ма? (Жоқ.) — Неліктен? (Ол үлкен, бір фото арқылы оны жан-жағынан көрсету мүмкін емес.) — Осыншама үлкен Жерді жан-жағынан қалай көруге болады, себебі біз Жерді кішірейте алмаймыз ғой? Біздің ғаламшарымыз-Жер.Ол өте үлкен! Біз оны қалай кішірейте аламыз? Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі. Ойыншықтар -Бөлмеде қандай заттардың моделін көріп тұрсың? -Оларды атай аласың ба? Топпен жұмыс Зерттейік. Ермексаздан заттардың моделін қалай жасауға болады? 1-топ: Тау мен адамның бейнесін жасау 2-топ: Қайық пен адамның бейнесін жасау 3-топ: Ағаш пен адамның бейнесін жасау Глобуспен танысу Глобус-Жердің моделі. Жұппен жұмыс Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап. Сол жерлерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт. Глобустан қоңыр,сары түспен боялған жерлерді тап, Сол жерлерге қоңыр немесе сары түсті жапсырма түймелерді бекіт. Адамдар өмір сүре алатын жерлерді көрсет.Неге олай ойлайсың? Есте сақта! Глобуста көк түспен су,сары және жасыл түспен құрлық көрсетілген. «Сен білесің бе?» айдары Ең алғаш Фернан Магеллан Жерді айналып шығып,Жердің шар тәріздес екенін дәлелдеген. Дәптермен жұмыс Зат моделі. Оқушылар кез келген екі заттың суретін салады Глобус Глобус салынған суретті қажетті түстермен бояу. |
Оқулық, Ермек саз тақтай ша Жұмыс дәптері |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Көбелектер» әдісі
|
3 өлшем-дегі көбелек-тер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары
сабақ жоспары
|
Пән: жаратылыстану |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Глобусты қалай қолданады? |
|
|
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтай алады. Көптеген оқушылар: глобустан Қазақстан Республикасын таба алады Кейбір оқушылар: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеу қажеттілігін түсіне алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: модель,глобус Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл: қазақ тілі |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
шығармашылық және сын тұрығысынан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеті |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
саралау, талдау, сын тұрғысынан ойлау,дәлелдеу |
||||
|
Бастапқы білім |
Жер ғаламшарының көрінісі |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық дайындық. -Сәлеметсіздерме! -Здравствуйте! -Good morning! Топқа бөлу Суреттердің жарты бөлігін табу арқылы топқа бөліну 1-топ: тау-«Альпинисттер» 2-топ: қайық-«Теңізшілер» 3-топ: орман-«Орманшылар» |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
«Екі өтірік, бір шындық» әдісі -Ертеде адамдар Жерді төртбұрыш тәріздес деп ойлаған. (ө) -Біздің ғаламшарымыз Жер деп аталады. (ш) -Ғарыштан қарағанда Жер өте кішкентай,қызғылт және сопақша тәріздес көрінеді. (ө) Ұжымдық жұмыс Суретпен жұмыс Жер Жердің ғарыштан түсірілген фотосуретіне қара. — Фотосуреттен не көріп тұрсыңдар? — Жерді тұтастай көруге бола ма? (Жоқ.) — Неліктен? (Ол үлкен, бір фото арқылы оны жан-жағынан көрсету мүмкін емес.) — Осыншама үлкен Жерді жан-жағынан қалай көруге болады, себебі біз Жерді кішірейте алмаймыз ғой? Біздің ғаламшарымыз-Жер.Ол өте үлкен! Біз оны қалай кішірейте аламыз? Модель-бұл табиғи нысанның кішірейтілген үлгісі. Ойыншықтар -Бөлмеде қандай заттардың моделін көріп тұрсың? -Оларды атай аласың ба? Топпен жұмыс Зерттейік. Ермексаздан заттардың моделін қалай жасауға болады? 1-топ: Тау мен адамның бейнесін жасау 2-топ: Қайық пен адамның бейнесін жасау 3-топ: Ағаш пен адамның бейнесін жасау Глобуспен танысу Глобус-Жердің моделі. Жұппен жұмыс Глобустан көк түспен боялған жерлерді тап. Сол жерлерге көгілдір түсті жапсырма түймелерді бекіт. Глобустан қоңыр,сары түспен боялған жерлерді тап, Сол жерлерге қоңыр немесе сары түсті жапсырма түймелерді бекіт. Адамдар өмір сүре алатын жерлерді көрсет.Неге олай ойлайсың? Есте сақта! Глобуста көк түспен су,сары және жасыл түспен құрлық көрсетілген. «Сен білесің бе?» айдары Ең алғаш Фернан Магеллан Жерді айналып шығып,Жердің шар тәріздес екенін дәлелдеген. Дәптермен жұмыс Зат моделі. Оқушылар кез келген екі заттың суретін салады Глобус Глобус салынған суретті қажетті түстермен бояу. |
Оқулық, Ермек саз тақтай ша Жұмыс дәптері |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Көбелектер» әдісі
|
3 өлшем-дегі көбелек-тер |
|||
шағым қалдыра аласыз














