|
Сабақ жоспары |
|||||||||||
|
Пәні:Әдебиеттік оқу |
Мектебі: Нұр-Сұлтан қаласындағы Халықаралық мектеп |
||||||||||
|
Сынып4 |
Мұғалім ТАӘ: |
||||||||||
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
Педагогикалық шеберлік деңгейі:
|
||||||||||
|
Күні: |
бары:мұғалім-модератор
|
өтінілген:мұғалім-сарапшы. |
|||||||||
|
Кәсіби даму мақсаты: «Саралаудың тереңдету әдісіа рқылы оқушылардың зерттеу барысында жауаптарын дәлелді тұжырымдау дағдыларын дамыту» |
|||||||||||
|
Сабақтақырыбы: Қырдың жас түлегі |
|||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
Шоқан бейнесімен танысу, өмірі, шығармашылығы туралы қосымша түсінік алу; Шоқан Уәлихановтың зерттеулерінің құндылығын анықтау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: - Шоқан бейнесімен танысады, шығармашылығы туралы түсінік алады. Оқушылардың басым бөлігі: - Шоқан Уәлихановтың зерттеулерін талдайды. Кейбір оқушылар: - Шоқан Уәлихановтың зерттеулерінің құндылығын анықтайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерін анықтап, талдайды. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Диалогкеарналғантармақтар: - Ш.Уәлихановтың өмірбаянын әңгімелейді; - Талқылау барысында сұрақтарға жауап береді? - Ш.Уәлихановтың зерттеулері туралы пікір білдіреді. Жазылымғаарналғантіркестер: - Ш.Уәлихановтың зерттеулерінің құндылықтары туралы жазады; - Ш.Уәлихановтың тұлғасы бойынша өлең жазады. |
||||||||||
|
Сіңірілетін құндылықтар |
Тарихи тұлғаларды білу және өмір бойы білім алуға баулу |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдысы |
Презентация, бейнежазба |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шоқан Уәлихановтың алғашқы қазақ ғалымы екенін біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басталуы |
Оқушыларға Шоқан Уәлихановтың фотосы көрсетіліп сұрақтар қойылады: Сұрақтар: 1. Фотода бейнеленген кім? 2. Ол туралы не білесіңдер? т.б. 3. Ш. Уәлихановтың мұрасы несімен танымал? 4. Қалай ойлайсыңдар неліктен біз Ш.Уәлихановты танып білуіміз керек? Оқушыларғажоғарыдағысұрақтарқойылып, талқылаужүргізіледі. Барысындасабақтақырыбымен мақсатыайқындалады. Бағалау: ауызша бейресми Саралау: күрделі сұрақтарға А және В оқушылар толық жауап береді Оқушыларға «БББ»кестесінтолтыруұсынылады. «БББ» кестесінің«білемін», «білгімкеледі» бағандарынтолтырады
Бағалау: сабақ соңында әр оқушының жеке кестелеріне мұғалімнің ресми бағалауы жүргізіледі Саралау: оқушы қажеттіліктері мен қабілеттерінің диагностикалық карта негізінде бағаланады.
|
Презентация
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма: Оқушыларға бейнежазба көрсетіледі және парақтағы мәтін таратылады. Мәтінмен жұмыс (Үш қадамды сұхбат) Мәтінді бөлімдерге бөліп оқу. 1 Бөлім: Шоқанның сағынышы 2 Бөлім: Қатал офицер 3 Бөлім: Сужүрек Анатолий. Оқушылар мәтінді оқып болған соң үлкен шеңберге отырғызылады. «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оушылар бір-біріне сұрақтар қояды, қосымша мұғалім де өз сұрағын қояды. (Сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты пайдаланады.) Бастапқы сұрақтар: 1. Шоқанның туған жері? 2. Шоқанның шын есімі? т.б. Бағалау: оқушылар ауызша өзара бағалау жүргізеді Саралау: А және В оқушылар бағалау жүргізіп, кері байланыс береді Талқылау барысында Ш.Уәлихановқа саяхатшы,әдебиетші, тарихшы, суретші ретінде қарау үшіншеңбердегі оқушылардың таңдауы бойынша 4 топқабөлінеді. (Джигсо әдісі) Бастапқы топтан шағын топқа бөлінеотырып өздеріне берілген ұғымдар бойынша ақпаратжинақтайды. Берілген уақыт ішінде ізденулерінаяқтап бастапқы топқа оралады жәнеқорытындыларын ортаға салып, Ш.Уәлихановтыңзерттеулерін жан-жақты талдайды. Топтағы оқушылар рөлдерге бөлініп, әркім өзінің міндетіне жауапкершілікпен қарауы тиіс: хатшы (мәліметтерді тіркеу) таймкипер (уақытты қадағалап, ескертіп отыру) спикер (топ жауабын басқа топтар алдында қорғайды) ізденуші (ақпаратты ізеу) модератор (топ жұмысын басқару, әрбір оқушыға баға береді) Бағалау: модераторлар топ мүшелеріне баға береді, ал жалпы топқа бағаны қарсылас топтар беріп, мұғалім әрбір оқушыны бағалайды Саралау: топты, топтағы рөлді оқушылар өз бетімен таңдайды. Модераторлар А оқушылар болады деп жоспарланды.
Қосымша тапсырма: Ш.Уәлихановтың тұлғасына байланысты бес жол өлең шығар. Бес жол өлең шығаруда қиналып отырған жұптарға бес жол өлеңнің қадамдары ұсынылады: 1. Зат есім (Не? Кім?). 2. Сын есім (Қандай?). 3. Етістік (Не істеді? Қайтті?). 4. Тақырып бойынша сезімді білдіретін 4 сөз. 5. 1-ші жолдың синонимі. Үлгі: Бес жолды өлең әдісі Кім? Шоқан Қандай? Ақылды, зерек Не істеді? Саяхат жасап зерттеді Сезім білдіретін сөйлем Артынан өшпес мұра қалдырды! Синоним Ғалым
Бағалау: жұппен бағалау, мұғалімнің бейресми бағалауы Саралау: А оқушылар орындайды |
Шоқан Уәлиханов Әдебиет порталы (adebiportal.kz) Қазақтың ұлы ғалымы Ш.Уәлиханов Яндекс.Видео (yandex.kz) |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Керібайланыс: Оқушылар сабақ басында толтырған«БББ» кестелеріне оралады. Кестенің «білдім» бағанын толтырады
Бағалау: сабақ соңында әр оқушының жеке кестелеріне мұғалімнің ресми бағалауы жүргізіледі Саралау: оқушы қажеттіліктері мен қабілеттерінің диагностикалық карта негізінде бағаланады |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары
Сабақ жоспары
|
Сабақ жоспары |
|||||||||||
|
Пәні:Әдебиеттік оқу |
Мектебі: Нұр-Сұлтан қаласындағы Халықаралық мектеп |
||||||||||
|
Сынып4 |
Мұғалім ТАӘ: |
||||||||||
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
Педагогикалық шеберлік деңгейі:
|
||||||||||
|
Күні: |
бары:мұғалім-модератор
|
өтінілген:мұғалім-сарапшы. |
|||||||||
|
Кәсіби даму мақсаты: «Саралаудың тереңдету әдісіа рқылы оқушылардың зерттеу барысында жауаптарын дәлелді тұжырымдау дағдыларын дамыту» |
|||||||||||
|
Сабақтақырыбы: Қырдың жас түлегі |
|||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
Шоқан бейнесімен танысу, өмірі, шығармашылығы туралы қосымша түсінік алу; Шоқан Уәлихановтың зерттеулерінің құндылығын анықтау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: - Шоқан бейнесімен танысады, шығармашылығы туралы түсінік алады. Оқушылардың басым бөлігі: - Шоқан Уәлихановтың зерттеулерін талдайды. Кейбір оқушылар: - Шоқан Уәлихановтың зерттеулерінің құндылығын анықтайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерін анықтап, талдайды. |
||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Диалогкеарналғантармақтар: - Ш.Уәлихановтың өмірбаянын әңгімелейді; - Талқылау барысында сұрақтарға жауап береді? - Ш.Уәлихановтың зерттеулері туралы пікір білдіреді. Жазылымғаарналғантіркестер: - Ш.Уәлихановтың зерттеулерінің құндылықтары туралы жазады; - Ш.Уәлихановтың тұлғасы бойынша өлең жазады. |
||||||||||
|
Сіңірілетін құндылықтар |
Тарихи тұлғаларды білу және өмір бойы білім алуға баулу |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
||||||||||
|
АКТ пайдалану дағдысы |
Презентация, бейнежазба |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Шоқан Уәлихановтың алғашқы қазақ ғалымы екенін біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басталуы |
Оқушыларға Шоқан Уәлихановтың фотосы көрсетіліп сұрақтар қойылады: Сұрақтар: 1. Фотода бейнеленген кім? 2. Ол туралы не білесіңдер? т.б. 3. Ш. Уәлихановтың мұрасы несімен танымал? 4. Қалай ойлайсыңдар неліктен біз Ш.Уәлихановты танып білуіміз керек? Оқушыларғажоғарыдағысұрақтарқойылып, талқылаужүргізіледі. Барысындасабақтақырыбымен мақсатыайқындалады. Бағалау: ауызша бейресми Саралау: күрделі сұрақтарға А және В оқушылар толық жауап береді Оқушыларға «БББ»кестесінтолтыруұсынылады. «БББ» кестесінің«білемін», «білгімкеледі» бағандарынтолтырады
Бағалау: сабақ соңында әр оқушының жеке кестелеріне мұғалімнің ресми бағалауы жүргізіледі Саралау: оқушы қажеттіліктері мен қабілеттерінің диагностикалық карта негізінде бағаланады.
|
Презентация
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма: Оқушыларға бейнежазба көрсетіледі және парақтағы мәтін таратылады. Мәтінмен жұмыс (Үш қадамды сұхбат) Мәтінді бөлімдерге бөліп оқу. 1 Бөлім: Шоқанның сағынышы 2 Бөлім: Қатал офицер 3 Бөлім: Сужүрек Анатолий. Оқушылар мәтінді оқып болған соң үлкен шеңберге отырғызылады. «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оушылар бір-біріне сұрақтар қояды, қосымша мұғалім де өз сұрағын қояды. (Сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты пайдаланады.) Бастапқы сұрақтар: 1. Шоқанның туған жері? 2. Шоқанның шын есімі? т.б. Бағалау: оқушылар ауызша өзара бағалау жүргізеді Саралау: А және В оқушылар бағалау жүргізіп, кері байланыс береді Талқылау барысында Ш.Уәлихановқа саяхатшы,әдебиетші, тарихшы, суретші ретінде қарау үшіншеңбердегі оқушылардың таңдауы бойынша 4 топқабөлінеді. (Джигсо әдісі) Бастапқы топтан шағын топқа бөлінеотырып өздеріне берілген ұғымдар бойынша ақпаратжинақтайды. Берілген уақыт ішінде ізденулерінаяқтап бастапқы топқа оралады жәнеқорытындыларын ортаға салып, Ш.Уәлихановтыңзерттеулерін жан-жақты талдайды. Топтағы оқушылар рөлдерге бөлініп, әркім өзінің міндетіне жауапкершілікпен қарауы тиіс: хатшы (мәліметтерді тіркеу) таймкипер (уақытты қадағалап, ескертіп отыру) спикер (топ жауабын басқа топтар алдында қорғайды) ізденуші (ақпаратты ізеу) модератор (топ жұмысын басқару, әрбір оқушыға баға береді) Бағалау: модераторлар топ мүшелеріне баға береді, ал жалпы топқа бағаны қарсылас топтар беріп, мұғалім әрбір оқушыны бағалайды Саралау: топты, топтағы рөлді оқушылар өз бетімен таңдайды. Модераторлар А оқушылар болады деп жоспарланды.
Қосымша тапсырма: Ш.Уәлихановтың тұлғасына байланысты бес жол өлең шығар. Бес жол өлең шығаруда қиналып отырған жұптарға бес жол өлеңнің қадамдары ұсынылады: 1. Зат есім (Не? Кім?). 2. Сын есім (Қандай?). 3. Етістік (Не істеді? Қайтті?). 4. Тақырып бойынша сезімді білдіретін 4 сөз. 5. 1-ші жолдың синонимі. Үлгі: Бес жолды өлең әдісі Кім? Шоқан Қандай? Ақылды, зерек Не істеді? Саяхат жасап зерттеді Сезім білдіретін сөйлем Артынан өшпес мұра қалдырды! Синоним Ғалым
Бағалау: жұппен бағалау, мұғалімнің бейресми бағалауы Саралау: А оқушылар орындайды |
Шоқан Уәлиханов Әдебиет порталы (adebiportal.kz) Қазақтың ұлы ғалымы Ш.Уәлиханов Яндекс.Видео (yandex.kz) |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Керібайланыс: Оқушылар сабақ басында толтырған«БББ» кестелеріне оралады. Кестенің «білдім» бағанын толтырады
Бағалау: сабақ соңында әр оқушының жеке кестелеріне мұғалімнің ресми бағалауы жүргізіледі Саралау: оқушы қажеттіліктері мен қабілеттерінің диагностикалық карта негізінде бағаланады |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз














