Материалдар / Сабақ жоспары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпқа арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Ақпан 2023
179
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:



5.4А Пайыз

Педагогтің Т.А.Ә

Даурбекова Бегзада Билтебаевна

Күні:


Сынып: 5



Сабақ тақырыбы

Мәтінді есептерді шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: берілген санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу есептерін формула арқылы шығарады;

Көпшілігі: Берілген санның пайызын табу және пайызы бойынша санды табу есептерін шамалардың өзара байланысын анықтай отырып есеп шығаруда санды өрнек немесе теңдеу құрады мәнін табады;

Кейбірі: пайызға байланысты математикалық сауаттылық есептерін талдайды, шығарады;

Бағалау критерийлері

  • - пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара алады;

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Саралау

Ресурстар



Сабақтың басы


3 минут










4 минут


  1. I. Ұйымдастыру кезеңі

  • - оқушылардың назарын жинақтау;

  • - оқушыларды түгендеу;

  • - оқушыларды топқа бөлу «SMART бейдж» карточкаларын ұсыну

  • - оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын анықтайды

  • ІІ. «Миға шабул» әдісі

Мақсаты: оқушыларды ойлауға, ойын жүйелеуге жұмылдырады.

Wordwall платформасы арқылы сұрақтар беру

  • 1. Пайыз сөзі қандай мағынаны білдіреді?

  • 2. Пайыз не үшін қажет?

  • 3. Санның 1% қалай есептейміз?

  • 4. Пайыз туралы қандай қызықты мәліметтер білесің?

  • 5. Пайыз бөлшекпен қалай жазылады?

  • 6. Санның кез-келген пайызын қалай есептеуге болады?

  • 7. Пайызы бойынша санды қалай табамыз?

  • 8. Ондық немесе жай бөлшекті пайызға қалай айналдырамыз?

  • 9. Пайызды ондық немесе жай бөлшекке қалай айналдырамыз?

  • 10. фигуралардың қанша пайызы боялған?


- оқушылар мұғаліммен амандасады

- оқушылар «SMART бейдж» карточкаларын алып, ондағы есімдерінің түстері бойынша 4 топқа бөлінеді. Өзара ақылдасып топ басшыларын сайлaйды.

- өзара талдап оқу мақсатын анықтайды


Wordwall платформасы арқылы таңдаған оқушы сол сұраққа жауап береді
















Сұраққа жауап берген оқушыға кері байланыс «Жарайсың!»






















Оқушылардың біліміндегі қиындығын анықтау





















қима қағаздар









https://wordwall.net/ru/resource/28701416


презентация


Сабақтың ортасы



12 минут

«Көршіңмен сырлас»

әдісі арқылы жұптық жұмыс

Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін өмірде, кез-келген жағдайда, әлеуметтік ортада қолдана алуға үйрету;

1-тапсырма

Серіктің отбасы ай сайын электр қуатын пайдаланғаны үшін ақы төлеу керек. Төлем уақытында жасалмаса, әрбір қосымша күн үшін айыппұл салынады. Соңғы айға 4000 тг көлемінде түбіртегі келген соң, электр қуатын пайдаланатын отбасы мерзімінен төлемді 5 күнге кешіктірді. Айыппұл сомадан 1% болса, 4000 тг орнына қанша төлеуге тура келді?

2-тапсырма

Арай өзінің бизнесін ашу үшін жылдық 21 пайызбен 500 мың тг несие алды. Несие 1 жылға алынып, ай сайын тең үлестермен өтелсе, оның ай сайынғы жарнасының мөлшерін анықтаңыз. (жауапты жуықтап ал)

3-тапсырма

Мемлекетте табыс салығы жалақының

10 пайызын құрайды. Салықты ұстаған соң Азамат қолына 162000 тг алды. Оның жалақысы қанша?

Дескриптор:

- есептің шартын және нені табу қажеттігін біледі;

- пайызды жай бөлшек және ондық бөлшек түрінде жаза алады;

- пайызы бойынша санды таба алады;

- санның пайызын таба алады;

- есептің жауабын жаза алады;

Жеке білімді қажет ететін оқушы жұбымен бірге тапсырманы орындауға қатысады, мұғалімнің көмегіне сүйену



-тапсырманы өзара ынтымақтаса отырып, түсініп, шартын жазып, есептеулер жүргізеді


-есептердің жауаптары слайд арқылы көрсетіледі, оқушылар салыстырады, талдайды

1. Шешуі:

1% = = 40

40*5=200

4000+200= 4200 тг


2. Шешуі:

×a

b= ×500= 105000 тг

500000+105000 =605000

605000:12= 50416 тг 6 тиын


3. Шешуі:

100% - 10% = 90%

162000 = 90%

= 180000 тг






Дескриптор

(экранда көрсетіледі)



- кейбір оқушыларға тапсырманы

орындау барысында жан-жақты әрі нақты

көмек қажет,

ынтымақтастық пен өзара көмекті ұйымдастыру


- жетекші сұрақтар арқылы қолдау көрсету








https://youtu.be/kOQ1UbnF5CY





https://el.kz/news/archive/bank_zh-ne_nesie_turaly_10_-yzy-ty_derek/


тапсырма

жазылған

қағаздар





13 минут


















Сабақ соңы

10 минут















3 минут

«Әйткеншек»

әдісі арқылы топтық жұмыс

Функционалдық сауаттылық есебі

Мақсаты: Оқушылар топта сыныптастарымен ынтымақтаса отырып, қарым –қатынас жасауға, идеяларды ұсынуға және қорғауға, әртүрлі ұстанымдарымен алмасуға, барынша белсенді қатысуға мүмкіндік алады.

ҚОСЫМША №1 көрсетілген

4 топқа тапсырмалар таратылады

Дескриптор:

- қыз бала киімінің бағасын есептейді;

- ұл бала киімінің бағасын есептейді;

- 40 пайыз жеңілдікті есептейді;

- жалпы төленген соманы табады;

- сұрақтарға жауап береді;

Жеке білімді қажет ететін оқушы топтағы пікірлерді тыңдай алу, қарапайым элементтерді атау және түсіну.

«Сәйкестендіру»

әдісі арқылы жеке жұмыс

Оқулықпен жұмыс № 846, 848, 855 есеп

1

Түлкі

15

2

Шаян

70,8

3

Бұғы

20

4

Қарақат

20

5

Су

10

Дескриптор:

  • санның пайызын табады;

  • пайызы бойынша санды табады;

  • есептеулер жүргізеді жауабын

сәйкестендіреді;

Жеке білімді қажет ететін оқушы

кем дегенде үшеуін дұрыс сәйкестендіреді.

Рефлексия

Оқушылар білімін «Пайыз» əдісі арқылы кері байланыс жасап қорытындылайды

30-50% - əлі де көмек қажет

51-70% - түсіндім

71-100% - өте жақсы түсіндім


оқушылар топтасып есепті талдайды мәтінмен және кесте арқылы есептеулер жүргізіп сұрақтарына жауап береді


Шешуі:

Маржан

4990+2700+1700+3800+2450=15640тг

Олжас

4500+3000+3500+1000+2350=14350тг

15640+14350=29990

×a ×29990=11996

29990-11996=17994 тенге төледі.








есептеулер жүргізіп дұрыс жауапты тауып сәйкестендіреді
















пайыздық көрсеткіштер арқылы

қорытынды жасайды


Үй тапсырмасын алады



топ бір-бірін бағалайды




Дескриптор

(экранда көрсетіледі)













өзін-өзі бағалау


Дескриптор

(экранда көрсетіледі)




- қарқыны баяу және көмек қажет ететін оқушыларға тапсырманы орындау үшін қосымша уақыт беру

- диалог құру және қолдау

көрсету










- тапсырманы орындауда алаңдап отырған оқушыларға қосымша сұрақтар беріліп қолдау көрсетіледі.











- пайыздық көрсеткіштер бойынша келесі

сабаққа жақсартуға шолу жасау




https://egemen.kz/article/105349-ar-elde-mektep-formasy-qanday















Математика5-сынып,

1-бөлім, А.Е.Әбілқасымова,

Т.П. Кучер, З.Ә. Жұмағұлова, 2017ж.





















ҚОСЫМША №1


Тапсырма-1

Серіктің отбасы ай сайын электр қуатын пайдаланғаны үшін ақы төлеу керек. Төлем уақытында жасалмаса, әрбір қосымша күн үшін айыппұл салынады. Айына 4000 тг электр қуатын пайдаланатын отбасы төлемді 5 күнге кешіктірді. Айыппұл сомадан 1% болса, 4000 тг орнына қанша төлеуге тура келді?

Тапсырма-2

Арай өзінің бизнесін ашу үшін жылдық 21 пайызбен 500 мың тг несие алды. Несие 1 жылға алынып, ай сайын тең үестермен өтелсе, оның ай сайынғы жарнасының мөлшерін анықтаңыз.(жауапты жуықтап ал).

Тапсырма-3

Мемлекетте табыс салығы жалақының 10 пайызын құрайды. Салықты ұстаған соң Азамат қолына 162000 тг алды. Оның жалақысы қанша?


















«Мектепке дайындық»

Жаңа оқу жылына Маржан мен Олжастың анасы дүкеннен «мектеп формасын» сатып алмақшы.

Олар:

Shape1

Назар аударыңыз!


Үш немесе одан да көп затты сатып алғанда киімге жеңілдіктер 40% құрайды.






Киім

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!