|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Этникалық және әлеуметтік-саяси процестер Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
Колледж: «Алматы облысының білім басқармасы» ММ «Шелек политехникалық колледжі» МКҚК |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шыңғысова Жазира Кенжебаевна |
|
|
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тақырып 2.2. 2 Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; 10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын түсіндіреді; Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін талдау Қазіргі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін анықтайды. |
|
Бағалау критерийі |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуін талдап, ерекшеліктерін сипаттап бере алады. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін талдайды. Қазіргі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін анықтайды. |
|
Тарихи концепт |
Дәлел-қарастырылып отырған дәлелге қатысты тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды. |
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминдер Ақсүйек, қарасүйек, сұлтандар, сейіттер, қожалар, билер, батырлар, жыраулар, байлар, кедейлер, құлдар.
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының үш құндылығы зайырлы қоғам дамуындағы экономикалық өрлеуді, білім беру, денсаулық саласының табысты дамуына болашақта үлес қосатын ізденімпаз ұрпақ тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Құқық негіздері - әлеуметтік құрылым анықтамасын табуда байланысады. Қазақ әдебиеті-Жыраулар мен Батырлар жыры. «Саясаттану және әлеуметтану негіздері» - Әлеуметтік стратификация |
|
Алдыңғы білім |
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
|
Сабақ барысы |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 - минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Топқа бөлу. І топ Ұлы жүз ІІ топ Орта жүз ІІІтоп Кіші жүз Ұжымдық жұмыс. Миға шабуыл Оқушылар берілген сөздерге: 1. Ассоциация құрайды 2. Өзара байланыстырып сөйлем құрайды Қоғам, әлеумет, ақсүйек, халық т.с.с.
. |
Студенттердің амандасуы. студенттер өз жауаптарын ұсынады |
Қ.Б. «Мадақтау арқылы» • Сен жарайсың. •Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. •Сенің мүмкіндігің оданда зор. Мақсаты: оқушыны ынталандыру, өзіне деген сенімділігін арттыру |
Ноутбук, интерактивті тақта. Презентация карточкалар суреттер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 - минут |
Жаңа сабаққа арналған мәтін беріледі. Тапсырмалар: І топқа «Ұлы жүз» тапсырмасы: Тапсырма. «Мен кіммін?» әдісі арқылы дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік топтарды өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс анықтаңыз.
Дескрипторы:
ІІ топқа «Орта жүз» тапсырмасы: Тапсырма. «Ақпаратты талдайық» әдісі арқылы қазіргі қазақ қоғамындағы әлеуметтік топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс сәйкестендіріңіз.
Дескрипторы:
ІІІ топқа Кіші жүз тапсырмасы: «РАФТ стратегиясы» әдісін қолдану арқылы тапсырмалар беремін. РАФТ стратегиясы: «РАФТ» стратегиясы бойынша студенттер оқылған мәтінге байланысты топтарға бөліне отырып, түрлі рольдерді орындау арқылы хабарламалар жасайды. Мысалы, хан (роль) болып, қол астындағы халыққа (аудиторияға) үндеу (форма) жолдауы керек, немесе президент болып радиодан, теледидардан үндеу айтуы керек.
Немесе қолбасшы болып
әскерлерге бұйрық жазады, немесе қарасүйек болып сұлтандарға өтініш
немесе арыз хат жазады. Мен өз кезегімде студенттердің өз
«қойылымдарында» тақырыптан ауытқымай Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
Этникалық және
әлеуметтік-саяси процестер Дәстүрлі қазақ қоғамы:
этникалық құрылымы және әлеуметтік
ұйымдасуы Колледж: «Алматы облысының білім
басқармасы» ММ «Шелек политехникалық
колледжі» МКҚК Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Шыңғысова Жазира
Кенжебаевна Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы
Тақырып 2.2. 2
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік
жіктелуінің ерекшеліктері Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
10.2.2.6
-қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін
«ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын
пайдалану; 10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ
қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін
түсіндіру
Сабақтың
мақсаты
Қазақтардың
әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек»,
«қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын
түсіндіреді;
Дәстүрлі қазақ
қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық
рөлін талдау Қазіргі қазақ қоғамындағы
әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін
анықтайды. Бағалау
критерийі Дәстүрлі қазақ қоғамының
әлеуметтік жіктелуін талдап,
ерекшеліктерін сипаттап бере
алады. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы
әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін
талдайды. Қазіргі қазақ қоғамындағы
әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін
анықтайды. Тарихи
концепт
Дәлел-қарастырылып отырған дәлелге
қатысты тарихи айғақтың ерекшеліктерін
талдайды. Ойлау
дағдысы Білу, түсіну,
қолдану
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады.
Оқыған ақпаратты өз сөзімен
баяндайды
Тақырып бойынша мәтінмен
жұмыс жасайды
Өз білімін кестеге түсіре
алады
Алған білімдері бойынша
салыстыра сипаттайды
Пәндік лексика және
терминдер
Ақсүйек, қарасүйек,
сұлтандар, сейіттер, қожалар, билер, батырлар, жыраулар, байлар,
кедейлер, құлдар.
Құндылықтарға
баулу «Мәңгілік ел» идеясының үш
құндылығы зайырлы қоғам дамуындағы экономикалық өрлеуді, білім
беру, денсаулық саласының табысты дамуына болашақта үлес қосатын
ізденімпаз ұрпақ тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыс
Құқық негіздері -
әлеуметтік құрылым анықтамасын табуда
байланысады.
Қазақ әдебиеті-Жыраулар мен Батырлар
жыры. «Саясаттану және әлеуметтану
негіздері» - Әлеуметтік
стратификация Алдыңғы
білім
Қазақтардың
ру-тайпалық құрылымының
ерекшеліктері Сабақ
барысы
Сабақтың
кезеңі/ уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
кезеңі 5 -
минут Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.
Түгелдеу. Топқа
бөлу. І топ Ұлы
жүз ІІ топ Орта
жүз ІІІтоп Кіші
жүз Ұжымдық
жұмыс. Миға
шабуыл Оқушылар берілген
сөздерге:
1. Ассоциация
құрайды
2. Өзара
байланыстырып сөйлем құрайды Қоғам, әлеумет, ақсүйек, халық
т.с.с. Сабақ тақырыбы, мақсаттары,
бағалау критерийлерімен таныстырады.
Топтасады. .
Студенттердің
амандасуы. студенттер өз жауаптарын
ұсынады Қ.Б. «Мадақтау
арқылы» • Сен
жарайсың. •Сабақтағы сенің жұмысыңа мен
қанағаттанамын. •Сенің мүмкіндігің оданда
зор. Мақсаты: оқушыны ынталандыру,
өзіне деген сенімділігін
арттыру Ноутбук, интерактивті
тақта.
Презентация
карточкалар
суреттер.
Жаңа
сабақ 20 -
минут Жаңа сабаққа арналған мәтін
беріледі.
Тапсырмалар:
І топқа
«Ұлы жүз»
тапсырмасы:
Тапсырма. «Мен кіммін?»
әдісі арқылы дәстүрлі қазақ
қоғамындағы әлеуметтік топтарды өзіне сәйкес ұғымдарымен дұрыс
анықтаңыз. 1.Ханмын А. Шыңғыс хан ұрпағымын,
қарашадан жоғары тұрамын. Хан бөліп берген ру-тайпаларды
басқарамын, оларға жерлерді бөліп беремін. Хан сайлауына қатысамын.
Елге жау шапса, ханға елден әскер жасақтаймын. Ханмен келіспей
қалғанда, басқа мемлекетке көшіп кете
аламын. 2.Сұлтанмын Ә. Бұрын малшы
болғанмын, бірақ туыстарым және өзім барлық малдарымыздан айырылып
қалғандықтан, қазір қала маңында тұрамын. Байлардың егістік жерін
жыртамын, суғарамын, сөйтіп азын-аулақ күн көріске ақша
табамын. 3.Бимін
Б. Ерлігімнің арқасында
қараша халық арасында кеңінен танылдым. Жерді және елді қорғаймын,
хан-сұлтанның үкімін орындаймын. Бидің шешімдерінің жүзеге
асырылуын қамтамасыз етемін. 4.Қожамын В. Мемлекет басшысымын, Шыңғыс
хан ұрпағымын, қараша халықтан жоғары тұрамын, әскерді басқарамын,
халыққа жер бөліп беремін. Сұлтандарды тағайындаймын. Адамдарды
жазалаймын, қалаған адамдарыма кешірім жасаймын. Бүкілхалықтық
Құрылтайға шақырамын, онда елдің күрделі мәселелерін талқыға
саламын. 5.Батырмын Д. Шешендік, тапқырлық
қасиеттің арқасында ел басқаруға қатысамын. Сұлтандар бөліп берген
жерлерді басқарамын. Сот билігін жүзеге асырамын. Елдің күрделі
мәселелерін шешуге қатысты Құрылтайға қатысамын, өз пікірімді
айтып, заң шығаруға үлесімді қосамын. Сұлтан негізсіз салық салса,
басқа сұлтанның иелігіне көшіп кете
аламын. 6.Малшымы
Е. Шыңғыс хан ұрпақтары
сияқты ақсүйек болып саналамын. Ислам дінін таратамын, халық
арасында шариғаттың сақталуын
қадағалаймын. 7.Жатақпын И. Байдың малын бағамын,
кедейленіп, қиын жағдайға душар болсам, байдан сауын ала аламын.
Мүлкімнен айырылып қалсам, туыстарымнан, басқа малшылардан жылу
жинай аламын. Қиын жұмыстар істеу үшін ағайымдарыммен асар
жасаймын.
Дескрипторы:
Ханды өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Сұлтанды өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Биді өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Қожаны өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Батырды өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Малшыны өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
Жатақты өзіне сай
ұғымымен дұрыс анықтайды.
ІІ топқа
«Орта жүз»
тапсырмасы:
Тапсырма. «Ақпаратты
талдайық»
әдісі арқылы қазіргі қазақ
қоғамындағы әлеуметтік топтарды өзіне тән ұғымдарымен дұрыс
сәйкестендіріңіз.
1.Жоғары
тап А. құрамы жағынан сан алуан.
Оларға арнайы мамандықтары жоқ жұмысшылар, жұмыссыздар және
люмпендер (қайыршылар, босқындар, қылмыскерлер) жатады. Бұлардың
көпшілігінің тұрақты табыс көздері болмағандықтан, олар абсолюттік
кедейшілік жағдайда өмір сүреді. 2. Орта
тап Ә. ірі меншік иелері – қаржы және өнеркәсіп
магнаттары, жоғары билік элиталары,
Мемлекет президенттері, премьер-министрлер,
министрлер, жеке ведомстволар мен қызметтердің басшылары, яғни
жоғары категориядағы чиновниктер жатады. Жұмысшы
табы Б. қоғамдағы алатын орны ерекше.
Бұл тапты қоғамдағы әлеуметтік тәртіп пен тұрақтылықтың тірегі
десек те болады. Олар – ғалымдар, жазушылар, суретшілер, діни
қызметкерлер, оқытушылар, дәрігерлер, заңгерлер, орта және шағын
кәсіп иелері, маманданған жұмысшылар, т.б. 4.Төменгі
тап В. Олар механикаландырылған және
автоматтандырылған өндіріс салаларында – заводтар мен фабрикаларда,
ауыл шаруашылық кәсіпорындары мен халыққа қызмет көрсету
салаларында еңбек етеді. Бұл тап өкілдерінің тұрақты табыстары,
белгілі бір дәрежеде білім және кәсіби дайындықтары
бар.
Дескрипторы:
Жоғары
тапты өзіне сай ұғымымен дұрыс
анықтайды.
Орта
тапты өзіне сай ұғымымен дұрыс
анықтайды.
Жұмысшы
табын өзіне сай ұғымымен дұрыс
анықтайды.
Төменгі
тапты өзіне сай ұғымымен дұрыс
анықтайды
ІІІ топқа Кіші жүз
тапсырмасы:
«РАФТ стратегиясы» әдісін қолдану
арқылы тапсырмалар
беремін.
РАФТ стратегиясы: «РАФТ» стратегиясы бойынша
студенттер оқылған мәтінге байланысты топтарға бөліне отырып, түрлі
рольдерді орындау арқылы хабарламалар жасайды. Мысалы, хан (роль)
болып, қол астындағы халыққа (аудиторияға) үндеу (форма) жолдауы
керек, немесе президент болып радиодан, теледидардан үндеу айтуы
керек.
Немесе қолбасшы болып
әскерлерге бұйрық жазады, немесе қарасүйек болып сұлтандарға өтініш
немесе арыз хат жазады. Мен өз кезегімде студенттердің өз
«қойылымдарында» тақырыптан ауытқымай | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
























