Бөлімі:
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Квадрат теңдеулер түбірлерінің
формуласын қолдану
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді
шешу;
8.2.2.4 Виет теоремасын
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық оқушылар істей алады:
Виет теоремасын және оған кері теореманы
біледі,түсінеді.
Көптеген оқушылар істей
алады: Виет теоремасын
пайдаланып квадрат теңдеудің түбірлерін табады және кері теореманы
қолданып квадрат теңдеулерді құру есептерін шығара
алады.
Кейбір оқушылар
істей алады: Виет теоремасы мен кері
теореманы пайдалану арқылы параметрі бар квадрат теңдеулерді
түрлендіреді және ықшамдап шығара алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
- Виет теоремасын және
оған кері теореманы біледі,түсінеді.
-Квадрат теңдеулердің
түбірлерін анықтау үшін Виет теоремасын қолданады және Виет
теоремасына кері теореманы қолданып берілген түбірлері бойынша
квадрат теңдеу құрады.
-Виет теоремасы мен кері теореманы пайдалану арқылы
параметрі бар квадрат теңдеулерді түрлендіреді және ықшамдап
шығарады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Есеп мазмұны бойынша ортақ
шешім қабылдау, топта айтылған пікірдің дұрыстығын дәлелдеу үшін
тез ой қорытуда ынтымақтастық құндылығы
қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
мин.
«Өткенге
шолу»
5
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу
және түгелдеу
-Сыныпта ынтымақтастық
атмосфера қалыптастыру
-Оқушылардың көңілін сабаққа
аудару, құралдарын тексеру
-Оқу мақсаттарымен таныстыру
және бағалау критерийлерін айту
-Сабақтың тақырыбын
таныстыру
"Шаттық шеңбері. "Көңілді күн"
әуеніне дене қимылдарын жасау
«Мозаика» әдісі арқылы 3 топқа
бөлемін. 1- топ: Жалпы түрдегі квадрат теңдеу; 2-топ: Толымсыз
квадрат теңдеу; 3-топ:Келтірілген квадрат теңдеу;
Оқушылар ,әрі сол
топтың мүшесі екендерін біледі..Өз топтарының атын постер арқылы
қорғайды
ҚБ: Смайликтер арқылы
өз-өздерін бағалайды
1.Үй тапсырмасын
тексеру
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың
тақырыбымен, мақсатымен танысады.
|
Дискриптор:
Аналогты-Цифрлық
түрлендіргішiн қолданылуын біледі.
Жалпы
балл-1
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
6 мин
|
Алдыңғы параграфта
сендер жалпы түрдегі , мұндағы , квадрат теңдеуі түбірлерінің формуласымен
таныстыңдар.
Егер
және арқылы , мұндағы , теңдеуінің түбірлерін белгілесек, онда
және болатыны белгілі.
Олай
болса, және -нің қосындысы мен көбейтіндісін табайық:
+ = + = ,
ал
· = · = немесе + = және · = .
Мысалы,
теңдеуі үшін + = және · = болады.
теңдеуінің екі жақ
бөлігін бірінші коэффициент бөліп,
Келтірілген квадрат
теңдеуін алуға болатынын, сонымен қатар келтірілген квадрат
теңдеу
Түрінде жазылатының білеміз.
|
Жаңа сабақты түсінеді
.
Видеоматериал бойынша сұрақтар
қояды
|
|
ДЭ
|
Жеке
жұмыс
15
мин.
|
Теорема.Келтірілген квадрат
теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен
алынғанекінші коэффицентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге
тең.
Теорема
+ =-p; ·
Теорема.(Виет теоремасына
кері теорема)Егер екі санның
қосындысы –p-ға, ал олардың көбейтіндісі q-ға тең болса, онда ол
сандар теңдеуінің түбірлері болады.
|
Оқушылар өткен тақырыппен
байланыстыра отырып есеп шығарады.
|
Дескриптор:
-жаңа сабақты түсінеді
Жалпы-4
|
ДК
экраны
Презентация
|
Жұптық
жұмыс
Саралау тәсілі
«Жіктеу»
18
мин
|
2-тапсырма
Саралау тәсілі
«Жіктеу»
Әдіс: «Джигсо» сыни тұрғыдан ойлай
алатын дарындылар таланттылар, көшбасшылар анықталады және негізгі
мәселелерге көңіл бөлуге үйренеді.
Есептерді
талдайды,қателерін анықтайды,бір-бірін басбармақ әдісімен
бағалайды.
Топтық
жұмыс:
1-топ
|
2-топ
|
3-топ
|
2)
|
2)
|
1)
2)
|
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп білімін толықтырады .
|
Дескриптор:
- квадрат теңдеу түбірлерінің
қосындысын табады.
-квадрат теңдеу
түбірлерінің көбейтіндісін табады.
Жалпы балл
-5
|
ДК
экраны
Жұмыс
парағы
ДМ
|
Сабақтың
соңы.
Рефлексия
3
мин
|
Рефлексия.
Нәтижені
талдау
Үйге
тапсырма: шығармашылық тапсырма 31
б
|
Нәтижені
талдайды.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы
бағаланады.
|
ДК
экраны
Тапсырма орындауға қажетті
құралдар.
|