Материалдар / Сабақ жоспары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сыныпқа Қазақстан тарихынан қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қаңтар 2024
87
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ж.Шайжүнісов атындағы орта мектебі КММ



Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тарихи және мәдени ескерткіштер
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті- дала өркениетінің мұрасы

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Джолумбетова Айнура Турсынгалиевна

Күні:

19.09.2023 ж

Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тарихи және мәдени ескерткіштер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.4.1.6 Типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді жіктейді

Көпшілігі:Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді талдайды

Кейбірі: Тарихи және мәдени ескерткіштерді типологиялық ерекшіліктеріне баға береді

*Бағалау критерийі

-Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып анықтайды

-тарихи және мәдени ескерткіштерді жіктейді

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи анализ және түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, Жоғары деңгейі

Ерекші білім беруді қажет ететін оқушы

3 топ.

    

  Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті



Бағалау


Ресурстар


Ұйымдастыру

































Жаңа білім


Ұйымдастыру шаралары(сәлемдесу,түгендеу,оқушыларға сабаққа сәттілік тілеу)



Оқушыларға Қазақ жеріндегі тарих және мәдени ескерткіштер туралы бейнематериалды көрсетіп,сұрақтар қою және талқылау өткізу.

«Эвристикалық әңгіме» әдісі арқылы талқылаймыз.

-Балалар қандай тарихи-мәдени ескеркіштермен таныс болдыңыздар?

- Олардың қазіргі замандағы маңызы қандай?

-Бұл бейнематериалды көру арқылы сабақтың тақырыбын болжай аласыздарма?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру


Оқушыларға тарихи және мәдени ескерткіштердің түрлерінің ұқсастықтары мен айырмашылығымен анықтап,салыстыру үшін ресурстар ұсынады.Жұптық жұмысты ұйымдастырады.




1 тапсырма.Деректермен жұмыс.Жұптық жұмыс.

«Венндиаграмма» әдісі.

Қазақ жеріндегі тарихи және мәдени ескерткіштерінің арасындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетіңдер.



Тарихи ескерткіштер

Ұқсастығы

Мәдени ескерткіштер

1.

2.

3.

4.







Жұптық жұмыс жасауда ЕББҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі

2-тапсырма.

Мұғалім сыныпты топқа бөледі.

Оқушылар оқулықтағы мәтінмен "Борт журналы" тәсілі арқылы топта жұмыс жасайды.

1-әрекет. Мәтінді оқып, Борт журналын толтыру.



1 топ. Табиғи-ландшафтылы нысандар

2 топ. Археологиялық және сәулет өнерінің ескерткіштері /дереккөз арқылы саралау/.

3 топ. Қасиетті діни қажылық орындары

4 топ. Тарихи тұлғалар мен саяси оқиғаларға байланысты жерлер

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім

Мәтінді оқып жанадан оқып білгенім

Болжамдар

Тың ақпараттар





2-әрекет. Әр топ толтырылған «Борт журналын» бүкіл сыныпқа жариялайды.

ЕББҚ оқушыға орындауға тапсырманың бір бөлігі беріледі.

3-тапсырма.Жұптық жұмыс: Оқулықпен жұмыс. «Шыңға шығу» тәсілі арқылы жіктеу.

1 саты. Сакральді нысандардың топтамасы туралы әңгімелеңдер.

2саты. Сакральді нысандар маңызы бойынша қандай топтарға бөлінеді?

3 саты. Үлгісі бойынша қандай топтарға жіктеледі?

4 саты. Сендердің өңірлеріңде (облыста) қандай сакральді нысандар орналасқаның кескін картаға белгілендер.

ЕББҚ оқушының жұмыс жасауына жеке шығарылған кесте ұсынылады.














Оқушылар өз жауаптарын ұсынады.





Сұрақтарға жауап береді

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.



















Оқушылар жұпта деректермен танысады;

тарихи –мәдени ескерткіштерді анықтайды;

тарихи және мәдени ескерткіштердің түрлерінің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттайды





















Мәтінді оқиды;

Борт журналы толтырады.

Табиғи – ландшафты нысандарды анықтайды;

Археологиялық және сәулет өнерінің ескерткіштерін анықтайды;

Қасиетті діни қажылық орындарын анықтайды,

Тарихи тұлғалар мен саяси оқиғаларға байланысты жерлерді анықтайды.

















Сакральді нысандардың топтамасы туралы әңгімелейді;

Сакральді нысандар маңызы бойынша қандай топтарға бөлінгенін анықтайды;

Сакралді ескерткіштерді топтарға жіктейді;

Кескін картада өздеріне берілген ескерткіш орындарын белгілейді;



















Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
















Оқушылар жұптық жұмыс жүргізу барысында «Ойлау бутерброды» арқылы жұптар бір-бірін бағалайды




Топтардың бірін- бірі бағалау критерийлері

1.Келтірілген дәлелдердің

нақтылығы

2.Талқылау кезінде жана білім мен түсініктің қалыптасуы

















ҚБ "Плюс, минус, керемет" арқылы топтар бір-бірлеріне кері

байланыс жасайды.







Дескриптор:-

Сакралді нысандардың жіктелуін талдайды;


Тарихи және мәдени ескерткіштерінің орналасу жерлерін анықтайды;


























Қосымша-1 https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=BG90lYHtxbE
























10 сынып.Қазақстан тарихы.Оқулық


Қосымша-2

https://egemen.kz/article/340367-top-5-qazaqstandaghy-tarikhi-oryndar-men-eskertkishter



















10 сынып.Қазақстан тарихы.

З.А.Джандосова «Мектеп» 2019 ж


     

Қалыптастырушы бағалау


Бөлім:

Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті- дала өркениетінің мұрасы


Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Джолумбетова Айнура Турсынгалиевна


Күні:

19.09.2023 ж


Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Тарихи және мәдени ескерткіштер


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.4.1.6 Типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау


Сабақтың мақсаты

Барлығы:Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді жіктейді

Көпшілігі:Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып,тарихи және мәдени ескерткіштерді талдайды

Кейбірі: Тарихи және мәдени ескерткіштерді типологиялық ерекшіліктері бойынша


*Бағалау критерийі

-Типологиялық ерекшіліктерін ескере отырып анықтайды

-тарихи және мәдени ескерткіштерді жіктейді

Тапсырма


Берілген кестені толтыру

Типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді жіктеңдер


Тарихи ескерткіштер

Мәдени ескерткіштер

1

2

1

2

Өз үлгісі бойынша қасиетті орындарды жіктеңіз

Сипаттамасы

1


2


3


4




Дескриптор

Тарихи және мәдени ескерткіштерді ажыратады;

Тарихи жіне мәдени ескерткіштерді типологиялық ерекшеліктеріне қарай сипаттап жазады;

Тарихи және мәдени ескерткіштерді 1-4 түрін жіктейді;



 



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!